[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V  Juskovej Voli si pripomenuli ovocie synodálnej cesty v archieparchii  
P:3, 04. 10. 2023 14:15, DOM

Juskova Voľa 3. októbra (TK KBS) Počas dvoch dní, 29. a 30 septembra, prebiehalo v centre Bárka v Juskovej Voli synodálne stretnutie Prešovskej archieparchie, ktoré sa nieslo v duchu hesla: „Aby sme spoločne nezabudli na synodu.“ Stretnutie bolo iniciované laikmi, ktorí už pri zhromažďovaní záverov synodálnej cesty na eparchiálnej úrovni prejavili záujem pokračovať v stretnutiach, ktoré by vytvárali stálu atmosféru spoločenstva, vzájomného zdieľania, a zároveň by v sebe niesli aj formačné prednášky k ďalšiemu napredovaniu v službe Cirkvi. 

Stretnutie sa začalo v piatok podvečer spoločnou svätou liturgiou, ktorú v spoločenstve 30 kňazov a približne rovnakého počtu laikov a zasvätených osôb slávil vladyka Peter Rusnák.

V homílii poukázal na mladíka z evanjelia, ktorý Kristovi tvrdí, že všetko, čo zákon káže zachováva od svojej mladosti a pýta sa, čo ešte má ďalej robiť. Podobne si aj veriaci v Cirkvi môžu klásť otázku: „A čo teraz po synode máme robiť?“ Kňazi sa podobne pýtajú: „Čo sa teraz má zmeniť v mojej pastorácii?“ Odpoveďou je Kristovo pozvanie zanechať starý spôsob života, všetko čo ma pripútava k pozemským istotám a vykročiť za ním s ešte väčším odhodlaním. Súčasťou slávenia svätej liturgie boli aj osobitné prosby za synodálnych otcov, ktorí sa začiatkom októbra stretajú na synode v  Ríme.  

Večer pokračoval program predstavením zástupcov jednotlivých spoločenstiev, ktoré pôsobia v Prešovskej archieparchii a svedectvami veriacich, ktorí práve cez silu spoločenstva a spoločnej modlitby a zakúsili vyslobodenie z hriechu či obrátenie späť ku Kristovi. 

V sobotu dopoludnia si všetci vypočuli pútavú prednášku o vzájomnej komunikácii a vedení spoločenstiev či farností. Prednášku pútavým spôsobom viedol Marián Kolník, ktorý viac ako 20 rokov bol vysokopostaveným manažérom. Sám si v živote prešiel skúsenosťou s vyhorením, ktorá ho dostala na nemocničné lôžko a z ktorej sa dostával šesť mesiacov. V prednáške, ktorá trvala približne hodinu a pol, odkryl viacerým ich možnosti. To, k čomu ich pozýva Boh, aby skrze svoje talenty ukazovali zmysel života, tým, ktorí sú vyhorení v živote či vo viere. Poukázal na viaceré aspekty, ako sa môže kňaz či laik vedúci nejaké spoločenstvo, stať správnym lídrom, ktorý ukazuje vzor hodný nasledovania. 

Následne sa prítomní rozdelili do viacerých skupín, v ktorých diskutovali o viacerých oblastiach zasahujúcich celkovú pastoráciu v Gréckoaktolíckej cirkvi. Išlo o tieto témy: formácia dospelých vo viere a v službe, spoločenstvá vo farnostiach, liturgia a liturgická katechéza, formácia povolaní a vytváranie priestoru pre počúvanie mladých, rodina a zasvätený život, evanjelizácia a misionárska cirkev, charita, synodálny spôsob fungovania Cirkvi, medzináboženský a ekumenický dialóg, kultúra a umenie. Práca v skupinkách bola popoludní zavŕšená vzájomným zdieľaním a dvojdňové stretnutie sa ukončilo požehnaním na cestu, s ktorým sa všetci prítomní rozišli do svojich rodín a farských spoločenstiev s túžbou realizovať Boží plán na mieste, kde sú poslaní. 

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič ( TK KBS, mpa, ml; pz ) 20231004035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]