[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František mladým Rusom: Buďte remeselníkmi mieru uprostred konfliktov
P:3, 27. 08. 2023 16:45, ZAH

Vatikán 27. augusta (VaticanNews) Svätý Otec František sa v sobotu 25. augusta prostredníctvom videokonferencie prihovoril na Dňoch ruskej mládeže, ktoré sa konali v Petrohrade. Účastníkov, ktorí sa zišli v Bazilike svätej Kataríny vyzval, aby boli „rozsievačmi malých semien zmierenia, ktoré v tejto vojnovej zime, v tejto zamrznutej pôde zatiaľ nevyklíčia, ale rozkvitnú v budúcej jari“.

Príhovor svätého otca mladým zhromaždeným v Petrohrade (online), 25. augusta 2023

Drahí mladí, nech je s vami Ježišov pokoj a radosť!

Pred tromi týždňami sme v Lisabone spolu s mladými ľuďmi z celého sveta slávili Svetové dni mládeže. Dnes cítim veľkú radosť, že tu môžem byť a podeliť sa s vami o tento moment viery a nádeje. Motto týchto Svetových dní mládeže bolo: „Mária vstala a ponáhľala sa“ (Lk 1, 39). Rád by som vám navrhol tri myšlienky týkajúce sa tohto motta, aby ste sa nad nimi mohli ďalej zamýšľať v rozjímaní, ktoré si môžete urobiť ako skupina, každý podľa svojej vlastnej skúsenosti.
Prvá myšlienka: Boh volá a vychádza. Boh nás volá, aby sme kráčali, Boh nás posiela vyjsť von a kráčať. Každý z vás, podobne ako Mária, je povolaný Bohom. Áno, povolaný Bohom, vyvolený a povolaný. Všetci sme vyvolení a povolaní. Spýtajte sa sami seba: „Ja, som vyvolený? Som povolaný?“ Áno, Pán vás povolal od začiatku vášho života, zavolal vás po mene! Boli sme povolaný ešte pred talentami, ktoré máme, pred našimi zásluhami, pred našou temnotou a ranami, pred všetkým ostatným sme boli povolaní. Volaní menom, tvárou v tvár. Boh nehľadí na masu, to nie. Boh ide od jedného k druhému.
 
Alžbeta, ktorá bola neplodná, a Mária, panna: Čoho sa stali svedkami tieto dve ženy? Stali sa svedkyňami premieňajúcej Božej moci. Boh, ktorý premieňa. Práve táto skúsenosť pretekajúcej Božej lásky sa nedá nezdieľať. Preto Mária vstala a bez meškania, okamžite odišla. Musí rýchlo vstať.
Keď Boh volá, nemôžeme zostať sedieť. Musíme vstať, a to rýchlo, pretože svet, brat, trpiaci, ten, kto stojí bokom a nepozná Božiu nádej, ju potrebuje prijať, potrebuje prijať Božiu radosť. Ponáhľam sa vstať, aby som priniesol Božiu radosť. Toto je prvá myšlienka: boli sme povolaní a vydávame sa na cestu.
Druhá myšlienka: Božia láska je pre všetkých a Cirkev tvoria všetci ľudia. Božia láska sa spoznáva podľa pohostinnosti. Boh vždy prijíma, tvorí, vytvára priestor, aby si každý našiel miesto, a obetuje sa pre druhého, je pozorný k potrebám druhého. Mária zostala u Alžbety tri mesiace a pomáhala jej v jej potrebách. Tieto dve ženy vytvárajú priestor pre narodenie nového života, Jána Krstiteľa a Ježiša. Vytvárajú však priestor aj pre seba navzájom, komunikujú medzi sebou.
 
Cirkev je matkou s otvoreným srdcom, ktorá vie prijať najmä tých, ktorí potrebujú viac starostlivosti. Cirkev je milujúca matka, pretože je domovom tých, ktorí sú milovaní, a domovom tých, ktorí sú povolaní. Koľko rán, koľko zúfalstva sa dá vyliečiť tam, kde sa človek cíti prijatý. A Cirkev nás prijíma. Preto snívam o Cirkvi, kde nikto nie je zbytočný, kde nikto nie je navyše. Prosím, nech Cirkev nie je „colnicou“, ktorá si vyberá, kto do nej vstúpi a kto nie. Nie, každý, všetci.
Vstup je voľný. Nech každý počuje Ježišovo pozvanie nasledovať ho, aby videl, ako stojí pred Bohom; a na túto cestu je tu učenie a sviatosti. Spomeňme si na evanjelium: keď pán hostiny posiela sluhov na križovatku, hovorí: „Choďte a priveďte všetkých“ (porov. Mt 22, 9). Nezabudnite na toto slovo: všetci. Cirkev je pre všetkých: mladých i starých, zdravých i chorých, spravodlivých i hriešnikov. To je to, čo mal Ježiš na mysli: všetkých, každého.
Tretia myšlienka: Je nevyhnutné, aby sa mladí a starí navzájom otvorili. Stretnutím so staršími majú mladí možnosť prijať bohatstvo ich životných skúseností. Starší zase pri stretnutí s mladými nachádzajú v nich prísľub budúcnosti plnej nádeje. Je dôležité, aby ste sa vy, mladí, rozprávali so staršími ľuďmi, aby ste sa rozprávali so starými rodičmi, aby ste počúvali svojich starých rodičov, aby ste počúvali životné skúsenosti, ktoré presahujú skúsenosti vašich rodičov.
Bodom stretnutia medzi Máriou a Alžbetou sú sny. Obe snívajú. Mladí snívajú, starí snívajú. Práve sen, schopnosť snívať, vízia zajtrajška držala a drží generácie pohromade, ako pripomína prorok Joel: „Vaši starci budú snívať sny, vaši mladíci budú vidieť videnia“ (porov. 2, 28). Starší teda snívajú o mnohých veciach: o demokracii, o jednote národov...; a mladí prorokujú, sú povolaní byť remeselníkmi životného prostredia a mieru. Stará Alžbeta s múdrosťou svojich rokov posilňuje Máriu, ktorá bola mladá a plná milosti, vedená Duchom.
 
Drahí mladí, nechcem dlho kázať. Pozývam vás, aby ste boli staviteľmi mostov medzi generáciami a aby ste uznávali sny tých, ktorí išli na tejto ceste pred vami. Spojenectvo medzi generáciami udržiava históriu a kultúru národa pri živote. Prajem vám, mladí Rusi, aby ste objavili povolanie remeselníkov mieru uprostred toľkých konfliktov, uprostred toľkých polarizácií na všetkých stranách, ktoré sužujú náš svet.
Pozývam vás, aby ste boli rozsievačmi, aby ste zasiali semienka zmierenia, malé semienka, ktoré v tejto vojnovej zime, v tejto zamrznutej pôde zatiaľ nevyklíčia, ale rozkvitnú v budúcej jari. Ako som povedal v Lisabone: majte odvahu nahradiť strach snami. Nahraďte obavy snami. Nebuďte správcami obáv, ale podnikateľmi snov. Dovoľte si luxus snívať vo veľkom!
Drahí mladí ľudia, ďakujem vám za čas, ktorý ste mi venovali, za to, že ste sa so mnou chceli podeliť o kúsok svojich snov a nádejí, svojich obáv a utrpení. Ďakujem Varvare za jej svedectvo o rodine. Ďakujem Alexandrovi za jeho svedectvo o živote. Ďakujem vám! A ďakujem vám všetkým za svedectvo, ktoré vydávate dnes, na tomto stretnutí.
 
Pozývam vás, aby ste sa pozreli na Máriu, aby ste našli Pána, aby ste ho počali vo svojich srdciach a aby ste ho čoskoro, rýchlo priniesli tým, ktorí sú ďaleko, aby ste ho priniesli tým, ktorí ho potrebujú.
Buďte znamením nádeje, znamením pokoja a radosti ako Mária, aby ste s rovnakou „pokorou služobnice“ aj vy mohli zmeniť dejiny, v ktorých žijete. Nastavte sa na budúcnosť, ukotvení v koreňoch svojich starých rodičov.
S láskou vás pozdravujem. Som rád, že som sa s vami mohol rozprávať. Dávam vám svoje požehnanie. Modlím sa za vás a nezabudnite sa, prosím, modliť aj vy za mňa.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Martin Jarábek)( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230827003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]