[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin si ako pútnik uctil Klokočovskú ikonu presvätej Bohorodičky
P:3, 16. 09. 2023 09:30, DOM

Klokočov 16. septembra (TK KBS) Do Klokočova – najvýznamnejšieho mariánskeho pútnického miesta Košickej eparchie – pricestoval štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin. Pred liturgiou sv. Jána Zlatoústeho, ktorú bude sláviť s veriacimi, sa zúčastnil na pešej procesii. Ako pútnik si tak uctil kópiu zázračnej ikony presvätej Bohorodičky, ktorá pred viac ako 350. rokmi zázračne slzila. 

Pešiu procesiu sprevádzala modlitba Akatistu, ktorú viedli košický emeritný eparcha Mons. Milan Chautur a emeritný torontský vladyka Marián Andrej Pacák. Kardinála Parolina sprevádzal košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ so sprievodom. Počas procesie ho pozdravila aj starostka obce Klokočov Monika Hudačková. Pešia procesia vyvrcholila príchodom do gréckokatolíckeho Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky, kde si kardinál Parolin v modlitbe a bozkom obrazu uctil presvätú Bohorodičku.

Klokočov, pešia, procesia, kardinal, Parolin

Kardinál Parolin sa poďakoval za putovanie vzácnym darom – ružou vyrobenou zo striebra. Je to exkluzívny dar pre chrám, ktorý dnes navštívil. Práve v ňom sa nachádza kópia zázračnej ikony. Klokočovská Panna Mária je zároveň od roku 2020 patrónkou Zemplína. Za patrónku Zemplína ju vyhlásilo Dikastérium pre východné cirkvi z iniciatívy Gréckokatolíckej, Rímskokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi.

Na kópii zázračnej ikony v Klokočove je uvedený tento text: „Skutočná ikona Bohorodičky, ktorá v roku 1670, v chráme rusínskej dediny Klokočov, ktorá patrí k Vinianskemu zámku v Hornom Uhorsku, pred zrakmi mnohých slzila, a potom, keď ju akýsi heretik nožom prebodol, zalievajúc sa slzami plakala."

Na zadnej strane tejto ikony je zaznamenané, že je kópiou a že ju podľa originálu namaľoval roku 1769 F. Kramer vo Viedni. Táto kópia zázračnej ikony bola dňa 12. marca 1769 rakúskym cisárom darovaná mestu Prešovu namiesto originálu. Ďalej je ešte poznamenané, že kópia bola roku 1802 obnovená maliarom Bodom.

V týchto historických zápisoch je zdôraznené, že ikona slzila pred mnohými ľuďmi, ktorí slzenie videli a tiež, že slzenie sa zmenilo na plač, keď ikonu prebodávali nožom. Ako historické doklady o ikone sa ešte zachovali inventarizačné záznamy z majetku Františka II. Rákociho z roku 1711, z majetku ktorého Klokočovská ikona bola bohato ozdobená drahokamami. Ďalej presný zápis dokumentu pokladníka Františka II. Rákociho, ktorý opísal ikonu roku 1688, potom ešte zborník duchovných piesní z roku 1724 z Kamienky (okres Stará Ľubovňa), v ktorom je zapísaná Pisň o obrazi Klokočevskom.

Návšteva Košickej eparchie štátnym sekretárom bola prvýkrát plánovaná už v decembri 2020 a následne aj v roku 2021. Avšak kvôli pandémii a iným povinnostiam otca kardinála musela byť viac ráz odložená. Klokočovský obraz navštívil pápeža Františka v Ríme 29. júna 2021 a slávnostne ho pápež korunoval počas svojej návštevy Prešova v septembri 2021. 

Návštevou Klokočova vyvrcholila návšteva štátneho sekretára Svätej stolice, kardinála Parolina na Slovensku.

Samotné slávenie na pútnickom mieste začalo modlitbou Akatistu k Presvätej Bohorodičke pred ikonou v chráme, ktorý viedol vladyka Milan Chautur, emeritný košický biskup. Počas spevu akatistu sa zhromaždil mariánsky sprievod, v ktorom bohoslovci, rehoľné sestry, kňazi a mládež i biskupi obkolesili spolu s kardinálom putovnú ikonu Klokočovskej Bohorodičky a kráčali do priestoru pútnického miesta po uzavretej hlavnej ceste. Počas posledných spevov akatistu klérus vytvoril koridor, cez ktorý prešla ikona do chrámu, v ktorom kardinál Parolin predniesol posledný ikos akatistu a záverečnú modlitbu. Na záver modlitby vystúpil kardinál až k ikone Bohorodičky a odovzdal jej striebornú ružu a uctil si ju bozkom.

Pred začiatkom slávenia archijerejskej svätej liturgie všetkých prítomných pozdravil otec Martin Mráz, kancelár a tajomník vladyku Cyrila Vasiľa, košického eparchiálneho biskupa. Privítal všetkých v mene vladyku Cyrila ako pútnikov a mariánskych ctiteľov, ktorých kroky viedla v tento deň do Klokočova túžba stráviť deň s Bohorodičkou, Matkou Súcitu a Patrónkou Zemplína. Osobitne privítal vzácneho pútnika z Ríma, štátneho sekretára Svätej Stolice kardinála Pietra Parolina, apoštolského nuncia arcibiskupa Nicolu Girasoliho, všetkých arcibiskupov a biskupov zo zahraničia i Slovenska, na čele s predsedom Konferencie biskupov Slovenska arcibiskupom Bernardom Boberom. Taktiež neopomenul privítať štátnych predstaviteľov Slovenskej republiky i obcí, predsedu NR SR Borisa Kolára s poslancami, predsedov samosprávnych krajov Košíc a Prešova, Rastislava Trnku a Milana Majerského.

Kardinál Pietro Parolin pozval prítomných pútnikov hneď v úvode homílie k zastaveniu sa, využijúc slová starobylej piesne z Klokočova – Zastav sa popočúvaj, blízky i ďaleký, znameniam Boha a divom preveľkým. Aj on bol v tejto chvíli jedným z tých, ktorí putovali, aby si uctili veľké zázraky Panny Márie z Klokočova. Ocenil spoluprácu gréckokatolíckej, rímskokatolíckej i pravoslávnej cirkvi, vrátane miestnych samospráv, ktoré iniciovali vyhlásenie Klokočovskej Božej Matky za Patrónku Zemplína. História hovorí, že Madona v Klokočove prejavila materinskú ochranu a útechu prostredníctvom sĺz. Vyjadrila dojatie a prijala bolesť ľudu, ktorý ju vzýval a prosil o mier a jej nebeskú ochranu. Tieto duchovné slzy súcitu a milosrdenstva roní naďalej, dokonca aj dnes. Na záver homílie prítomných povzbudil, aby Máriu vždy vyhľadávali a modlili sa k nej ako k Matke. Už stáročia sa v jednej starobylej modlitbe opakuje Ad Jesum per Mariam, teda k Ježišovi prostredníctvom Márie.

Nie len za slová homílie, ale aj za spoločné slávenie svätej liturgie a akatistu poďakoval Štátnemu sekretárovi arcibiskup Cyril Vasiľ na záver liturgického slávenia. Kardinál musel prekonať mnohé prekážky, preukázať veľkú dávku trpezlivosti i vytrvalosti, keďže túto mariánsku svätyňu plánoval navštíviť už počas Jubilejného roka 2020. Kardinálovu prítomnosť vladyka označil ako veľké povzbudenie, keďže na svete je množstvo väčších a slávnejších chrámov, množstvo väčších a slávnejších pútnických miest. Jeho rozhodnutie prijať pozvanie do menšinovej cirkvi, ku gréckokatolíkom, do malého chrámu, kdesi na periférii východného Slovenska je výrečným dôkazom toho, že je naozaj verným spolupracovníkom pápeža Františka, ktorý upozorňuje práve na potrebu venovať pozornosť perifériám, menšinám na okraji. Na záver slávenia kardinála poprosil o požehnanie nového pútnického domu, ktorý má byť viditeľným prejavom materinskej pohostinnosti cirkvi, miestom stretávania sa a bratského prijatia pri Klokočovskej Božej matke. Zároveň mu daroval ako spomienku na túto púť biskupský kríž s vyobrazením Klokočovskej ikony.

Liturgický sprievod sa presunul k neďalekému pútnickému domu, ktorí kardinál spolu vladykom Cyrilom posvätili. Po skončení požehnania obidvaja symbolicky pred novým Pútnickým centrom zasadili strom, ktorý bude pripomínať historickú návštevu kardinála Parolina v Klokočove. Súčasťou požehnania Pútnického centra bolo aj požehnanie časovej schránky a jej obsahu, ktorá bude osadená do veže Klokočovského chrámu. Patronát nad prípravou časovej schránky prijalo košické štúdio RTVS a jeho redaktor Jozef Palaščák.

Spoločným darom Košickej eparchie a Košického samosprávneho kraja, ktorý sa podieľal na zabezpečení návštevy kardinála Parolina v Košiciach a Klokočove bola kópia Klokočovskej ikony. Tento dary odovzdali spoločne v závere slávnosti predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a košický eparchiálny biskup vladyka Cyril Vasiľ SJ.   Celé slávenie spevom sprevádzal Katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda z Košíc, pod vedením Lucie Lovašovej. Pútnikom, ktorí sa slávnosti nemohli osobne zúčastniť zabezpečovali priamy prenos TV LUX a TV Logos.

Poznámka: V správe boli využité informácie TS KE (Jaroslav Fučko)

Aktualizované 



( TK KBS, ml; kj ) 20230916002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]