[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Sean O’Malley: Nesmieme sa báť priznať si svoje chyby
P:3, 27. 09. 2023 11:15, ZAH

Vatikán 27. septembra (E-kai) Musíme byť spoločenstvom, v ktorom sa nebojíme priznať svoje zlyhania, aby sme sa mohli zlepšiť, hovorí kardinál Sean O’Malley, predseda Pápežskej komisie na ochranu maloletých. Priznáva, že transparentnosť je veľmi dôležitou výzvou. Na jednej strane ide o obmedzenie utajenia na minimum, na druhej strane o ochranu obetí, ako aj o rešpektovanie prezumpcie neviny vo vzťahu k páchateľom.

Týmito praktickými ťažkosťami sa zaoberala kniha Transparentnosť a utajenie v Katolíckej cirkvi, ktorá bola predstavená za prítomnosti kardinála O’Malleyho. „Ako ľudia našej doby a členovia Cirkvi by sme si želali, aby sa v činnosti Cirkvi zvýšila transparentnosť a aby sa skončila éra absurdných a zbytočných tajomstiev,“ píšu kňazi Jordi Pujol a Rolando Montes de Oca, autori knihy, odborníci v oblasti kanonického práva a komunikácie.

Dodávajú však, že pokiaľ ide o konania týkajúce sa sexuálneho zneužívania, nemôže byť reč o úplnom zverejnení – pretože by to mohlo poškodiť obete a ovplyvniť ich súkromný život. Zneužívanie možno teda nazvať oboma krajnosťami vzdialenými od obozretnosti, teda tak utajovaním všetkého, ako aj úplnou transparentnosťou, pri ktorej „sa chce všetko komunikovať takmer obscénnym spôsobom“, hovorí páter Pujol.

„Transparentnosť nie je niečo automatické. Myslím si, že je to skôr štýl riadenia. A to znamená starostlivo posúdiť, čo a kedy povedať. V tomto zmysle Cirkev bráni priestor tajomstva, aj keď ho chce obmedziť na minimum. Východiskom by teda mala byť transparentnosť, otvorenosť k informáciám, a len v prípadoch, keď ide o ochranu samotnej osoby, by sa malo zachovať tajomstvo,“ vysvetľuje.

Kardinál Sean O’Malley medzitým dodáva, že téma transparentnosti je pre Cirkev veľmi dôležitá. „Dnes veľa hovoríme o transparentnosti, o dôležitosti hovoriť pravdu a pomáhať ľuďom pochopiť, aká je skutočná situácia. Ak nebudeme transparentní, nikdy si nezískame dôveru našich ľudí a nikdy nebudeme schopní skutočne sa vyrovnať s touto strašnou krízou a zlom v našej Cirkvi a spoločnosti, ktorým je sexuálne zneužívanie,“ zdôrazňuje americký kardinál.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20230927032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]