[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave spomínali na návštevu pápeža sv. Jána Pavla II. pred 20 rokmi
P:3, 18. 09. 2023 13:00, DOM

Trnava 18. septembra (TK KBS) Trnavská arcidiecéza zorganizovala spomienku pri príležitosti 20. výročia návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. v Trnave. Svätú omšu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa pri tejto príležitosti celebroval trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Spomienkovú slávnosť pri príležitosti 20. výročia návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. v Trnave začali slávením svätej omše, ktorú v Katedrále sv. Jána Krstiteľa celebroval trnavský arcibiskup Ján Orosch. Spolu s ním koncelebrovali generálny vikár Peter Šimko, trnavský farár dekan vdp. Jozef Gallovič a ďalší kňazi. Na svätej omši boli prítomní aj skauti, ktorí si priebežne vymieňali stráž pri skautskej zástave. Medzi prítomnými veriacimi nechýbali ani viaceré rehoľné sestry uršulínky, premonštrátky či notredamky.

V úvode svätej omše si veriaci vypočuli kompletný životopis pápeža sv. Jána Pavla II., ktorý prečítal honorárny kanonik Trnavskej kapituly Ján Vido.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch sa veriacim prihovoril v homílii. Predovšetkým v nej vydal osobné svedectvo o stretnutí sa s Jánom Pavlom II. Aj osobnými zážitkami chcel trnavský arcibiskup vyjadriť, že Ján Pavol II. bol naozaj svätý.

Prítomným tiež vysvetlil, aký najvýraznejší odkaz zanechal sv. Ján Pavol II. „Bol to Boží muž. V poslednom čase veľmi často spomínam, že my máme v Katolíckej cirkvi čnosti, že napríklad veľkou čnosťou je vďačnosť, ktorej je však málo. A ešte považujem za takú veľkú aj čnosť zmužilosti a on túto čnosť mal. Bol mužom Božím,“ povedal arcibiskup Ján Orosch.

Po modlitbe po svätom prijímaní nasledovala akadémia o sv. Jánovi Pavlovi II. Monika Kopecká uviedla bývalého primátora Štefana Bošnáka, ktorý si pred prítomnými zaspomínal, ako sa udalosti pred tými 20 rokmi pripravovali a zrealizovali. Nezabudol spomenúť ani to, čo vtedy ľudia prežívali.

Po bývalom primátorovi sa k prítomným prihovorila i Monika Kopecká, ktorá sa danou témou zaoberá. Zároveň sa na obrazovkách, ktoré sa v Trnavskom katedrálnom chráme nachádzajú, premietal krátky zostrih RTVS z návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

Návštevu sv. Jána Pavla II. v Trnave pripomína bronzová socha z roku 2005, ktorá sa nachádza pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa. Po akadémii ukončili svätú omšu záverečným požehnaním a všetci prítomní vyšli von z katedrály práve k tejto bronzovej soche sv. Jána Pavla II., kde sa pomodlili litánie k tomuto svätcovi. Zhromaždenie sa rozišlo po krátkej modlitbe a kladení vencov k soche.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave, Dušan Kolenčík( TK KBS, abu, dk, ml; kj ) 20230918040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]