[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Informácie o programe štátneho sekretára Svätej stolice na Slovensku
P:3, 12. 09. 2023 11:45, PRE

Bratislava 12. septembra (TK KBS) Na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice. Prinášame bližšie informácie o jeho programe na Slovensku.

Kardinál Parolin pricestuje pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku. Navštívi Bratislavu, Šaštín, Košice a Klokočov.

Štvrtok 14. septembra 2023

Kardinál Pietro Parolin pricestuje z Vatikánu do Viedne, odkiaľ sa presunie do Bratislavy. Na hraničnom priechode Jarovce - Kitsee ho privítajú zástupcovia Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, Konferencie biskupov Slovensku a zástupcovia Slovenskej republiky (SR). Po návšteve nunciatúry sa presunie na stretnutie s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom. V Prezidentskom paláci ho prijme prezidentka SR Zuzana Čaputová. Po prijatí bude nasledovať obed so slovenskými biskupmi.

Po obede sa kardinál Parolin stretne s predsedom Národnej rady SR (NR SR) Borisom Kollárom a delegáciou NR SR. Potom sa zúčastní na požehnaní sôch svätých Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu (príhovor v anglickom jazyku bude konzekutívne tlmočený do slovenského jazyka).  Požehnanie prinesie v priamom prenose RTVS. Po požehnaní sôch sa kardinál pozdraví s prítomnými hosťami. Na Apoštolskej nunciatúre sa potom stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským.

-

Bližšie informácie o diplomatických vzťahoch SR so Svätou stolicou je možné nájsť tu: https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/cirkev/p/apostolska-nunciatura/c/diplomaticke-styky-sr-a-svatou-stolicou

Bližšie informácie o súsoší

Projekt súsošia sôch predstavil Svätému Otcovi počas jeho návštevy Slovenska v roku 2021 predseda NR SR Boris Kollár. Svätí Cyril a Metod sú evanjelizátormi slovanských národov a spolupatrónmi Európy.

Svätý Gorazd, ich prvý žiak slovenského pôvodu, prijal kňazskú vysviacku v Ríme od biskupa Formóza a Metod si ho pred svojou smrťou vyvolil za svojho nástupcu v biskupskej službe a poslaní.

Súsošie je symbolom prítomnosti kresťanstva na Slovensku od čias Veľkej Moravy. Nesie v sebe hlboký odkaz duchovnosti a kultúrnosti, na ktorý môžeme naviazať aj dnes.

-

Prvý deň ukončí kardinál Pietro Parolin v Katedrále sv. Martina v Bratislave. O 18:00 bude hlavným celebrantom a kazateľom (homília v talianskom jazyku bude konzekutívne tlmočená do slovenského jazyka) na slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej. Svätú omšu prinesie naživo katolícka Televízia LUX.

O slávnosti blahorečenia

Novodobých mučeníkov za vieru, slobodu, náboženské a ľudské práva blahorečil pred 20 rokmi – 14. septembra 2003 – svätý Ján Pavol II. na priestranstve pred Kostolom Svätej rodiny v Bratislave-Petržalke. Stalo sa tak na záver štvordňovej pastoračnej cesty pápeža na Slovensku.

Na slávnosť vtedy prišlo 250 000 veriacich vrátane hostí zo zahraničia.  Priestor pred kostolom nesie názov Námestie Jána Pavla II., na ktorom sa vypína socha pápeža z tvorby Jána Gazdíka.

Vnútri kostola je busta pápeža a kópie darov preňho, ako aj veľkorozmerné portréty blahoslavených a oltárny kríž od sochára Svetoslava Ilavského. V kostole je polkruhová oltárna platňa, na ktorej vtedajší pastier Katolíckej cirkvi slávil svätú omšu. A na stene visí pamätná tabula s jeho odkazom: „Nehanbite sa za evanjelium!“

O sr. Zdenke je možné nájsť viac informácii tu: http://www.zdenka.sk

O Vasiľovi Hopkovi je možné nájť viac informácií tu: http://www.grkatpo.sk/?vasil_hopko_zivotopis

Piatok 15. septembra 2023

Štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin v piatok odcestuje z Bratislavy do Šaštína. Počas sviatku Sedembolestnej Panny Márie navštívi Baziliku Sedembolestnej Panny Márie, kde bude v rámci Národnej púte hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred bazilikou (o 10:30). Pred svätou omšou sa s biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvomi rokmi modlili biskupi s pápežom Františkom. Do Šaštína príde dva roky po apoštolskej návštevy pápeža Františka na Slovensku. 

Zo Šaštína sa presunie do Bratislavy, odkiaľ odcestuje do Košíc.O Národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii 

Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia, oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej vyhlásená za milostivú. Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte niekoľko desiatok tisíc veriacich, v Jubilejnom roku 2014 Sedembolestnej Panny Márie to bolo 50 000 pútnikov. Vrcholom púte je sviatok patrónky Slovenska 15. september.

Viac informácii o púti je možné nájsť na stránke https://bazilika.sk.

Zo Šaštína sa kardinál Pietro Parolin presunie s delegáciou do Bratislavy, odkiaľ odcestuje v popoludňajších hodinách do Košíc. Na košickom letisku ho privítajú miestni regionálni predstavitelia. Po oddychu navštívi o 17:00 Katedrálu Narodenia presvätej Bohorodičky na Moyzesovej ulici 40, kde ho privíta košický eparcha, arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Potom požehná gréckokatolícke Centrum prijatia a prihovorí sa ukrajinskej komunite (príhovor v talianskom jazyku bude konzekutívne tlmočený do slovenského jazyka) na Epachiálnom úrade v Košiciach.

-
Viac informácií o katedrále je možné nájsť tu: https://www.grkatke.sk/kosicka-eparchia/katedrala 

O Košickej eparchii je možné nájsť viac informácií tu: https://www.grkatke.sk

O Centre prijatia (prijímacom a integračnom centre pre ukrajinských utečencov):

Budovu Centra prijatia získala Košická eparchia vďaka dobrodincom z pápežskej organizácie CNEWA (Catholic Near East Welfare Association), ktorí navštívili Košickú eparchiu spoločne s kardinálom Timothym Dolanom v prvých fázach vojny na Ukrajine. Centrum zastrešuje ukrajinské, mládežnícke a vysokoškolské aktivity v Košiciach.

Piatkový program ukončí kardinál Pietro Parolin náštevou Katedrály sv. Alžbety v Košiciach, kde sa bude o 19:00 modliť vešpery (meditácia v talianskom jazyku).

O Katedrále sv. Alžbety v Košiciach 

Dóm svätej Alžbety v Košiciach je katedrálnym chrámom Košickej arcidiecézy. Pôvodne mestský farský kostol bol postavený na mieste staršieho kostola, ktorý vyhorel. Neskorogotickú stavbu z kresaných kameňov začali stavať okolo roku 1390 a je to najväčší stredoveký kostol na Slovensku.

V krypte Dómu sv. Alžbety v Košiciach, ktorá sa nachádza pred hlavným gotickým oltárom pod strednou uličkou, sú pochovaní aj kardinál Jozef Tomko a arcibiskup Alojz Tkáč.

Košická katedrála je národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky a najvýznamnejšia dominanta mesta Košice.

O Košickej arcidiecéze je možné nájsť viac informácií tu: https://www.ke-arcidieceza.skSobota 16. septembra 2023: 

Návšteva štátneho sekretára bude pokračovať vo sobotu 16. septembra.

V tento deň pricestuje do  Klokočova – najvýznamnejšieho mariánskeho pútnického miesta Košickej eparchie. Kardinál Parolin si chce ako pútnik uctiť kópiu zázračnej ikony presvätej Bohorodičky, ktorá pred viac ako 350. rokmi zázračne slzila. Zúčastní sa preto na pešej procesii s ikonou presvätej Bohorodičky.

V roku 2020 pri príležitosti Jubilejného roka v Klokočove zo spoločnej iniciatívy Gréckokatolíckej, Rímskokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi Dikastérium pre východné cirkvi vyhlásilo Klokočovskú Pannu Máriu za patrónku Zemplína. 

Potom bude kardinál v Klokočove spoločne s veriacimi sláviť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, ktorá je naplánovaná na 10:00 a bude vysielaná prostredníctvom katolíckej TV LUX. Po skončení sv. liturgie je naplánovaná posviacka nového Pútnického centra (o 12:00).

Návšteva Košickej eparchie štátnym sekretárom bola prvýkrát plánovaná už v decembri 2020 a následne aj v roku 2021. Avšak kvôli pandémii a iným povinnostiam otca kardinála musela byť viackrát odložená. Nakoniec sa podarilo zrealizovať kardinálovu návštevu v Klokočove až tento rok.

Klokočovský obraz navštívil pápeža Františka v Ríme 29. júna 2021 a slávnostne ho pápež korunoval počas svojej návštevy Prešova v septembri 2021. 

-

O Klokočove je možné nájsť viac informácií tu: https://www.klokocovgrkat.sk

Životopis kardinála Pietra Parolina je možné nájsť tu: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20230907009

Kontaktné osoby:

médiá – Katarína Jančišinová, hovorkyna@kbs.sk+ 421909 250 450

logistika – Michal Lipiak, lipiak@kbs.sk+ 421 908 640 836( TK KBS, ml; kj ) 20230912026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]