[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O požehnanie na začiatku školského roka prosili vo viacerých farnostiach
P:3, 05. 09. 2023 07:30, DOM

Bratislava 5. septembra (TK KBS) Pred začiatkom nového školského roka sa vo viacerých farnostiach Slovenska konali sväté omše, pri ktorých žiaci, študenti, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci v školstve prosili o Božie požehnanie. Viaceré eucharistické slávenia boli spojené s požehnaním školských tašiek. 

V Bazilike Svätého kríža v Kežmarku slávil svätú omšu za účasti detí tamojší farár a dekan František Trstenský (na titulnej snímke). Začala sa sprievodom, v ktorom deti niesli svoje školské tašky a položili ich pred oltár. Povedal, že „sú symbolom toho, že sme do chrámu prinesli všetkých, ktorých máme radi a s ktorými sa budeme stretávať v novom školskom roku. Teraz sme tu pred Pánom Ježišom, aby sme ho prosili o požehnanie pre našich rodičov, súrodencov, starých rodičov, ale aj našich spolužiakov a učiteľov,“ pripomenul dekan, ktorý školské tašky požehnal. 

Tradičnú slávnosť požehnania školských tašiek školákov zorganizovali pred otvorením nového školského roka aj v najstaršom pútnickom mieste na Slovensku v Marianke. Požehnal ich predstavený miestnej komunity bratov tešiteľov P. Faustyn Weselowski počas svätej omše, ktorú slávil v Bazilike Narodenia Panny Márie.

Marianka, skolske tasky

Požehnanie školských tašiek v Marianke (Foto: Bazilika Marianka) 

V banskobystrickej katedrále sa zišli prvý školský deň žiaci Cirkevného gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici. Bol pritom Pavol Jurčaga. Žiakov a študentov privítal duchovný správca katolíckeho gymnázia Boris Brutovský. Hlavným celebrantom svätej omše bol Martin Ďuračka, biskupský vikár pre školstvo a katechézu v Banskobystrickej diecéze. Ten povzbudil žiakov a študentov k vytrvalosti počas celého školského roka.

Nový školský rok otvorili aj vo farnosti Zvolen-Západ. Počas rodinnej svätej omše veriaci prosili o silu a trpezlivosť a tiež dary Ducha Svätého pre žiakov a študentov, ale aj rodičov, učiteľov a vychovávateľov. Na záver im administrátor farnosti páter Rafael Tresa udelil osobitné požehnanie, informovalo Rádio LUMEN. 

V pondelok 4. septembra otvorili nový školský na pedagogickej škole sv.Cyrila a Metoda. Začali slávnostnou svätou liturgiou v gréckokatolíckom Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach, ktorú slávil riaditeľ Školského úradu Košickej eparchie Karol Knap. Po liturgii sa študenti presunuli do priestorov školy, kde prebiehali prvé triednické hodiny. Do  nasledujúcich desiatich školských mesiacov všetkým žiakom i učiteľom vyprosujeme veľa kreativity, usilovnosti a vytrvalosti, napísala Lucia Grinčová.

Zdroje: Archív farnosti/Rádio LUMEN/Košická eparchia ( TK KBS, tk, ml; kj ) 20230905017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]