Bratislava 8. septembra (TK KBS) Ako prebieha synoda za veľkou mlákou, o potrebe novej evanjelizácie jazykom zrozumiteľným pre svet, ako aj o rastúcej polarizácii v Katolíckej cirkvi sa rozprával portál Nové mesto s americkým biskupom Jeffreym M. Monfortonom. „Nie je také dôležité pozerať sa na to, aké výsledky synoda prinesie, ale na to, že sa ľudia z rôznych názorových skupín stretnú a vypočujú,“ uvádza v rozhovore.
„Myslím, že v súčasnosti je svetovým fenoménom, že ľudia spochybňujú takmer všetko – vládu, autority a rovnako aj synodu a jej zmysluplnosť. Otázkou však je, či sme ochotní si pripustiť, že to môže byť hoc i len jedna vec, ktorá zo synody vyvstane a posunie nás vpred. Podľa mňa je dôležité, že synoda ľuďom umožnila, aby boli vypočutí. Nebola zvolaná s úmyslom priniesť nejakú novú dogmu alebo doktrínu, ale priblížiť sa tým, ktorí ostávajú nepovšimnutí. Príkladom nám môže byť Svätý Otec, ktorý venuje špeciálnu pozornosť ľuďom na periférii, a tak dáva hlas tým, ktorí ho nemajú alebo neveria, že nejaký majú,“ uviedol biskup Monfort.
Nebezpečenstvo, ktoré v synodálnom procese vidí, je najmä v tom, „že ľudia robia urýchlené závery a spochybňujú jeho zmysel ešte predtým, ako by mu vôbec dali šancu.“ „Nie je pritom také dôležité pozerať sa na to, aké výsledky napokon prinesie, ale na to, že sa ľudia z rôznych názorových skupín stretnú a navzájom sa vypočujú. A zdá sa mi, že práve na to apeluje najviac aj Svätý Otec. Tak ako v mnohých iných krajinách, aj v USA pozorujem v súvislosti so synodou vlnu hnevu a nespokojnosti s postupom Cirkvi. Vychádza najmä z toho, že v niektorých štátoch sa synoda zneužíva na presadzovanie liberálnej agendy, čo vyvoláva v ľuďoch obavy o zmenu doktríny. To sa však neudeje,“ uviedol.
Plné znenie rozhovoru je možné nájsť TU (publikované so súhlasom redakcie)