[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež Malým sestrám Ježišovým: Cesta skrytosti a evanjeliová neha
P:3, 03. 10. 2023 16:25, ZAH

Vatikán 3. októbra (VaticanNews) V dnešnej „kultúre líčenia a maskovania sa“ je vaša cesta skrytosti mocným proroctvom – povedal pápež František účastníčkam generálnej kapituly Malých sestier Ježišových, ktoré prijal na audiencii v pondelok 2. októbra.

Malé sestry si pred niekoľkými dňami zvolili nové vedenie. Po prvýkrát je generálnou predstavenou sestra z Rwandy — sr. Eugeniya-Kubwimanaová. Na audiencii bola prítomná aj Slovenka pôsobiaca momentálne vo fraternite v Prahe, sr. Ľubica Sýkorová.

Malé sestry Ježišove, ktorých zakladateľkou je sr. Magdaleine Hutinová, vznikli ako fraternita v roku 1939, zhruba 20 rokov po smrti sv. Charlesa de Foulcoulda, pripomenul v príhovore Svätý Otec.

Vyzdvihol tri aspekty života Malých sestier: hľadanie Boha, dosvedčovanie evanjelia a lásku k životu v skrytosti. Petrov nástupca tieto prvky rozvinul na príklade evanjeliového úryvku o stretnutí Ježiša a Samaritánky pri studni, ktorý je hlavnou niťou aktuálnej generálnej kapituly Malých sestier Ježišových:

„Učiteľ vás očakáva pri studni svojho Slova, živej vody, ktorá uháša smäd našich túžob. Je dobré pestovať v sebe načúvanie spočívajúc pri jeho nohách v adorácii, ako to robil brat Karol.“

„Tak ako Samaritánke, aj vám Ježiš ponúka svoju lásku a je na vás, aby ste túto výzvu prijali a odložili ťažkopádnu amforu sebareferenčnosti a zvykovosti, predvídateľných riešení a dokonca aj istého pesimizmu, ktorý sa nepriateľ Boha a človeka vždy snaží vnuknúť najmä tým, ktorí svoj život urobili darom.“

Svätý Otec sestrám pripomenul slová ich duchovného otca, sv. Karola, o dosvedčovaní evanjelia:

„Celé naše bytie musí kričať evanjelium zo striech. Celá naša osoba musí dýchať Ježišom... celý náš život musí kričať, že patríme Ježišovi, musí predstavovať obraz evanjeliového života.“

„Nech vaša nežná blízkosť predstavuje tichú výzvu pre ľahostajnosť (...), nech je svedectvom o bratstve, nežným výkrikom pripomínajúcim svetu, že „všetci ... aj ten najchudobnejší, najzúboženejší človek, nemluvňa či vetchý starec, aj tá najmenej inteligentná či najodpudzujúcejšia ľudská bytosť, (...) aj blázon či najväčší hriešnik... sú Božím dieťaťom,“ povedal Malým sestrám Ježišovým pápež, citujúc sv. Karola. Zdôraznil i tieto svätcove slová:

„Tu je teda jadro svedectva: „Byť milosrdní, tichí, pokorní voči všetkým ľuďom: to sme sa naučili od Ježiša. Nebuďte voči nikomu bojovní“.

Život Malých sestier Ježišových sa má vyznačovať láskou k životu v skrytosti, ktorý je štýlom vtelenia Boha, jeho života v Nazarete, skonštatoval Svätý Otec, ktorý zároveň upozornil na kultúru líčenia, maskovania sa:  

„Cesta skrytosti je Božou cestou. Je to krásne i dôležité. Vy nie ste sestrami, aby ste robili reklamu. Čím ste skrytejšie, tým ste viac Božie. Pokračujte v pestovaní tejto cesty, je to mocné proroctvo pre našu dobu, poškvrnenú ukazovaním sa a vonkajškovosťou. Zdá sa, že kvôli tejto starosti o ukázanie sa a vzhľad žijeme v akejsi kultúre „make-upu“: všetci sa líčia, pre ženy je to normálna vec, avšak všetci sa líčia, prestrojujú, aby vyzerali lepšie než v skutočnosti, a to nie je od Pána.“

„Ste pre Boha vzácnym nástrojom na rozsievanie malých perál evanjeliovej nehy vo svete, čo je vaša špecialita - evanjeliová neha,“ povedal napokon pápež Malým sestrám Ježišovým.

Zuzana Klimanová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20231003027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]