[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor kardinála Pietra Parolina po požehnaní súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda
P:3, 14. 09. 2023 16:01, DOM

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Prinášame plné znenie príhovoru štátneho sekretára Svätej stolice, kardinála Pietra Parolina, ktorý dnes, vo štvrtok 14. septembra 2023, predniesol po požehnaní súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v Bratislave.

Bratislava, hrad, susosie, Cyril, Metod, Gorazd
Bratislava, kardinal, Parolin
Foto: TK KBS/Peter Zimen

Plné znenie príhovoru kardinála Pietra Parolina

Drahí bratia a sestry, dámy a páni!

Pripomíname si 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou a pri tejto príležitosti je pre mňa veľkou radosťou požehnať tri sochy, znázorňujúce svätých Cyrila a Metoda spolu so svätým Gorazdom, ktorý bol ich prvým žiakom a ktorého si sám svätý Metod vybral za svojho nástupcu v biskupskej misii. Toto súsošie symbolizuje nielen stáročnú prítomnosť kresťanstva na Slovensku, ale aj vôľu a túžbu, ako je uvedené v Ústave SR, budovať krajinu na odkaze svätých Cyrila a Metoda, ktorí sú zároveň patrónmi Európy.

Bratsky pozdravujem predsedu Konferencie biskupov Slovenska J. E. Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa, prítomného so všetkými biskupmi a cirkevnými predstaviteľmi. S úctou pozdravujem predsedu Národnej rady pána Borisa Kollára a všetky inštitucionálne a vojenské orgány. Osobitný pozdrav patrí aj veľvyslancom a členom diplomatického zboru a vám všetkým, ktorí ste sa tu zišli.

Už 30 rokov sú vzťahy medzi Svätou stolicou a Slovenskom, založené na veľkej vzájomnej úcte a plodnej spolupráci, veľmi pevné. A ešte viac ich obohatili apoštolské návštevy pápeža Jána Pavla II, ktorý prišiel na Slovensko trikrát (1990, 1995 a 2003), a pred dvoma rokmi, práve v tento deň roku 2021, navštívil Slovensko aj pápež František. Práve vtedy bol Svätému Otcovi predstavený projekt súsošia a dnes sme šťastnými svedkami jeho dokončenia. Úprimne ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k jeho realizácii. Tieto sochy, umiestnené v blízkosti Hradu, žiaria ako symbol historickej kontinuity a jednoty slovenského národa. Kiež by to tak bolo aj v nasledujúcich storočiach.

Ako je známe, žiadosť veľkomoravského kniežaťa Rastislava adresovaná cisárovi Michalovi III. o vyslanie jeho ľudu „biskupa a učiteľa... ktorý by vedel vysvetliť pravú kresťanskú vieru v ich jazyku“ (porov. Slavorum apostoli, č. 5) znamenala prelom v živote svätých Cyrila a Metoda. Hlavným poslaním Cyrila a Metoda bolo oboznámiť slovanské národy s evanjeliom. Ich spôsob evanjelizácie bol však v dejinách kresťanstva celkom nový. Cyril a Metod iniciovali proces inkulturácie viery. Okrem ohlasovania evanjelia tak vstúpili do dialógu s kultúrou slovanských národov a prostredníctvom počúvania a služby sa začlenili do kultúrnej dynamiky doby. Vstúpili do dialógu s kultúrou, spojili vieru a kultúru a prostredníctvom vzdelávacích a vedeckých pokrokov priniesli plodný rozvoj pre kresťanstvo i spoločnosť.

Ako dobre poukázal kardinál Jozef Tomko, ctihodnej pamäti, v kultúre a tradícii Slovenska predstavujú svätí Cyril a Metod stály prúd, ktorý je schopný obnovovať energiu a hodnoty v rôznych oblastiach, ako je viera, kultúra, literatúra, umenie, ba dokonca aj vedomie národnej identity (porov. kard. J. Tomko, Význam svätých Cyrila a Metoda v slovenskom katolicizme a slovenských dejinách).

V skutočnosti „Cyril a Metod prispeli rozhodujúcim prínosom pri budovaní Európy, nielen pokiaľ ide o jej kresťanské náboženské spoločenstvo, ale aj čo sa týka jej občianskej a kultúrnej jednoty... Byť kresťanmi v súčasnej dobe znamená byť tvorcami vzájomného spoločenstva v Cirkvi i spoločnosti.“ (Slavorum Apostoli č. 27)

Rieka Dunaj, ktorú vidíme ticho tiecť z tohto historického hradu a ktorá preteká viacerými európskymi krajinami, symbolizuje harmóniu a jednotu, ktorú podporovali svätí Cyril a Metod, vytvárajúc bratstvo a spoločenstvo s týmito územiami pri rešpektovaní identity jednotlivých národov a s víziou podpory spoločného dobra, ktoré presahuje parciálne záujmy.

V čase, keď oslavujeme tri desaťročia plodných diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou, dúfame aj v bezprostrednú budúcnosť mieru v tomto regióne a modlíme sa, aby sa vojna na susednej Ukrajine čoskoro skončila. Všetci sme povolaní pracovať pre mier s neúnavným nasadením. Na záver pripomínam slová pápeža Františka, ktoré povedal 13. septembra 2021 v Bratislave: „...Dejiny pozývajú Slovensko, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy. A to všetko naznačuje veľký modrý pás na vašej zástave, ktorý symbolizuje bratstvo so slovanskými národmi.“

Ďakujem.



( TK KBS, pp; ml ) 20230914031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]