[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hubertova omša na Fabiánke a spomienka na tragickú udalosť z roku 1530
P:3, 28. 08. 2023 14:28, DOM

Nitra 28. augusta (TK KBS) Pri príležitosti dní sv. Huberta sa na „Fabiánke“ v Párovských hájoch pri Nitre 26. augusta 2023 uskutočnil už VIII. ročník tradičnej Hubertovej svätej omše, ktorú v prírodnom prostredí pri kríži za účasti širokej verejnosti celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák s farárom farnosti Nitra-Klokočina Jozefom Tomicom a dekanom, farárom farnosti Jarok Petrom Klechom.  Svätú omšu obetovanú na tento úmysel, ale aj na pamiatku detských obetí tragickej udalosti z roku 1530 zorganizoval spolok „Tri chotáre“ a členovia Poľovníckeho združenia Klokočina-Párovské Háje. Biskup Judák sa vo svojom príhovore venoval práve spomienke na tragickú udalosť z našej histórie, a zároveň vyjadril vďaku organizátorom za starostlivosť o túto lokalitu a povzbudil ich k tomu, aby v nej zotrvali a zachovali ju tak aj pre budúce generácie. Po skončení liturgickej slávnosti jej účastníci zotrvali na spoločenskom stretnutí spojenom s agapé pri tradičnom poľovníckom guláši.

Tragédia vo Fabiánovej doline sa udiala na konci septembra v roku 1530, keď skupina Turkov vracajúca sa z prepadu na Hornej Nitre aj s korisťou, ktorá pozostávala z päťsto detí a dospelých zajatcov, sa utáborila na noc v biskupskom lese vo Fabiánovej doline. Skoro ráno sa k nim priblížili cisárski vojaci palatína Thurza, ktorí zisťovali škody po tureckom rabovaní. Turci v panike chceli pozabíjať všetkých zajatcov, ale keďže dospelí stihli ujsť, pozabíjali len deti tak, že ich prežilo asi päťdesiat. (Porov. I. Točka Pamiatka historickej tragédie vo Fabiánovej doline) Na pamiatku tejto udalosti bol na Fabiánke postavený drevený kríž. Korpus z tohto kríža je dnes na novom kamennom kríži. Keďže lokalita je súčasťou biskupských lesov, v ktorých voľakedy vykonávali právo poľovníctva aj nitrianski biskupi, bolo už v minulosti povinnosťou biskupských lesníkov starať sa aj o kríž a jeho okolie. Nitriansky biskup Viliam Batthyány pri poľovačkách vyžadoval, aby sa poľovníci pri kríži poklonili a prežehnali. V súčasnosti sa o oň starajú miestni poľovníci.

Zdroj: Nitrianske biskupstvo( TK KBS, nrb, pz; kj ) 20230828013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]