[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Kardinál Parolin nám prinesie požehnanie pápeža Františka
P:3, 07. 09. 2023 12:45, DOM

Bratislava 7. septembra (TK KBS) Na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice. „Je to mimoriadna udalosť. Kardinál Parolin nám prinesie pozdrav a požehnanie pápeža Františka, na čo môžeme byť zvlášť hrdí,“ reaguje v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska.

– Prečo príde na návštevu Slovenska štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin?

Kardinál Parolin pricestuje pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

– Čo to znamená pre vás a pre Katolícku cirkev na Slovensku?

Je to mimoriadna udalosť. Kardinál Parolin nám prinesie pozdrav a požehnanie pápeža Františka, na čo môžeme byť zvlášť hrdí. Môžeme povedať, že k nám príde druhá najvyššie postavená osoba v hierarchii Katolíckej cirkvi. Nie sme veľkou krajinou, o to viac si to ceníme. Osobne sa teším, že zavíta do oboch kútov našej krajiny.

Návšteva kardinála Parolina bola v pláne rok po návšteve pápeža Františka na Slovensku. Žiaľ, kvôli tomu, že v tom čase bol na jednej z apoštolských ciest Svätého Otca, nemohol prísť. Sme preto radi, že sa to podarí práve teraz, keď si pripomíname dva roky od tejto historickej návštevy. Prípravy na všetkých úrovniach sú rozbehnuté, verím, že ho dôstojne privítame v našej krajine.

– Aký ho čaká program?

Návšteva má nielen cirkevný, ale aj štátny rozmer. Cez Tlačovú kanceláriu KBS sme ohlásili základné body, ktoré sú spojené s Bratislavou, Šaštínom, Košicami a Klokočovom. Na týchto miestach sa budeme spolu s kardinálom predovšetkým modliť, prichádza aj ako pútnik. Zároveň sa ako oficiálny predstaviteľ Vatikánu stretne aj so všetkými najvyššími ústavnými činiteľmi, diplomatickým zborom a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí spoločenského života na Slovensku.

– Ako sa pripraviť na návštevu?

V prvom rade adresujem pozvanie veriacim, aby sa zúčastnili na všetkých verejných sláveniach, ktoré má kardinál Parolin v programe. Zároveň prosím o modlitby za túto návštevu. Zástupca Svätého Otca Františka prijal pozvanie medzi nás, prijmime aj my pozvanie a buďme účastní tam, kde môžeme. Vo štvrtok 14. septembra o 18:00 bude predsedať v Katedrále sv. Martina v Bratislave slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej. O deň neskôr, v piatok 15. septembra zavíta do Šaštína, kde bude v rámci Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši o 10:30 pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Potom navštívi východ Slovenska. Spolu sa budeme modliť v Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky a Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. V sobotu 16. septembra navštívime Klokočov, kde bude kardinál po pešej procesii s ikonou Panny Márie z Klokočova predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho o 10:00.  Zúčastnime sa v hojnom počte na všetkých verejných sláveniach.( TK KBS, tk, ml; kjl ) 20230907024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]