[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež novinárom: Pomôžte mi hovoriť o synode bez sloganov
P:3, 26. 08. 2023 17:38, ZAH

Vatikán 26. augusta (VaticanNews) Pápež František bol v sobotu 26. augusta 2023 zvolený za laureáta prestížnej talianskej ceny E' Giornalismo, ktorú v roku 1995 založili medzinárodne uznávaní novinári. Vo svojom príhovore pri príležitosti preberania tejto ceny požiadal pracovníkov médií, aby mu pomáhali pri pravdivom informovaní o nadchádzajúcej synode o synodalite.

Cena E' Giornalismo sa udeľuje vplyvným osobnostiam talianskej tlače a televízie a novinárom, ktorí objektívne, profesionálne a kreatívne formovali výklad aktuálneho diania v Taliansku.

Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca k delegácii, ktorá mu cenu udelila.

Drahí priatelia, vitajte!
Pozdravujem vás a ďakujem za toto stretnutie a za udelenie ceny E' Giornalismo. Chcem, aby ste vedeli, že ešte predtým, ako som sa stal rímskym biskupom, som zvykol odmietať udeľované ceny. Nikdy som žiadnu nedostal, ani som to nechcel, a to ani ako pápež. Je však jeden dôvod, ktorý ma podnietil prijať tú vašu, a tým je naliehavosť konštruktívnej komunikácie, ktorá podporuje kultúru stretnutia, a nie konfrontácie; kultúru mieru, a nie vojny; kultúru otvorenosti voči druhému, a nie predsudkov. Všetci ste významnými predstaviteľmi talianskej žurnalistiky. Dovoľte mi teda, aby som sa vám zveril s jednou nádejou a zároveň vás úprimne požiadal o pomoc. Nežiadam vás však o peniaze, buďte pokojní!
 
Dnes sa zdá, že každý komentuje všetko, dokonca aj bez ohľadu na fakty a často ešte pred tým, ako je o daných faktoch informovaný. Mám nádej, že sa vrátime k tomu, že budeme čoraz viac pestovať princíp reality – realita je totiž vždy nadradená myšlienke. Pestujme realitu faktov, dynamiku faktov, ktoré nikdy nie sú nehybné a vždy sa vyvíjajú, smerom k dobru alebo zlu, aby sme neriskovali, že sa informačná spoločnosť zmení na spoločnosť plnú dezinformácií. Dezinformácia je jedným z hriechov žurnalistiky, ktoré sú štyri: dezinformácia nastáva, keď žurnalistika neinformuje alebo informuje zle; potom je tu očierňovanie, osočovanie (a niekedy sa to používa); ohováranie, ktoré je iné ako osočovanie, ale tiež ničí; a štvrtým hriechom je koprofília, teda láska k škandálu, špinavostiam, pretože škandál predáva. Dezinformácia je prvý z hriechov či chýb žurnalistiky.
Potrebujeme šíriť kultúru stretnutia, dialógu, počúvania druhého a jeho dôvodov. Digitálna kultúra nám priniesla toľko nových možností výmeny, ale zároveň hrozí, že sa komunikácia zmení na slogany. Nie, komunikácia je vždy obojsmerná. Hovorím, počúvam a odpovedám, ale vždy tu ide o dialóg. Nie je to slogan. Znepokojujú ma napríklad manipulácie tých, ktorí zaujímavo šíria fake news, čiže falošné správy, aby manipulovali verejnú mienku. Prosím, nepodliehajme logike opozície, nenechajme sa ovplyvniť nenávistným jazykom. V tomto dramatickom okamihu, ktorý Európa prežíva v súvislosti s pokračovaním vojny na Ukrajine, sme povolaní k zodpovednosti. Dúfam, že priestor dostanú hlasy mieru, tí, ktorí sú odhodlaní ukončiť nielen tento, ale aj mnohé iné konflikty, tí, ktorí sa nepoddávajú bratovražednej logike vojny, ale napriek všetkému naďalej veria v logiku mieru, dialógu a diplomacie.
 
Teraz sa dostávam k tej žiadosti o pomoc. Práve v tomto čase, keď sa veľa hovorí a málo počúva a keď hrozí, že zmysel pre spoločné dobro oslabne, sa celá Cirkev vydala na cestu, aby spoločne znovu objavila slovo. Musíme spoločne znovu objaviť slovo. Kráčať spoločne. Spoločne sa pýtať. Spoločne sa starať o komunitné rozlišovanie, ktoré je pre nás modlitbou, ako to robili prví apoštoli: toto je synodalita, ktorú by sme chceli urobiť každodenným zvykom vo všetkých jej prejavoch.
Práve s týmto cieľom sa o niečo viac ako mesiac stretnú biskupi a laici z celého sveta tu v Ríme na synode o synodalite: aby sme spoločne počúvali, spoločne rozlišovali, spoločne sa modlili. To slovo spoločne je veľmi dôležité. Nachádzame sa v kultúre vylučovania, ktorá je istým druhom komunikačného kapitalizmu. Možno bežná modlitba tohto vylučovania by znela: „Ďakujem ti, Pane, lebo nie som taký, ako tamten, nie som...“. Naopak, musíme ďakovať Pánovi za toľko dobrých vecí!
Veľmi dobre chápem, že hovoriť o „synode o synodalite“ sa môže zdať ako niečo abstraktné, samoúčelné, príliš odborné, málo zaujímavé pre širokú verejnosť. Ale to, čo sa udialo v uplynulom roku, čo bude pokračovať zhromaždením v októbri budúceho roka a potom druhou etapou Synody 2024, je pre Cirkev niečo skutočne dôležité. Je to cesta, ktorú začal svätý Pavol VI. na konci koncilu, keď vytvoril Sekretariát synody biskupov, pretože si uvedomil, že v západnej cirkvi synodalita zanikla, zatiaľ čo vo východnej cirkvi tento rozmer stále majú. A táto dlhoročná cesta – 60 rokov – prináša veľké ovocie.

Prosím, zvyknime si počúvať jeden druhého, rozprávať sa, nie stínať si hlavy pre nejaké slovo. Počúvať, diskutovať zrelým spôsobom. Je to milosť, ktorú všetci potrebujeme, aby sme sa pohli dopredu, niečo, čo Cirkev dnes ponúka svetu, ktorý je tak často neschopný robiť rozhodnutia, aj keď je v stávke naše prežitie.
Snažíme sa naučiť novému spôsobu prežívania vzťahov, počúvať jeden druhého, aby sme počuli a nasledovali hlas Ducha. Otvorili sme dvere, ponúkli sme každému možnosť zúčastniť sa, zohľadnili sme potreby a návrhy všetkých. Chceme spoločne prispieť k budovaniu Cirkvi, kde sa každý cíti ako doma, kde nikto nie je vylúčený. Slovo evanjelia, ktoré je také dôležité, znie každý, všetci: neexistujú katolíci prvej, druhej alebo tretej triedy, to nie, ale všetci spolu. Všetci. Je to Pánovo pozvanie.
Preto sa odvažujem požiadať o pomoc vás, majstrov žurnalistiky: pomôžte mi rozprávať o tomto procese tak, aký naozaj je, a zanechať logiku sloganov a dopredu pripravených príbehov. Nie, skutočnosť. Ktosi raz povedal: „Jediná pravda je skutočnosť“. Áno, realita. Všetci z toho budeme mať úžitok a som si istý, že aj toto „E' Giornalismo“ – aj toto „je žurnalistika“!
Drahí priatelia, ešte raz vám ďakujem za toto stretnutie, za to, čo znamená z hľadiska nášho spoločného záväzku voči pravde a mieru. Všetkých vás zverujem príhovoru Panny Márie a prosím vás, nezabudnite sa za mňa modliť!

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News: sr. Zuzana Škrinárová, SSS)



( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230826002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]