[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny hľadajú odpoveď na to, čo očakávať od synody
P:3, 04. 10. 2023 09:05, DOM

Bratislava 4. októbra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (40) hľadajú odpoveď na to, čo očakávať od synody o synodalite, ktorej ďalšia fáza sa v októbri začína vo Vatikáne. Výkonný sekretár KBS Ivan Ružička hovorí, že niektoré čiastočné výsledky môžeme vidieť už dnes. Profesor Jozef Masarik, ktorý sa do synody zapojil v rámci svojej farnosti, zasa pripomína, že ak sa závery synody nedotknú veriaceho, celý proces by bol mrhaním času.

Kňaz Peter Sykora v rozhovore pre Katolícke noviny vysvetľuje, že Cirkev má cez synodu ambíciu pozrieť sa pravdivo na seba samu. „Fakt, že sa do jej diecéznej fázy zapojilo na Slovensku iba 40 percent farností, zodpovedá realite našej Cirkvi a ukazuje, že väčšina veriacich sa postavila do konzumnej pozície, ktorej stačí ,sviatostný servis‘ zo strany kňazov a do hĺbky nechce ísť,“ konštatuje koordinátor diecéznej fázy synody v Košickej arcidiecéze.

V rámci reportáže Katolícke noviny zavítali do farnosti v Devínskej Novej Vsi, ktorá patrila medzi najaktívnejšie v rámci diecéznej fázy synody. Členka farského spoločenstva Mária Syneková hovorí o dvoch podmienkach, ktoré treba na dosiahnutie spoločného synodálneho kráčania splniť. „Aby sme mali farníkov, ktorí sú ochotní kráčať. A potom farára, ktorý ich vie podchytiť. My v Devínskej máme šťastie na otvorených, prijímajúcich farárov a myslím, že vidieť výsledok,“ poznamenáva farníčka.

KN sa venujú aj nemeckej synodálnej ceste, ktorá do Cirkvi vnáša obavy. „To, čo sa prerokovávalo na snemoch nemeckej synodálnej cesty, nemalo takmer nič spoločné so synodalitou tak, ako ju chápe pápež či iné lokálne cirkvi,“ približuje situáciu verbista Jozef Bištuť, ktorý v Nemecku pôsobí od roku 1995. Podľa jeho slov, je značná časť Cirkvi v Nemecku vrátane biskupov a kňazov pod silným vplyvom mainstreamu západnej civilnej spoločnosti, so všetkými jeho črtami - libertinizmom, právom človeka na sebaurčenie, deštrukciou inštitútu manželstva či agendou LGBTI+ s jej konzekvenciami.

Na synodu o synodalite sa Katolícke noviny pýtajú aj mladej generácie. „V spoločenstve je nutné, aby sme sa snažili porozumieť tomu druhému, počúvali sa a modlili za zjednotenie, za spoločný cieľ. Myslím, že táto synoda to vystihuje, dáva nám príležitosť ako prvé modliť sa a predniesť svoj názor,“ hovorí Katarína. Alena vníma synodu ako dobrú myšlienku, no má pocit, že je to niečo, čo skôr riešia vyšší predstavitelia Cirkvi v konkrétnych krajinách. „Že to nie sú veci, ktoré by sa dotýkali bežných laikov.“

V rubrike Duchovná obnova sa počas októbra KN venujú téme ruženca. Promótor ruženca pre Slovensko dominikán Matej Juraj Šulik píše, že Mária je tá, ktorá nám vždy venuje pozornosť a prihovára sa za nás u Syna. Na jej príhovor nám tak Boh prostredníctvom ruženca dáva svoju milosť a priazeň.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20231004017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]