[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V liturgickom kalendári si pripomíname sviatok svätého Františka z Assisi
P:3, 04. 10. 2023 13:30, DOM

Bratislava 4. októbra (TK KBS) V talianskom meste Gubbio, asi 200 kilometrov severne od Ríma, stojí kostol svätého Františka. Nad hlavným vchodom je nápis „Zasvätený Bohu a Františkovi, darcovi pokoja.“ Vedľa nápisu je vyrezávaný obraz vlka. Kostol je postavený na mieste, kde podľa legendy svätý František z Assisi († 1226) uzavrel mierovú zmluvu s vlkom, ktorý terorizoval mesto.

Podľa legendy vlk začal v okolí Gubbia vyčíňať začiatkom 13. storočia. Bol hladný a útočil na pastierov a ich stáda. Napadol každého, kto sa odvážil vyjsť za hradby. Mních zo susedného mesta Assisi sa dopočul o hrôze divokého vlka a vydal sa do Gubbia, aby sa s ním stretol. Vlk sa vrhol na mnícha s vycerenými zubami, pripravený zaútočiť. Mních urobil znamenie kríža, vlk sa upokojil a stal sa poslušným. Vložil hlavu do rúk mnícha, ktorý sa vlkovi jemne prihovoril a ponúkol mu dohodu: ak sľúbi, že už nezaútočí na žiadneho človeka ani zviera, obyvatelia Gubbia ho nakŕmia a postarajú sa, aby už nikdy nebol hladný. Vlk súhlasil. Vlk žil v blízkosti Gubbia ďalšie dva roky, ľudia ho kŕmili a veľmi si ho obľúbili. Keď zomrel na starobu, obyvatelia mesta ho oplakávali. Na mieste, kde mních skrotil vlka, bol postavený kostol svätého Františka. V jeho krypte je vystavený kamenný sarkofág, ktorý podľa legendy pochádza z vlkovho hrobu.

Svätý František z Assisi, ktorý má sviatok 4. októbra, je známy tým, že viedol jednoduchý a prísne asketický život, že sa u neho ako u prvého našli stigmy a že založil celosvetový františkánsky rád. Mal neobyčajne pozitívny vzťah k zvieratám a hovoril o nich ako o svojich bratoch a sestrách. Aj preto je považovaný za patróna zvierat a ochrany prírody, čo v roku 1979 potvrdil aj pápež Ján Pavol II.

Zdroje: CNA Cirkev.cz( TK KBS, cna, cirk, ml; pz ) 20231004032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]