[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Koniec vojne, nastal čas vrátiť sa k dialógu a diplomacii
P:3, 19. 09. 2023 17:21, ZAH

Vatikán 19. septembra (VaticanNews) „Opakujem: „nie“ vojne. Nastal čas, aby sme sa vrátili k dialógu, k diplomacii. Nech sa skončia projekty dobývania a vojenskej agresie“. To sú slová pápeža Františka z príhovoru adresovanému účastníkom Clintonovej globálnej iniciatívy - dvojdňového podujatia ktoré sa dnes 19. septembra skončilo v New Yorku. Svätý Otec svoj príhovor vyslovil prostredníctvom internetového spojenia na diaľku.

Zoči-voči výzvam ako sú klimatické zmeny, humanitárne krízy postihujúce migrantov a utečencov, starostlivosť o deti a vojny „je potrebné veľké spoločné prevzatie zodpovednosti“, uviedol pápež v príhovore, ktorý predniesol v rodnej španielčine. Zároveň dodal:

„Prežívame zmenu epochy. Iba zjednotení sa môžeme stať lepšími. Len zjednotení môžeme vyliečiť svet z tej anonymity, ktorou je globalizácia ľahostajnosti.“

„Žiadna výzva nie je príliš veľká, ak sa k nej postavíme z hľadiska osobného obrátenia každého z nás, z hľadiska toho, ako každý z nás môže prispieť k jej prekonaniu, a z vedomia, že všetci sme súčasťou toho istého osudu.

Žiadnej výzve nemôžeme čeliť sami. ... Iba zjednotení. Bratia a sestry, Božie deti.“

Najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s ťažkosťami, je vždy sa usilovať o spoločné dobro: avšak nie osamote, vždy spoločne, zdôraznil Svätý Otec. Ako ďalej vysvetlil, treba „bojovať proti sebectvu, narcizmu, rozdeleniu, a to veľkorysosťou a pokorou... Lepšia je jednota než konflikt“.

„Nastal čas nájsť zmenu k mieru, zmenu k bratstvu. Nastal čas, aby prestal hluk zbraní. Aby sme sa vrátili k dialógu, k diplomacii. Nech sa skončia projekty dobývania a vojenskej agresie. Preto opakujem: nie vojne. (...)“, zdôraznil pápež.

„Je čas spolupracovať na zastavení ekologickej katastrofy skôr, ako bude neskoro.(...) Je čas myslieť na tých najmenších, na deti, na ich vzdelávanie a starostlivosť o ne.“

Konferencia, na ktorej vystúpil pápež, sa konala v spojitosti s iniciatívou na pomoc chorým deťom. Svätý Otec hovoril o Vatikánskej detskej nemocnici Bambino Gesù, ktorá je vo svete znamením a vydáva svedectvo o tom, že vedecký výskum a bezplatné prijímanie núdznych sú navzájom v súlade. Nemocnica pomáha chorým deťom z celého sveta, no v poslednom čase pribúdajú aj pacienti z Ukrajiny:

„Počas týchto strašných mesiacov poznačených vojnou ošetrila nemocnica Bambino Gesù, viac ako dvetisíc malých ukrajinských pacientov, ktorí spolu s rodičmi a príbuznými utiekli zo svojej krajiny.“

„Existujú nevyliečiteľné choroby, avšak neexistujú neliečiteľné deti“, skonštatoval Petrov nástupca a dodal:

„V oblasti zdravia je dnes viac ako kedykoľvek predtým prvou a najkonkrétnejšou formou lásky veda, schopnosť liečiť, ktorá však musí byť dostupná všetkým. Bambino Gesù je konkrétnym znakom lásky a milosrdenstva Cirkvi.

Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20230919035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]