Vatikán 3. októbra (VaticanNews) „Prejavte Ježišovo milosrdenstvo svojou dobrotou.“ Aj touto výzvou sa pápež František obrátil na účastníkov 26. generálnej kapituly Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktorých prijal v pondelok 2. októbra vo Vatikáne. Vyzval ich, aby sa angažovali proti nespravodlivostiam chudobných a migrantov vo svete, tak ako to konal ich zakladateľ páter Jules Chevalier.
„Od samého začiatku vás zakladateľ považoval za misionárov, ktorí sa zaviazali, že budú vo svete ohlasovať Božiu lásku, aby od ľudí získali odpoveď lásky,“ pripomenul pápež František v úvode audiencie takmer stovke členov Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Ďalej pápež uviedol, že „je krásne,“ že sa nechávajú viesť na ceste kapituly evanjeliovým príbehom z Emauz (porov. Lk 24, 13 - 35), pretože v ňom môžu spozorovať „tri základné postoje“ ich „charizmy a misijného nasadenia:“ spoznať Ježišovo Srdce prostredníctvom evanjelia; prehĺbiť jeho posolstvo v bratskom zdieľaní; ohlasovať ho všetkým v radosti z misie.
Pápež vysvetlil:
„Po prvé: spoznať Ježišovo Srdce prostredníctvom evanjelia, to znamená rozjímaním o jeho živote. Práve tam sa totiž naďalej stáva naším spoločníkom na cestách (porov. v. 25-27). Páter Chevalier rád definoval evanjelium ako knihu ‚Najsvätejšieho Srdca,‘ pričom všetkých pozýval, aby v ňom kontemplovali lásku, s ktorou sa Spasiteľ nechal dotknúť všetkou chudobou, šťastný, že môže vyliať nehu a súcit svojho Srdca na maličkých a chudobných, trpiacich, hriešnikov a všetky biedy ľudstva. Navyše vysvetlenie Písma, ktoré Ježiš ponúka učeníkom z Emauz na ceste, nie je teoretické: je to priame svedectvo toho, ktorý naplnil to, o čom hovorí, milujúc Otca a svojich bratov a sestry až po kríž, prijímajúc na svojom tele rany po klincoch a nechajúc si prebodnúť Srdce z čistej lásky.(...)“
Aby sa tento silný zážitok stal svetlom na cestu, musí prejsť aj obohatením zdieľania sa, a tu je, pokračoval ďalej Svätý Otec, druhý prvok, teda prehĺbenie Slova v bratskom zdieľaní:
„V Emauzách sa učeníci hneď po tom, ako spoznali Ježiša, v úžase navzájom pýtajú, čo zažili (porov. v. 32). Je to výzva aj pre nás, aby sme si navzájom darovali úžas, ktorý sa rodí v srdci pri stretnutí s Pánom. (...) Preto vás aj pri práci tejto kapituly, ako aj pri bežnom rozlišovaní vašich spoločenstiev, pozývam, aby ste bratské zdieľanie stretnutia s Kristom v Slove, vo sviatostiach a v živote vždy kládli za základ všetkého a pred všetko ostatné. Potom budete schopní konštruktívne riešiť aj tie najnaliehavejšie problémy.“
A napokon pápež vysvetlil tretí aspekt ich charizmy, ktorým je radostné ohlasovanie:
„Emauzskí učeníci ihneď odchádzajú, vracajú sa do Jeruzalema a rozprávajú, čo sa stalo (porov. v. 33-35). Ako motto pre svoju kapitulnú prácu ste si zvolili slová: ,Od ega k echu,‘ teda od seba k spoločnému domovu, k rodine, k spoločenstvu, k stvoreniu. Je to silný výraz a záväzok pre vašu budúcnosť, najmä pre rozlišovanie nových typov služby, ktorým by ste sa mali otvoriť. O výzvy nie je núdza: svedčia o tom mučeníci vašej kongregácie a mnohé oblasti charity, v ktorých ste už boli povolaní pracovať na všetkých kontinentoch. Chudobní, migranti, mnohé biedy a nespravodlivosti, ktoré sa vo svete stále obnovujú, sa nás naliehavo pýtajú. Nebojte sa voči nim nechať strhnúť súcitom Kristovho Srdca; ako povedal váš zakladateľ, dovoľte mu, aby miloval skrze vás a prejavil svoje milosrdenstvo prostredníctvom vašej dobroty. (...) Prosím, nebojte sa nežnosti! Boží štýl možno vyjadriť tromi slovami: blízkosť, súcit a nežnosť.“
Pred požehnaním pápež Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho upozornil, aby „utekali pred smútkom, ktorý je červom ničiacim osobný a zasvätený život!“ Nie pred dobrým smútkom pokánia, ale tým ničiacim, ktorý „zráža k zemi.“
Miroslava Holubíková - Vatikán