[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne sa očakávajú tisíce ľudí na ekumenickej modlitbovej vigílii
P:3, 27. 09. 2023 14:44, ZAH

Rím 27. septembra (CNA) Rímska diecéza v pondelok oznámila, že očakáva účasť troch tisícok pútnikov na ekumenickej modlitbovej vigílii vo Vatikáne, ktorá sa uskutoční koncom tohto týždňa pred začiatkom októbrovej synody o synodalite.

Ekumenická modlitbová vigília s názvom Spolu – zhromaždenie Božieho ľudu sa uskutoční v Ríme za účasti pápeža Františka a zástupcov rôznych cirkví len niekoľko dní pred otvorením 16. generálneho zhromaždenia synody biskupov, ktoré sa bude konať v Ríme v priebehu októbra. Vigília bude príležitosťou zveriť prácu (synody) Duchu Svätému, uviedla diecéza.

Tlačová kancelária Svätej stolice uviedla, že podujatie zdôrazní ústrednú úlohu modlitby v synodálnom procese a podčiarkne súlad synodálnej cesty s ekumenickou cestou.

Očakávajú sa stovky návštevníkov z mnohých krajín vrátane Francúzska, Maďarska, Vietnamu a Spojených štátov. Len z Poľska sa ich očakáva takmer 500.

V piatok sú pre účastníkov naplánované modlitbové vigílie v miestnych komunitách a v sobotu pešia púť z Baziliky svätého Jána Lateránskeho k hrobu apoštola Petra. Počas týchto dní je na programe aj niekoľko workshopov, napríklad svedectvo o utečencoch alebo služba núdznym v jedálni Caritas Roma.

Samotná synoda, ktorá sa nazýva Synoda o synodalite, pretože sa zameriava na spoluprácu a účasť katolíckych veriacich na ďalšom napĺňaní poslania Cirkvi, prebieha od roku 2021, keď ju Svätý Otec ohlásil, a očakáva sa, že potrvá do roku 2024.

V októbri by sa biskupi mali zaoberať otázkami obsiahnutými v pracovných dokumentoch vrátane toho, ako môže byť Cirkev viac znamením a nástrojom zjednotenia s Bohom a jednoty celého ľudstva a ako môže lepšie rozdeliť dary a úlohy v službe evanjeliu.

Pri ohlásení ekumenickej vigílie v januári pápež František pozval k účasti bratov a sestry všetkých kresťanských denominácií. „Cesta k jednote kresťanov a cesta synodálneho obrátenia Cirkvi sú spojené,“ povedal vtedy pápež František.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; kj ) 20230927039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]