[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor kardinála Pietra Parolina po požehnaní Centra prijatia v Košiciach
P:3, 15. 09. 2023 18:41, DOM

Košice 15. septembra (TK KBS) Prinášame plné znenie príhovoru štátneho sekretára Svätej stolice, kardinála Pietra Parolina, ktorý predniesol dnes, v piatok 15. septembra 2023, po požehnaní Centra prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov v Košiciach.

Kosice kardinal, Parolin, Centrum prijatia

Kosice kardinal, Parolin, Centrum prijatia

Foto: Katarína Jančišinová

-

Som duchovne spojený s vami všetkými, ktorí ste sa dnes večer zišli na požehnaní Centra prijatia a integrácie ukrajinských utečencov, a som rád, že sa môžem stretnúť s ukrajinskou komunitou.

Ďakujem J. E. Mons. Cyrilovi Vasiľovi a celej košickej gréckokatolíckej komunite za to, že s nemalými obetami a s presvedčeným odhodlaním realizovali toto Centrum prijatia a pomoci. Slovensko, a najmä Košice, sa vzorne zachovalo pri prijímaní utečencov z Ukrajiny a solidárne im poskytlo pomoc. Mnohých prijali aj rodiny, ktoré im dali k dispozícii svoje domovy v duchu bratstva, ktoré spája Ukrajinu so Slovenskom.

Rímskokatolícka a Gréckokatolícka cirkev prostredníctvom charity dala k dispozícii personál a priestory, aby s bratskou láskou prijala tých, ktorí prekročili neďalekú hranicu, najmä tých, ktorí to najviac potrebovali.

Vďaka patrí všetkým, ktorí sa v tomto centre venujú a budú venovať ľuďom v núdzi a pomáhajú im ľudsky i duchovne. Je dôležité pomáhať týmto našim bratom a sestrám utečencom, a najmä pomáhať im získať späť dôveru a udržať si nádej. Prijatie a bratstvo totiž otvárajú cesty nádeje. Je hlboko kresťanské pomáhať ľuďom v núdzi a slúžiť im. Vy všetci v tomto centre realizujete kultúru nezištného stretnutia a bratského prijatia.

Srdečne vás všetkých pozdravujem, drahí ukrajinskí bratia a sestry. Od začiatku tejto absurdnej vojny na Ukrajine pápež František opakovane naliehavo vyzýval na mier a zastavenie nepriateľských akcií a vyjadroval náklonnosť, solidaritu a blízkosť ukrajinskému ľudu, ktorý denne zveruje v modlitbe milosrdnému Pánovi. Vojna je veľká tragédia a vy ju prežívate na vlastnom tele, vidíte, ako trpia vaši blízki a ako sú vaše domovy zničené.

Preto je prijatie veľkým svetlom konkrétnej podpory, ale aj nádejou do budúcnosti, dôverujúc, že sa budete môcť vrátiť do svojej vlasti, do svojich domovov a budete môcť obnoviť svoje životy.

Pápež František robí všetko, čo je v jeho silách, aby sa podporil dialóg a čo najskôr dosiahlo prímerie na Ukrajine, ktoré by nebolo len stratégiou opätovného zbrojenia, ale krokom k skutočnému, spravodlivému a stabilnému mieru, ktorý umožní pomaly obnoviť ľudskú a sociálnu štruktúru zničenú zbraňami.

Drahí ukrajinskí bratia a sestry, sme vám všetkým veľmi nablízku svojimi modlitbami a konkrétnou a materiálnou pomocou, aby sme zmiernili vaše utrpenie a nešťastie. Pokračujme všetci v intenzívnych modlitbách za ukončenie vojny.

A na záver vyjadrujem hlbokú vďaku všetkým dobrodincom, pracovníkom a dobrovoľníkom, ktorí poskytujú pomoc v tomto centre. Toto sú diela, ktoré sa najviac páčia nášmu Pánovi. Evanjelium nám totiž jasne pripomína, že všetko, čo robíme našim bratom a sestrám, ktorí sú v núdzi a ťažkostiach, robíme samotnému Pánovi (porov. Mt 25, 31 a nasl.). Ešte raz vám všetkým ďakujem a s bratskou láskou pokračujte v plnení tohto chvályhodného záväzku autentickej solidarity a ľudského bratstva.( TK KBS, pp; ml ) 20230915007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]