[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Banskobystrický biskup slávil hodovú svätú omšu vo filiálke Slovany
P:3, 02. 10. 2023 11:39, DOM

Slovany 2. októbra (TK KBS) Nedeľa 1. októbra 2023 bola v obci Slovany na Turci k sviatočným dňom. V tento deň slávila filiálna obec, ktorá patrí do farnosti Kláštor pod Znievom, hodovú slávnosť patrocínia chrámu sv. Michala, archanjela.

Svätej omši predsedal banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. Zároveň touto hodovou slávnosťou miestni veriaci ďakovali za úspešné dokončenie opravy chrámu. V príhovore poukázal na postavu sv. Michala, archanjela v kontraste s padnutým anjelom Luciferom.

Kým Michal symbolizuje a zviditeľňuje Božiu moc a Božiu veľkosť, Lucifer nechce slúžiť a Boha odmieta. Tieto dva kontrasty medzi Michalom a Luciferom symbolizujú aj ľudské konanie. Buď sa postavíme na stranu Boha alebo na stranu hriechu, zdôraznil biskup Chovanec.

Ako príklad postavenia sa na Božiu stranu uviedol diecézny biskup príklad zo života sv. Jána Zlatoústeho, keď sa ako patriarcha Konštantínopola musel postaviť na obranu úprimne žitej viery pred jej falošnou interpretáciou a majetníctvom cisárovnej Eudoxie, hoc aj za cenu vyhnanstva.

Na záver svätej omše sa veriacim prihovoril aj starosta obce Marek Straka, ktorý poďakoval diecéznemu biskupovi i miestnemu farárovi Štefanovi Hýroššovi a povzbudil veriacich, že dôležité je nielen chrám postaviť, ale sa aj o chrám postarať a z chrámu žiť.

Na svätú omšu boli pozvaní aj bývalí kňazi, ktorí vo farnosti Kláštor pod Znievom pôsobili a pôsobia. Liturgiu svätej omše doprevádzali spevom aj sestry Satmárky a Vykupiteľky, ktoré na území farnosti pôsobia.

TK KBS informoval Peter Lupták( TK KBS, plu, ml; pz ) 20231002028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]