[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávili odpustovú slávnosť farnosti
P:3, 04. 10. 2023 12:15, DOM

Prešov 3. októbra (TK KBS) V nedeľu 1. októbra sa v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávila odpustová slávnosť sviatku Ochrany Presvätej Bohorodičky. Práve jedna z bočných kaplniek katedrály (hneď pri vchode vpravo) je zasvätená tomuto sviatku a preto vždy v prvú októbrovú nedeľu sa slávi tzv. farský odpust. V kaplnke je uchovávaná aj socha Čiernej Madony od neznámeho autora z roku 1758.

V úvode slávnosti privítal vladyku Petra Rusnáka domáci farár Daniel Galajda, ktorý spomenul, že je to práve Presvätá Bohorodička, k ochrane ktorej sa utiekajú ľudia po celom svete a významovo spomenul najvýznamnejšie mariánske pútnické miesta gréckokatolíkov na Slovensku, v Maďarsku či Rumunsku. Archijerejskú svätú liturgiu slávil a homíliu ohlásil vladyka Peter Rusnák.

V homílii vladyka Peter sa zameral na podstatu ochrany Presvätej Bohorodičky v živote človeka. Priblížil, že veriaci sa niekedy chybne nazdávajú, že Panna Mária je tá dobrá matka, ktorej osobitným poslaním je len prihovárať sa u svojho Syna Ježiša Krista za ľudstvo a „keď sa Ježiš „nazlostí“, tak utlmovať jeho hnev, či akúsi rozčúlenosť.“

Božia Matka má však byť pre kresťana vzorom v takom konaní, ktoré keď bude človek zachovávať, tak sa uchráni od hriechu. Vladyka spomenul tri postoje Márie. Ona bola tá, ktorá uverila Božiemu Slovu, ďalej mala úctu k autorite a tretím postojom bola sloboda, ktorú mala a dávala vo svojom živote.

Na príklade viacerých udalostí zo života Márie, priblížil všetky tri tieto jej postoje a pozval prítomných veriacich, aby podobne duchovne napredovali a konali podľa vzoru Presvätej Bohorodičky.

Na konci slávnosti zaznela pápežská hymna, nasledovalo myrovanie a veriaci mali možnosť stretnúť sa aj na spoločnom agapé v priestoroch arcibiskupského úradu.

TK KBS informoval Michal Pavlisinovič( TK KBS, mp, ml; pz ) 20231004026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]