[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František priletel do Mongolska na historickú návštevu
P:3, 01. 09. 2023 11:28, ZAH

Mongolsko 1. septembra (VaticanNews) Lietadlo s pápežom Františkom na palube pristálo na medzinárodnom letisku  v hlavnom meste Ulánbátar o 9:51 h miestneho času. Nasledovalo privítanie s potleskom a darčekmi v očakávaní oficiálneho privítania v sobotu 2. septembra.

Ľahký vánok, chrániaci pápeža pred intenzívnymi horúčavami, ho privítal v Ulánbátare, hlavnom meste Mongolska, kde pristál o 9:51 h miestneho času a odkiaľ sa bude od dnešného dňa, piatka 1. septembra do 4. septembra odvíjať 43. apoštolská cesta jeho pontifikátu. Ide o pápežovu prvú cestu do tejto stredoázijskej krajiny, čo v uplynulých dňoch pripomenuli  miestne rozhlasové a televízne stanice, ktoré zdôrazňujú historický charakter návštevy.

Striedme privítanie
Správy v médiách vzbudzujú zvedavosť na príchod osobnosti svetového významu u nekatolíckej časti obyvateľstva, teda väčšiny, najmä u tibetských budhistov. Na uliciach mesta je ťažké nájsť transparenty a plagáty, ako je to obvyklé pri každej pápežovej zahraničnej ceste, ani vítajúce davy. Je to striedme privítanie, ktoré je vyhradené pápežovi, ale hlboko prežívané s pocitom vďačnosti najmä zo strany katolíckeho malého spoločenstva. „Ako k drahému príbuznému, o ktorom viete, že sa chystá navštíviť váš domov,“ hovoria niektorí misionári z talianskej Kongregácie Panny Márie Uzdraviteľky. Dokonca aj pri pápežovom príchode na medzinárodnom letisku akoby panovalo ticho. Ticho, ku ktorému sám pápež vyzval na zamyslenie počas letu z Ríma slovami, ktoré si kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt Ulánbátaru, sediaci v prvom rade uvítacieho kordónu na letisku, podľa svojich slov veľmi váži.

Okolo desiatej hodiny dopoludnia pristálo na letiskovej ploche lietadlo A330 spoločnosti ITA Airways. Chargé d'affaires apoštolskej nunciatúry Mons. Fernando Duarte Barros Reis a vedúci protokolu nastúpili do lietadla predným schodiskom, aby privítali pápeža, ktorý neskôr schádzal výťahom. Pri prednom schodisku ho privítala ministerka zahraničných vecí pani Batmunkh Battsetsegová: v Mongolsku vždy víta zahraničné hlavy štátov predstaviteľ tohto úradu.

Tradičné privítanie sušeným jogurtom

Mongolsko papez Frantisek privitanie letisko

Mladá žena oblečená do červeného národného odevu z hodvábu a bavlny ponúkla pápežovi šálku sušeného jogurtu, tradičného miestneho pokrmu s kyslou chuťou, ktorý sa vyrába z mlieka jaku, jedného z najbežnejších domácich zvierat okrem kráv, kôz a koní. Pápež sa pohára dotkol rukami a potom pokrm ochutnal. Žiadne prejavy sa nekonali, iba nastúpila čestná stráž s vojakmi v tradičných červených, modrých a žltých uniformách (farby mongolskej vlajky) a pozdravy jednotlivých delegácií. Prítomný bol aj Mons. José Luis Mumbiela Sierra, biskup almatskej diecézy Najsvätejšiej Trojice, predseda Stredoázijskej biskupskej konferencie.

Príchod na apoštolskú prefektúru v Ulánbátare

Potom sa pápež v sprievode ministerky odberal do VIP salónika na krátky rozhovor, po čom sa pápež presunul autom na apoštolskú prefektúru v Ulánbátare, južne od hlavného mesta, v štvrti Chán Uul, ktorá patrí medzi hlavné priemyselné oblasti regiónu. V tejto štvorposchodovej budove z oranžových tehál, na ktorej v posledných dňoch visí modrý uvítací transparent, bude Jorge Mario Bergoglio bývať počas dní svojej cesty, ktorú strávi iba v hlavnom meste. Oficiálny uvítací ceremoniál sa uskutoční zajtra, 2. septembra dopoludnia na Suchbátarovom námestí, kde sa nachádza Štátny palác a kde sa uskutoční stretnutie so štátnymi predstaviteľmi. Pápeža pri príchode na prefektúru privítala skupina starších a chorých ľudí, pri vchode ho potom pozdravili niektoré deti s kvetmi.

Salvatore Cernuzio – korešpondent Vatican News v Ulánbátare (Mongolsko)( TK KBS, VaticanNews CZ, pz; kj ) 20230901003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]