[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František v Medzinárodný deň gramotnosti: Osvojme si slovník mieru
P:3, 08. 09. 2023 20:18, ZAH

Vatikán 8. septembra (VaticanNews) Základné vzdelanie v oblasti mieru, digitálnej sféry i integrálnej ekológie – na tieto tri výzvy dnešnej doby upozorňuje pápežské posolstvo k Medzinárodnému dňu gramotnosti 2023, ktorý vyhlásilo OSN na 8. septembra. Posolstvo z pera kardinála Pietra Parolina, štátneho sekretára Svätej stolice, bolo zaslané na svetovú konferenciu UNESCO v Paríži konanú pri príležitosti dnešného medzinárodného dňa.

Čísla o stave negramotnosti v dnešnom svete sú alarmujúce, píše sa v posolstve. „Náš svet potrebuje schopnosti a prínos každého z nás, aby sme čo najlepšie čelili výzvam dnešnej doby.“  

Dialóg, láskavosť, úcta

„Prvou výzvou dnešnej doby je gramotnosť pre mier. Vo svete zmietanom konfliktami a napätiami je veľmi dôležité, aby sme si nezvykli na slovník vojny a nezhôd. (...) Osvojiť si slovník mieru znamená obnoviť hodnotu dialógu, praktizovania láskavosti a úcty k druhým. Toto každodenne prežívané úsilie dokáže vytvoriť zdravé spolunažívanie, ktoré prekoná nepochopenie a zabraňuje konfliktom. (...) Do hĺbky mení štýl života, sociálne vzťahy, spôsob debaty a konfrontácie myšlienok. Láskavosť uľahčuje hľadanie konsenzov a otvára cesty tam, kde zatrpknutosť ničí všetky mosty.“ (Fratelli tutti, 224) 

Vzdelávanie, veda, kultúra a komunikácia sú jediné legitímne a účinné „zbrane,“ ktoré možno použiť, investujúc viac zdrojov a energie do budovania nádeje na lepšiu budúcnosť, upozorňuje v mene pápeža kardinál Parolin.

Etické a zodpovedné používanie algoritmov a technológií

Druhou výzvou je „digitálna gramotnosť.“ Okrem toho, že množstvo ľudí stále nemá prístup k informačným technológiám, v digitálnych oblastiach sú mnohí zranení rozdelením a nenávisťou, píše sa v pápežskom posolstve.

„K tomu sa pridáva vážne riziko odovzdania ľudského života logike zariadení, ktoré rozhodujú o jeho hodnote. Aby sa predišlo technológiám nesprávne riadeným, vymknutým spod kontroly a dokonca škodiacim jednotlivcovi, bude potrebné, aby politiky a zákony zamerané na podporu získavania digitálnych zručností nezanedbávali širšiu etickú reflexiu o používaní algoritmov a orientovali používanie nových technológií na zodpovednú a humánnu cestu.“

Striedmejšie a solidárnejšie správanie

Treťou výzvou dnešnej doby je gramotnosť, vzdelávanie k integrálnej ekológii. Keďže degradácia prírody je úzko spätá s „kultúrou vytvárania odpadkov,“ treba „trpezlivo a vytrvalo podporovať osvojovanie si striedmejšieho a solidárnejšieho správania,“ píše sa v pápežskom posolstve pri príležitosti Medzinárodného dňa gramotnosti 2023.

Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk; ml ) 20230908039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]