Vatikán 30. augusta (VaticanNews) Pápež František adresoval svoje posolstvo francúzskym podnikateľom, ktorí sa v dňoch 28. - 29. augusta stretli na letnom fóre Hnutia francúzskych podnikov (MEDEF) v Paríži. Svätý Otec v ňom opisuje ekonomického lídra ako „aktéra spoločného dobra a nástupcu svätého Jozefa tesára“ a vyzdvihuje hodnotu práce ako dôležitého prvku ľudskej dôstojnosti.
Posolstvo francúzskym podnikateľským lídrom zhromaždeným na dostihovej dráhe Longchamp v Paríži prečítal biskup z Nanterre, Mons. Matthieu Rougé. Svätý Otec v ňom poznamenal, že „spoločné dobro“ je „prvé slovo, ktoré nám prichádza na myseľ“, keď sa uvažuje o podnikateľoch.
„Médiá málo hovoria o ťažkostiach a bolesti podnikateľov, ktorí zatvárajú svoje podniky a zlyhávajú nie vlastnou vinou,“ povedal pápež František. Spomenul pritom verš z biblickej knihy Jób, v ktorom sa uvádza, že úspech „nie je priamo synonymom cnosti a dobra“ a že nešťastie „nie je synonymom viny“ a postihuje „aj spravodlivých“.
Naopak, poznamenal pápež, Cirkev chápe utrpenie dobrého podnikateľa. Pripomenul, ako „Cirkev od samého začiatku prijímala do svojho lona obchodníkov, predchodcov moderných podnikateľov“.
„V Biblii a evanjeliách sa často hovorí o peniazoch a obchode a medzi najkrajšími príbehmi dejín spásy nachádzame aj príbehy, ktoré hovoria o hospodárení: o drachmách, talentoch, majiteľoch pôdy, správcoch či o drahých perlách,“ povedal.
Pápež pripomenul otca márnotratného syna v Lukášovom evanjeliu, predstaveného ako bohatého človeka, možno veľkostatkára, alebo milosrdného Samaritána, „ktorý mohol byť obchodníkom“.
Podľa pápeža Františka spôsob, ako sa dnes podieľať na spoločnom dobre, spočíva vo vytváraní pracovných miest, najmä pre mladých ľudí. „Vložte dôveru do mladých,“ vyzval Svätý Otec a dodal, že „každé nové vytvorené pracovné miesto je spoločným bohatstvom, ktoré nekončí v bankách produkujúcich finančné úroky, ale sa investovalo, aby ďalší ľudia mohli pracovať a urobiť svoj život dôstojnejším“.
Práca je podľa pápeža skutočne dôležitá, pretože ak je pravda, že práca zušľachťuje človeka, ešte pravdivejšie je, že je to človek, kto prácu povyšuje. „Sme to my, a nie stroje, kto je skutočnou hodnotou práce,“ uviedol.
„Dobrý podnikateľ, podobne ako dobrý pastier z evanjelia, na rozdiel od nájomníka pozná svojich pracovníkov, pretože pozná ich prácu,“ zdôraznil pápež František.
Vyjadril tiež obavy z toho, že podnikateľ môže strácať kontakt s prácou svojej firmy, a teda aj so svojimi pracovníkmi, ktorí sa potom stávajú „neviditeľnými“, pričom citoval francúzskeho ekonóma Pierra-Yvesa Gomeza.
„Stali ste sa podnikateľmi, pretože vás jedného dňa fascinovala vôňa dielne, radosť z toho, že sa rukami dotýkate svojich výrobkov, uspokojenie z toho, že vaše služby sú užitočné,“ povedal Svätý Otec. „Nikdy nezabudnite, že takto sa zrodilo vaše povolanie. A v tom ste ako Jozef a ako Ježiš, ktorý strávil časť svojho života prácou ako remeselník: ‚Slovo sa stalo tesárom‘. Poznal vôňu dreva.“
„Bez nových podnikateľov naša zem nevydrží nápor kapitalizmu. Nachádzame sa vo veľmi naliehavom období, v ktorom musíte urobiť viac. Deti vám za to poďakujú“, uzavrel pápež František.
Delphine Allaire, Zuzana Škrinárová – Vatikán