Bratislava 4. októbra (TK KBS) V talianskom meste Gubbio, asi 200 kilometrov severne od Ríma, stojí kostol svätého Františka. Nad hlavným vchodom je nápis „Zasvätený Bohu a Františkovi, darcovi pokoja.“ Vedľa nápisu je vyrezávaný obraz vlka. Kostol je postavený na mieste, kde podľa legendy svätý František z Assisi († 1226) uzavrel mierovú zmluvu s vlkom, ktorý terorizoval mesto.
Podľa legendy vlk začal v okolí Gubbia vyčíňať začiatkom 13. storočia. Bol hladný a útočil na pastierov a ich stáda. Napadol každého, kto sa odvážil vyjsť za hradby. Mních zo susedného mesta Assisi sa dopočul o hrôze divokého vlka a vydal sa do Gubbia, aby sa s ním stretol. Vlk sa vrhol na mnícha s vycerenými zubami, pripravený zaútočiť. Mních urobil znamenie kríža, vlk sa upokojil a stal sa poslušným. Vložil hlavu do rúk mnícha, ktorý sa vlkovi jemne prihovoril a ponúkol mu dohodu: ak sľúbi, že už nezaútočí na žiadneho človeka ani zviera, obyvatelia Gubbia ho nakŕmia a postarajú sa, aby už nikdy nebol hladný. Vlk súhlasil. Vlk žil v blízkosti Gubbia ďalšie dva roky, ľudia ho kŕmili a veľmi si ho obľúbili. Keď zomrel na starobu, obyvatelia mesta ho oplakávali. Na mieste, kde mních skrotil vlka, bol postavený kostol svätého Františka. V jeho krypte je vystavený kamenný sarkofág, ktorý podľa legendy pochádza z vlkovho hrobu.
Svätý František z Assisi, ktorý má sviatok 4. októbra, je známy tým, že viedol jednoduchý a prísne asketický život, že sa u neho ako u prvého našli stigmy a že založil celosvetový františkánsky rád. Mal neobyčajne pozitívny vzťah k zvieratám a hovoril o nich ako o svojich bratoch a sestrách. Aj preto je považovaný za patróna zvierat a ochrany prírody, čo v roku 1979 potvrdil aj pápež Ján Pavol II.
Zdroje: CNA Cirkev.cz