[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Sokol oslávi jubileum 90 rokov (informácie k slávnosti)
P:3, 05. 10. 2023 08:30, DOM

Trnava 5. októbra (TK KBS) V pondelok 9. októbra 2023, v deň spomienky svätého Dionýza, biskupa, a spoločníkov mučeníkov, sa v Trnave uskutoční oslava životného jubilea – 90. narodenín a zároveň 66. výročia kňazstva emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola. Biskupov, kňazov, veriacich a všetkých ľudí dobrej vôle pozýva vedenie arcidiecézy o 10:00 do katedrálneho Chrámu sv. Jána Krstiteľa v Trnave na ďakovnú svätú omšu.

PROGRAM: 

10:00 h - Svätá omša v katedrálnom chráme (hlavný celebrant: J.E. Mons. Ján Sokol, emeritný trnavský arcibiskup)

12:00 h - Slávnostné agapé pre pozvaných hostí (hostia budú rozdelení na dve skupiny: vo veľkej jedálni Arcibiskupského úradu - jedna časť pozvaných hostí a v sále Marianum, vedľa Arcibiskupského úradu - druhá časť pozvaných hostí)

Organizačné pokyny pre biskupov a kňazov:

  • Kňazi si na svätú omšu prinesú len albu, na mieste budú pripravené biele štóly v dostatočnom množstve, ornáty budú pripravené pre biskupov, ich sprievod - kňazov, dekanov a aulistov;

  • koncelebrujúci kňazi sa zhromaždia priamo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, na prezlečenie kňazov, dekanov a asistencie bude k dispozícii zadná kaplnka v Katedrále sv. Jána Krstiteľa;

  • kanonici budú mať na prezlečenie do kanonických rúch k dispozícii Kaplnku Božieho hrobu v Katedrále;

  • biskupi a ich sprievod budú mať na prezlečenie k dispozícii priestor sakristie;

  • kňazi, aulisti, kňazi sprevádzajúci biskupov a dekani sa usadia na pre nich vyhradených miestach v presbytériu katedrály (v štalúmoch, na stoličkách pod nimi a laviciach katedrály podľa pokynov usporiadateľov);

  • biskupi, kanonici a asistencia oblečení v omšových rúchach pôjdu na začiatku svätej omše v sprievode od vstupnej brány katedrály k oltáru.

Ešte raz úctivo pripomíname, že po liturgickom slávení je časť hostí pozvaná do veľkej jedálne Arcibiskupského úradu a druhá časť do sály Marianum, podľa inštrukcií predchádzajúcej e-mailovej komunikácie. Vzhľadom na obmedzené parkovacie kapacity Arcibiskupského úradu odporúčame využiť parkovacie miesta parkoviska na Rybníkovej ulici, vedľa Mestskej športovej haly v blízkosti Katedrály sv. Jána Krstiteľa.

Organizačné pokyny pre veriacich:

  • Na svätú omšu o 10:00 h sú pozvaní všetci veriaci, ktorí majú záujem zúčastniť sa;

  • povzbudzujeme všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa s vierou zúčastnili na tejto ďakovnej svätej omši;

  • pri obsadzovaní lavíc prosíme ponechať voľné miesta rezervované kňazom v hlavnej lodi katedrály.


Emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol sa v pondelok 9. októbra 2023 dožíva 90. narodenín. Narodil sa 9. októbra 1933 v Jacovciach. V roku 1953 vstúpil do kňazského seminára. Po absolvovaní teologického štúdia na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave ho 23. júna 1957 trnavský apoštolský administrátor, biskup Ambróz Lazík vysvätil za kňaza.

Dlhé roky zastával len najnižšiu funkciu kaplána v Šuranoch, Leviciach, Bratislave a v Štúrove. Po uvoľnení režimu v roku 1968 ho biskup Ambróz Lazík vymenoval za prefekta kňazského seminára v Bratislave. V rámci normalizácie spoločnosti v 70. rokoch 20. storočia ho úrady z tohto postu odvolali. Dostal sa tak opäť na pozíciu kaplána.

Začal pôsobiť v Seredi. Neskôr sa tam stal správcom farnosti a v roku 1975 dekanom. V roku 1981 ho biskup Július Gábriš navrhol za správcu farnosti Trnava-mesto. S týmto návrhom však štátne orgány nesúhlasili, pretože pre štát bol stále neprijateľný. Neprijateľný pre špičky vtedajšieho komunistického režimu bol i ako kandidát na biskupa, akceptovaný bol iba Vatikánom.

Biskup Gábriš tajne vymenoval 9. apríla 1981 Jána Sokola za metropolitného konzultora na obdobie troch rokov a 2. októbra 1984 na obdobie ďalších piatich rokov. 13. novembra 1987 zomrel trnavský apoštolský administrátor, biskup Július Gábriš. Po jeho smrti musel zbor konzultorov zvoliť nového administrátora Trnavskej arcidiecézy. 14. novembra 1987 bol do tejto funkcie zvolený seredský dekan Ján Sokol. Avšak režim jeho voľbu neschválil. Ján Sokol zostal teda vo funkcii arcidiecézneho administrátora nelegálne. Voči štátnym orgánom v nasledujúcom období tak zastupovala Trnavskú arcidiecézu iná osoba z cirkevnej hierarchie.

S cieľom nájsť dohodu o novom biskupovi prišla na územie Slovenska začiatkom roka 1988 vatikánska komisia, ktorá rokovala so štátnymi orgánmi. Po ťažkých diplomatických rokovaniach nakoniec totalitný režim predsa len súhlasil s osobou Jána Sokola ako novým biskupom na čele Trnavskej arcidiecézy. Štát vydal súhlas 18. mája 1988. Cirkev 19. mája 1988 oficiálne oznámila vymenovanie Jána Sokola za titulárneho biskupa lunenského a zároveň za apoštolského administrátora Trnavskej arcidiecézy.

Ján Sokol prijal 12. júna 1988 v Trnave v Katedrále sv. Jána Krstiteľa biskupské svätenie z rúk biskupa Francesca Colasuonna, hlavnými spolusvätiteľmi boli banskobystrický biskup Jozef Feranec a nitriansky biskup Ján Pásztor. Do úradu arcibiskupa ho uviedli 10. septembra 1989. Počas návštevy Česko-Slovenska 22. apríla 1990 mu pápež Ján Pavol II. v Bratislave-Vajnoroch odovzdal symbol metropolitného úradu – arcibiskupské pálium. Ako prvý a zároveň posledný metropolita Slovenska pôsobil do roku 1995. Vtedy vznikla na Slovensku nová arcidiecéza. Bolo to v Košiciach, ktoré sa stali zároveň sídlom novej Východnej cirkevnej provincie. Odvtedy bol arcibiskup Ján Sokol metropolitom Západnej cirkevnej provincie. Od 31. augusta 2000 do septembra 2003 pôsobil aj ako podpredseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Po reorganizácii diecéz Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, keď sa sídlo Západnej cirkevnej provincie premiestnilo do novovzniknutej Bratislavskej arcidiecézy, pápež Benedikt XVI. mu ponechal právo nosiť arcibiskupské pálium „ad personam“. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster udelil 10. októbra 2003 arcibiskupovi Jánovi Sokolovi k jeho 70. narodeninám Kríž prezidenta SR I. triedy za celoživotné dielo v oblasti teológie, ekumenického dialógu a zveľaďovania kresťanského života na Slovensku.

Arcibiskup Ján Sokol bol v prvých rokoch 21. storočia médiami obviňovaný zo spolupráce s komunistickou Štátnou bezpečnosťou, avšak tieto obvinenia vážne spochybnila Konferencia biskupov Slovenska, keď v januári 2007 zverejnila historické dokumenty, ktoré spoluprácu jasne vyvracajú. Pápež Benedikt XVI. v apríli 2009 prijal od Jána Sokola zrieknutie sa úradu trnavského arcibiskupa po tom, ako sám požiadal o uvoľnenie z funkcie v zmysle Kódexu kánonického práva. Ten požaduje od biskupov, aby vo veku 75 rokov pápežovi predložili zrieknutie sa úradu. Pápež Benedikt XVI. rezignáciu prijal 18. apríla 2009 a zároveň menoval za nového trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka, rodáka z Prievidze. Emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol spravoval Trnavskú arcidiecézu ešte ako apoštolský administrátor až do jeho vysviacky 6. júna 2009.

V súčasnosti je trnavským arcibiskupom Ján Orosch, rodák z Bratislavy. Emeritný arcibiskup Ján Sokol žije v Trnave. Ďakovnú svätú omšu za dožitých 90 rokov života a 66 rokov kňazskej služby bude sláviť v pondelok 9. októbra 2023 o 10:00 h v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

Aktualizované ( TK KBS, to abu, ter, ml; kj ) 20231005025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]