[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 60 rokmi zomrel Robert Schuman, iniciátor európskej integrácie
P:3, 05. 09. 2023 11:24, ZAH

Brusel 5. septembra (TK KBS) Svet si v pondelok pripomenul 60. výročie úmrtia Roberta Schumana, ktorý bol ako povojnový šéf francúzskej diplomacie jedným z hlavných iniciátorov európskej integrácie. „Schumanovi išlo o dušu Európy, integrácia bola pre neho oveľa viac ako ekonomický projekt,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas páter Krystian Sowa SJ, riaditeľ ekumenického pastoračného centra v Bruseli.

Na postavu Schumana sa často odvoláva pápež František, keď vyzýva, aby sa Európa vrátila k vízii svojich otcov zakladateľov, ktorí boli mužmi hlbokej viery. Schuman sám zomrel v povesti svätosti. V súčasnosti prebieha proces jeho blahorečenia. V roku 2021 pápež schválil dekrét o uznaní jeho hrdinských čností. Schuman sa každý deň zúčastňoval na omši a pravidelne recitoval breviár. Svoju politickú činnosť považoval za poslanie, hovorí páter Sowa.

Chcel vstúpiť do seminára, svoje poslanie realizoval v politike

„Robert Schuman bol výnimočný človek. Hlboko duchovný človek, muž modlitby. Praktický človek. Spájal modlitbu s činmi. Nežil túto vieru v nejakom abstraktnom priestore. Bol presvedčeným Európanom, človekom mnohých kultúr. Sám seba označoval za rodeného Luxemburčana, vzdelaného v Nemecku, srdcom Francúza a presvedčením katolíka, teda za človeka skutočne spôsobilého budovať mosty medzi krajinami a kultúrami. Je to človek, ktorý svoju politickú angažovanosť považoval za poslanie, za službu Bohu a ľuďom. Nie každý vie, že v mladosti chcel vstúpiť do seminára, ale jeho najlepší priateľ mu povedal: dnes potrebujeme svätcov v oblekoch. Myslím si, že byť svätým v oblekoch je pozvanie pre všetkých európskych pracovníkov a pre každého, kto chce spojiť vieru so spoločenskou alebo politickou prítomnosťou,“ uviedol riaditeľ ekumenického pastoračného centra v Bruseli.

Pri príležitosti 60. výročia úmrtia Roberta Schumana sa plánuje séria podujatí na pripomenutie si osobnosti a diela tohto francúzskeho politika. V pondelok bola v Bruseli svätá omša, ktorú slávili páter Sova a páter Manuel Barrios Prieto, generálny sekretár COMECE.

Krzysztof Bronk a Delphine Allaire - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, kb, da, ml; pz ) 20230905024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]