[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štvrté celosvetové online stretnutie v Assisi môžu sledovať aj Slováci
P:3, 28. 09. 2023 17:00, DOM

Bratislava 28. septembra (TK KBS) Už po štvrtý rok sa mladí ekonómovia, iniciátori zmien a podnikatelia stretnú na výročnom podujatí Františkovej ekonomiky, ktoré sa už tradične bude konať v Assisi. Pripojiť sa môže každý, a to v piatok 6. októbra o 16.00 hod. prostredníctvom live streamu na youtube nm.sk. Tohtoročné stretnutie dostalo názov 25. hodina.

Zastúpenie Františkovej ekonomiky na Slovensku

Františkova ekonomika má svoje zastúpenie už aj na Slovensku. Záujemcovia o spoluprácu ju nájdu na Tajovského 1 v Košiciach. Jej dvere sú otvorené všetkým, ktorí chcú získať viac poznatkov, prípadne sa do iniciatívy priamo zapojiť alebo ju finančne podporiť. „Hub” zabezpečuje komunikáciu s Talianskom a prináša informácie o dianí, ako aj o rôznych podujatiach.

„Pôsobíme tiež ako koordinátor podujatí a diania Františkovej ekonomiky na Slovensku. Radi by sme našu komunitu rozšírili, preto uvítame spoluprácu s jednotlivcami, donormi aj s inými organizáciami, školami, farnosťami či firmami,“ hovorí Zuzana Eliášová, koordinátorka Františkovej ekonomiky pre Slovensko.

Globálne výzvy 

Globálna ekonomika zažíva ťažké časy, ktoré prinášajú nové výzvy. Či už máme na mysli vojnu na Ukrajine, ale aj iné vojny vo svete, zhoršujúcu sa environmentálnu krízu a s ňou spojenú migráciu, nerovnosti medzi ľuďmi a národmi, ide o prehlbujúce sa problémy, ktorým musí spoločnosť dôstojne čeliť. Na čoraz vážnejšie a naliehavejšie krízy sa pokúsi nájsť odpoveď Františkova ekonomika v podobe stanovenia si konkrétnych cieľov na ďalší rok. Jednou z hlavných výziev je potreba nových príbehov.

Po celý rok 2023 vznikali úvahy o dôležitosti opätovného uzemnenia duchovného a naratívneho kapitálu súčasnej doby. „Bez transformácie skúseností na príbehy sa fakty nestanú sociálnymi javmi, a tak hrozí, že zostanú nemými faktami. Kolektívne udalosti sa začínajú vtedy, keď sa ich snažíme vyrozprávať niekomu, kto nás chce počúvať,“ pripomínajú organizátori. Podľa tradície sa bude podujatie vysielať z Assisi, pomyselného domova Františkovej ekonomiky. Vysielať ho budeme tu.

Príbehy ako liek na krízu ľudskosti

V rámci príprav na októbrové podujatie preto organizátori vyzvali mladých ľudí, aby priložili ruku k dielu aj prostredníctvom zapojenia sa do súťaže s názvom Príbehy, ktorými sme. Do polovice septembra mohli do nej posielať svoje príbehy spracované do podcastu, piesne, videa, poézie, krátkeho príbehu, listu, novinárskeho textu či vizuálneho umenia. 25. hodina tak zhromaždí príbehy, vízie a skúsenosti, ktoré sú súčasťou kapitálu Františkovej ekonomiky a ktoré majú hlas a tvár v každom mladom protagonistovi či protagonistke tohto globálneho spoločenstva.

Veľké očakávania sa spájajú s posolstvom, ktoré Svätý Otec adresuje mladým ekonómom a podnikateľom sveta, zhromaždeným pri tejto príležitosti online. Pripomeňme si teraz jeho slová spred roka: „Nová ekonomika inšpirovaná Františkom z Assisi sa dnes môže a musí stať ekonomikou  priateľstva so Zemou a ekonomikou mieru. Ide o premenu ekonomiky, ktorá zabíja, na ekonomiku života vo všetkých jeho aspektoch.“

Inkluzívny svet

Podľa tradície sa bude podujatie vysielať z Assisi, pomyselného domova Františkovej ekonomiky.

V rámci programu vystúpia mladí ľudia z celého sveta, ktorí sa podelia o svoje príbehy a talent v službách ekonomiky s dušou. Priamy prenos sa bude vysielať z divadla Serafínskeho inštitútu prostredníctvom internetového rádia. „Serafínsky inštitút v rámci Ekonomiky spoločenstva pozdvihuje hlas tých najkrehkejších, pretože práve vďaka ich ťažkostiam môžu dozrieť nové vízie, schopné odovzdať spoločnosti aj ekonómii nové podnety,“ hovorí Francesca Di Maolová, prezidentka Serafínskeho inštitútu v Assisi. „Presne o to žiadame mladých ľudí, aby mali v očiach a srdciach tváre tých, ktorí najviac potrebujú pomoc, aby mohli nanovo navrhnúť svet, ktorý bude spravodlivý, férový  a skutočne inkluzívny.“

Druhá časť encykliky Laudato si’ uzrie svetlo sveta 4. októbra 2023 

Františkova ekonomika je iniciatívou pápeža Františka, ktorú započal 1. mája 2019 s cieľom zlepšiť globálny ekonomický systém. Pápežova encyklika Laudato si’, venovaná starostlivosti o životné prostredie, predstavovala pre mnohých mladých ľudí z Františkovej ekonomiky dôležitý kultúrny a duchovný rámec. Počas online podujatia 25. hodina preto bude priestor aj na zozbieranie prvých reflexií a diskusiu o doterajších krokoch, podniknutých v rámci záväzku budovať integrálnu ekonomiku spolu s novou ekológiou. Druhá časť encykliky Laudato si’ uzrie svetlo sveta 4. októbra 2023.

TK KBS informovala Júlia Kubicová ( TK KBS, jku, nm, ml; kj ) 20230928016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]