[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Náhorný Karabach, CCEE vyzýva na prekonanie humanitárnej krízy
P:3, 05. 10. 2023 13:25, ZAH

Švajčiarsko 5. októbra (TK KBS) Predsedníctvo Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) so znepokojením sleduje humanitárnu krízu, ktorá sa odohráva v Náhornom Karabachu, a pripája sa k opakovaným výzvam pápeža, aby sa prostredníctvom rokovaní vyriešila situácia v tomto regióne, ktorý je už príliš dlho centrom konfliktu, a žiada medzinárodné spoločenstvo, aby zmiernilo humanitárnu núdzu státisícov utečencov.

Podľa najnovších údajov je v krajine približne 100 000 etnických Arménov, ktorí utiekli z Náhorného Karabachu. Región, ktorý je pod kontrolou Azerbajdžanu, ale má veľa arménskych obyvateľov, je predmetom medzinárodného sporu už približne 30 rokov. Ten ohrozuje aj kresťanské dedičstvo v tomto regióne.

Po konflikte v roku 2020, ktorý viedol k bolestivému mieru pre Arménsko, so stratou kontroly nad územiami niekoľkých historických kláštorov, bol na dlhé mesiace Lačinský koridor, jediná prístupová cesta medzi hlavným mestom Náhorného Karabachu Stepanakertom a arménskym hlavným mestom Jerevanom, zablokovaný aktivistami, čím vznikla prvá humanitárna krízu.

V posledných týždňoch Azerbajdžan začal v regióne „protiteroristickú operáciu“. Následná dohoda s Arménskom spôsobila exodus všetkých etnických Arménov. Viac ako 100 000 ľudí opustilo starobylú krajinu Arcach.

Biskupi Rady európskych biskupských konferencií hľadia na túto humanitárnu tragédiu s veľkým znepokojením. Spolu s pápežom Františkom apelujú „na dialóg medzi Azerbajdžanom a Arménskom a dúfajú, že rozhovory medzi týmito stranami povedú s podporou medzinárodného spoločenstva k trvalej dohode, ktorá ukončí humanitárnu krízu“.

CCEE zároveň vyzýva na monitorovanie kresťanského dedičstva v Náhornom Karabachu. Podľa uznesenia Európskeho parlamentu z 10. marca 2022 sa po prímerí v roku 2020 dostalo pod kontrolu Azerbajdžanu 1456 arménskych pamiatok a boli už počas vojny poškodené.

Zároveň vyjadruje nádej, že medzinárodné orgány nájdu na základe rokovaní riešenie, ktoré zaručí bezpečnosť utečencov a ich právo zostať v krajine, kde vyrastali so svojimi tradíciami; že medzinárodné rezolúcie, ktoré vyzývajú na voľný prístup do Lačínskeho koridoru, budú rešpektované; že humanitárna kríza bude vyriešená tak, že do centra pozornosti sa postaví človek, a nie politické záujmy.

Saint Gallen 5. októbra 2023

Zdroj: CCEE Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, ccee, msp, ml; kj ) 20231005041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]