[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí z Košickej eparchie na odpuste svojho centra v Dvoriankach
P:3, 27. 09. 2023 13:43, DOM

Košice 27. september (TK KBS/TS KE) V sobotu 23. septembra sa na prvom mládežníckom stretnutí po letných prázdninách zišli mladí Košickej eparchie v Dvoriankach. Spolu slávili odpustovú slávnosť Centra pre mládež sv. Jána Teológa.

Odpustová slávnosť sa niesla v znamení myšlienky Gamechanger – Nie je zmena, ako zmena. Na začiatku stala pred mladými výzva pripraviť sa hravým spôsobom na slávenie odpustovej sv. liturgie. Šesť stanovíšť ponúklo možnosť správnej prípravy kresťana na slávenie sv. liturgie, od možnosti prístupu k sviatosti zmierenia, cez spev menlivých častí a zamýšľania sa nad evanjeliom daného dňa až po objavenie radosti zo spoločenstva, ktoré sa modlí za úmysly jeden druhého. Liturgiu slávil košický eparcha Cyril Vasiľ SJ s viacerými kňazmi Košickej eparchie.

Vladyka Cyril vo svojej homílii poukázal mladým na to, že mládežnícke centrum je miesto vzájomného počúvania a budovania vzťahov ako medzi sebou, tak predovšetkým s Bohom. Všetkých mladých pozval k dvom skutočnostiam: „V živote si musíme dokázať nájsť čas na dobré a správne veci“ a následne načúvať Božím slovám, „aby sme dokázali Božími slovami odpovedať na ukričanosť zlého v tomto svete“. Sv. liturgiu svojím spevom viedol zbor animátorov Košickej eparchie pod vedením Sofie Zorvanovej.

Na konci sv. liturgie vladyka Cyril odovzdal certifikáty o úspešnom ukončení Animátorskej školy Košickej eparchie dvom animátoráam. Taktiež odovzdal ďakovný list animátorovi Ladislavovi Pančíkovi za jeho službu hlavného koordinátora gréckokatolíckych pútnikov na tohtoročné Svetové dni mládeže v Lisabone. V úplnom závere sa Ján Fedorišin, predseda Rady pre mládež, poďakoval Milanovi Kmecovi a Lukášovi Vojčíkoví za ich deväťročnú prácu pre mladých Košickej eparchie a vedenie Rady pre mládež Košickej eparchie.

Slávnostným sprievodom sa všetci účastníci presunuli na dvor vedľa Centra, kde po prečítaní evanjelia vladyka Cyril požehnal pripravené agapé. Po pohostení, rozhovoroch a spoločnom čase, nasledovala v programe diskusia Nie je zmena, ako zmena. Do diskusných kresiel zasadli duchovní otcovia Milan Kmec a Lukáš Vojčík, ktorí posledné roky viedli Radu pre mládež a duchovní otcovia Ján Fedorišin a Mário Csérep, ktorí ich od tohto roka v ich službe nahrádzajú. Ich odpovede ponúkli milé spomienky na mnohé uskutočnené aktivity pre mladých, ako aj odvážne vízie v ďalšej práci s mládežou.

Vyvrcholením odpustu Centra pre mládež sv. Jána Teológa bola modlitba požehnania. Mladí, rozdelení do svojich protopresbyterátov, si posúvali mládežnícky kríž a pri ňom sa modlili za centrum, ako aj za mladých svojich protopresbyterátov. Táto modlitba bola výrazom túžby a úlohy centra budovať mosty medzi mladými. Čerešničkou na záver bol koncert skupiny bratov Paľovcov, ktorý pred odchodom domov z odpustovej slávnosti mladých rozradostil a roztancoval.

Zdroj: TS KE Ján Fedorišin( TK KBS, ts ke, jf, ml; kj ) 20230927042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]