[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrá novina otvára 29. ročník koledovania s mottom Staň sa svetlom aj ty
P:3, 04. 10. 2023 10:59, DOM

Bratislava 4. októbra (TK KBS) eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí dnes, na sviatok svätého Františka z Assisi, otvára 29. ročník koledníckej akcie Dobrá novina. V duchu motta „Staň sa svetlom aj ty“ podporia koledníci rozvojové projekty v Južnom Sudáne a v ďalších krajinách východnej Afriky.

Koledovanie detí pod názvom Dobrá novina každoročne organizuje detské hnutie eRko. Tento rok zdôrazní rozmer svetla v duchovnom i tradičnom zmysle v období Vianoc aj pri príprave koledníkov.

Slovensko si ešte živo pamätá na návštevu Svätého Otca spred dvoch rokov. Rovnaké potešenie a povzbudenie zažili začiatkom roka 2023 aj obyvatelia Južného Sudánu. Pápež František ich počas svätej omše v hlavnom meste Džube oslovil slovami nádeje: „Táto krásna a sužovaná krajina potrebuje svetlo, ktoré má každý z vás, alebo skôr svetlo, ktorým každý z vás je.“

Sväté písmo, liturgia ako aj tradície počas Vianoc sú plné svetla. Kresťania slávia Vianoce s veľkou radosťou. Oslavujú tajomstvo vtelenia Božieho Syna, ktorého príchod evanjelista Ján pripodobnil k svetlu: Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. (Jn 1, 9). Narodené dieťa Ježiš sa stáva svetlom pre všetkých. A toto Svetlo chcú koledníci Dobrej noviny opäť prinášať do rodín po celom Slovensku. Delením sa o vianočnú radosť prostredníctvom kolied a vinšov túžia prežiariť nielen ľudské príbytky, ale najmä ľudské srdcia.

Dobrá novina pripravuje koledovanie detí s rozmerom solidarity, teda zapája deti do koledovania, aby šírili radostnú zvesť Vianoc a neboli ľahostajné k svojim blížnym v afrických krajinách. Koledníkov, navštívené rodiny a ďalších darcov pozýva k spoločnému dielu solidarity. Tentokrát bude pozornosť venovaná Južnému Sudánu.

Južný Sudán je najmladšou krajinou sveta, a zároveň patrí medzi tie najchudobnejšie. Železnice tu prakticky neexistujú, asfaltové cesty iba vo väčších mestách. Mnohé oblasti sú dostupné len v období sucha. Počas vytrvalých dažďov sú doslova odrezané od zvyšku sveta na niekoľko týždňov.

Elektrifikované sú len niektoré oblasti. Elektrickú energiu pre osvetlenie domácnosti, rádio či mobilný telefón si musia domácnosti jednoducho vyrobiť sami. Ideálnym riešením sa v tejto slnečnej krajine javia solárne panely. Elektroinštalatéri a mnohí iní odborníci však v krajine chýbajú, pretože školy boli dlhý čas zatvorené kvôli niekoľkoročnej vojne za nezávislosť či nedávnej pandémii.

Dobrá novina si túto akútnu potrebu uvedomuje a už niekoľko rokov podporuje Vzdelávacie centrum sv. Petra Clavera v meste Rumbek, ktorý vedie rehoľa jezuitov. Pod vedením skúsených učiteľov sa tu z mladých Juhosudáncov stávajú šikovní elektroinštalatéri solárnych panelov, ktorí dokážu priniesť svetlo do príbytkov, škôl, farností či nemocníc. Svojimi rukami a vytrvalým úsilím tvoria svetlejšiu budúcnosť tejto utrpeniami skúšanej krajiny.

Dobrá novina pozýva slovami „Staň sa svetlom aj ty“ všetky deti, mladých ľudí, rodiny a farské spoločenstvá na Slovensku, aby sa zapojili do ďalšieho ročníka koledovania.  Pre animátorov a spolupracovníkov je pripravený Kolednícky kurz Dobrej noviny a materiály, ktorými sa môžu inšpirovať pri organizovaní koledníckych stretiek počas Adventu. Ďalšie informácie o sprievodných podujatiach, stretnutiach koledníkov s biskupmi budú zverejnené na www.dobranovina.sk a v priamej komunikácii s prihlásenými farnosťami.

Dobra novina, kolednici, plagat

Kolednícku akciu organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v mestách a obciach po celom Slovensku.  Finančne je možné zbierku podporiť na čísle účtu SK77 1100 0000 0029 4045 7894. Viac o možnostiach podpory na www.dobranovina.sk/podporim. Verejná zbierka Dobrá novina – 29. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok MV SR pod č. 000-2023-030764 zo dňa 3. 5. 2023 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Kontakt pre médiá: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 119 976( TK KBS, jm, ml; pz ) 20231004020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]