[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O čom píše teologický mesačník Duchovný pastier v októbri 2023
P:3, 02. 10. 2023 13:05, DOM

Bratislava 2. októbra (TK KBS) Vyšlo nové číslo teologického mesačníka Duchovný pastier (10/2023). Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracoval šéfredaktor Daniel Dian.

-

Mesačník Duchovný pastier v októbrovom čísle prináša v rubrike DUCHOVNÝ ŽIVOT druhú časť príspevku Dominika Pavola, CM Sv. Vincent de Paul, vzor kňazov. V ďalšej pravidelnej rubrike šéfredaktor periodika pripomína vzácne životné jubileum emeritného prvého metropolitu Slovenska a trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola.

V súvislosti s rokom 1958 si všíma pontifikát ctihodného Pia XII. a svätého Jána XXIII. Mesiac október je mesiacom ružencovým, ale je aj mesiacom misijným, veď predposledná nedeľa v mesiaci je misijná. Význam misií predstavuje v príspevku Anton Adam Misijné poslanie Cirkvi vo vybraných dokumentoch jej Magistéria, keď píše: „Cirkev sa má otvoriť svetu nielen preto, že je to požiadavka Druhého vatikánskeho koncilu prezentovaná v konštitúcii Gaudium et spes, ale najmä preto, že je to mandát vyplývajúci zo samotného misijného poslania ako ho formuloval Ježiš Kristus: ‚Choďte a učte všetky národy‘ (Mt 28, 19)“.

Nechýba rubrika SOCIÁLNA  NÁUKA CIRKVI V DUCHOVNOM PASTIEROVI, rubrika založená na myslení pápeža Františka, ktorý sociálnu náuku považuje za jeden z pilierov misijného poslania Cirkvi. Jerzy Bernaciak, SCJ v článku  Spoločenské učenie sv. Jána XXIII. Sociálne učenie Jána XXIII. (1958-1963). Nadčasová aktuálnosť encykliky Pacem in terris v tretej časti vyzdvihuje úsilie tohto pápeža o záchranu sveta pred treťou svetovou vojnou v pohnutých rokoch 1962 – 1963. Ten kto s veľkým bôľom prežíva vojnu na Ukrajine, ale aj v iných častiach sveta si pri čítaní tohto príspevku uvedomí, aké je dôležité nanovo sa zahĺbiť do poslednej encykliky tohto svätého pápeža pre jej veľkú aktuálnosť.

V druhom príspevku tejto rubriky Jaroslav Ondráš približuje dejiny Katolíckej akcie založenej apoštolom misií blahej pamäti pápeža Pia XI., ktorý ju dal ako účinný nástroj pre šírenie evanjelia cez hrdinstvo mladých ľudí, ktorých v tom čase formoval Giovani Batista Montini, neskorší pápež sv. Pavol VI. a od úlohy byť svedkom Krista ho neodradili ani násilenstva fašistických falang, ktoré boli v ostrom protiklade mladých z katolíckej akcie. Svedectvom toho, ako si „nebezpečnosť“ Katolíckej akcie ako inštitúcie uvedomovali jej mocipáni či už fašisti, nacisti alebo aj komunisti svedčí aj príspevok Katolícka  akcia  –  100  rokov od jej vzniku – aj po skončení jubilea pokračovanie – jedenásta časť. Likvidácia katolíckej akcie.

V poslednej pravidelnej rubrike sú HOMÍLIE od Dvadsiatej siedmej nedele v Cezročnom období „A“ až po Tridsiatu štvrtú  nedeľu v Cezročnom období Nášho Pána Ježiša Krista, Kráľa neba i zeme „A“. Priestor našli aj homílie na slávnosť Všetkých svätých a Spomienku na všetkých verných zosnulých. V októbrovom čísle je aj pripomienka na akciu Fóra života v súvislosti s akciou na prvé novembrové dni: Sviečka za nenarodené deti. Obálka s jej priestorom patrí materiálu NOVÉ KNIHY – RECENZIE z vydavateľstva SSV, ktoré pripravila Martina Grochálová.

TK KBS informoval Daniel Dian( TK KBS, dd, ml; pz ) 20231002035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]