[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začala sa synoda Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia
P:3, 04. 10. 2023 11:59, ZAH

Vatikán 4. októbra (VaticanNews) Dnes, 4. októbra, na sviatok sv. Františka z Assisi, ktorého meno si zvolil súčasný pápež, bolo svätou omšou slávnostne otvorené XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody. Celebrovalo 21 nových kardinálov a celé kardinálske kolégium; prítomných bolo všetkých 464 účastníkov synody, vrátane 54 žien po prvýkrát s hlasovacím právom.

Prítomných bolo aj 20 delegátov východných cirkví a dvaja čínski biskupi menovaní pápežom. Na Námestí sv. Petra prišlo približne 25 tisíc veriacich.

Cieľom tejto synody, piatej v pontifikáte pápeža Františka (ak berieme do úvahy dvojitú synodu o rodine v rokoch 2014-15) je počúvanie, porozumenie, a teda aj dialóg.  

Sú to hlavné zásady tohto veľkého zhromaždenia, ktoré sa začalo bezprecedentným spôsobom „zdola“ v októbri 2021 fázou zahrňujúcou konzultácie s diecézami a farnosťami vo všetkých krajinách sveta, a pokračovalo sa kontinentálnou fázou v Ázii, Afrike, Amerike, na Blízkom východe a v Oceánii.

Otvorenie synody

Pápež František pri otváracej svätej omši v homílii povzbudil, aby Cirkev nestrácala ducha „uprostred niekedy rozbúrených vĺn našej doby“, a aby nepodliehala „pohodlným riešeniam“.

Pápež, ktorého sprevádzalo 490 koncelebrantov - 120 kardinálov a 370 synodálnych otcov vrátane kňazov a biskupov, pripomenul aj úvodnú reč Druhého vatikánskeho koncilu od Jána XXIII., ktorý Cirkvi odporúčal, aby zostala pevná v „posvätnom dedičstve pravdy prijatej od predkov“ a zároveň „hľadela na súčasnosť,“ a vyzval, aby nečelila súčasným výzvam a problémom v duchu „rozdelenia a konfliktov,“ ale obrátila „svoj pohľad na Boha, ktorý je spoločenstvo.“

Popoludní sa bude konať prvá kongregácia s pápežovým pozdravom a príhovormi kard. Maria Grecha, generálneho sekretára synody a kard. Jean-Clauda Hollericha, generálneho relátora synody, ktorí predstavia pracovný dokument zhromaždenia Synody Instrumentum laboris.

XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody na tému: „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“ sa bude konať v Aule Pavla VI. do 29. októbra 2023.

Katolícka cirkev na Slovensku má na synodálnom zhromaždení v Ríme dvoch delegátov: za Rímskokatolícku cirkev to je Mons. Marek Forgáč, pomocný biskup v Košiciach a za Gréckokatolícku cirkev Mons. Milan Lach SJ, pomocný biskup Bratislavskej eparchie.( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20231004024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]