[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nikarague zrušili právne postavenie jezuitov
P:3, 25. 08. 2023 18:49, ZAH

Nikaragua 25. augusta (VaticanNews) Neoprávnená agresia voči jezuitom v Nikarague pokračuje v kontexte mnohých represií. Stredoamerická provincia Spoločnosti Ježišovej odsudzuje opatrenie, ktorým vláda na čele s Danielom Ortegom zrušila jezuitom právny štatút, a hovorí o systematických represiách kvalifikovaných ako zločin proti ľudskosti s cieľom plne zaviesť totalitný režim.

Stredoamerická provincia jezuitov dôrazne odsudzuje opatrenie, ktorým nikaragujské úrady zrušili právny štatút Spoločnosti Ježišovej. V komuniké z 23. augusta 2023 jezuiti vyjadrujú poľutovanie nad „novou agresiou“ označenou za „neoprávnenú“ voči rehoľnému rádu založenému svätým Ignácom z Loyoly, ktorý bol zbavený možnosti brániť sa, pričom tento akt - ako sa zdôrazňuje - je súčasťou „atmosféry teroru, v ktorej žije nikaragujské obyvateľstvo“ a v „národnom kontexte systematických represií“, ktoré skupina expertov pre ľudské práva vytvorená OSN na preskúmanie situácie v Nikarague kvalifikovala ako „zločiny proti ľudskosti“.

Smerom k totalitnému režimu

Podľa Stredoamerickej provincie Spoločnosti Ježišovej je toto opatrenie zamerané na „úplné nastolenie totalitného režimu“, za ktorý sú zodpovední prezident a viceprezident Nikaraguy, ktorí sa previnili tým, že bránia „nezávislosti a neutralite súdnictva“.  V komuniké vyzval vedúcich predstaviteľov krajiny, aby zastavili pokračujúce represie a uprednostnili „rozumné riešenie, v ktorom prevládne pravda, spravodlivosť, dialóg, dodržiavanie ľudských práv a právny štát“.

Tisíce obetí represií

Žiadajú tiež plné rešpektovanie slobody a identity jezuitov a ľudí, ktorí s nimi spolupracujú. Spoločnosť Ježišova v Nikarague vyjadruje spolupatričnosť s „tisíckami nikaragujských obetí, ktoré čakajú na spravodlivosť a nápravu škôd spôsobených súčasnou vládou“, a vyjadruje „vďačnosť za nespočetné prejavy uznania, podpory a solidarity, ktoré dostala“ po narastajúcich nehoráznostiach.

Žiadna možnosť nápravy

Vládne opatrenie stanovuje, že nehnuteľný a hnuteľný majetok Spoločnosti Ježišovej v krajine má byť prevedený na štát. Podobne ako v ostatných prípadoch zrušenia právnej subjektivity, ktoré režim zaviedol od roku 2018, bolo toto rozhodnutie prijaté bez toho, aby boli ukončené administratívne postupy stanovené zákonom. Jezuiti nemajú možnosť odvolať sa k nestrannému sudcovi.

Nikaragua, páter Sosa: o falošných obvineniach UCA z liberticídneho režimu

Ešte pred týmto najnovším represívnym opatrením, približne pred týždňom, Ortegova vláda pod zámienkou boja proti terorizmu skonfiškovala Stredoamerickú univerzitu v Nikarague (UCA), ktorú založili jezuiti. Zabrali aj rezidenciu Spoločnosti Ježišovej v Manague bez toho, aby umožnila tým, ktorí tam žili, vyzdvihnúť si a odniesť si osobné veci. Len pred pár dňami (19. augusta) uplynulo prvé výročie zatknutia Mons. Rolanda Álvareza, biskupa Matagalpy a apoštolského administrátora Estelí, ktorý bol bez súdneho procesu odsúdený na 26 rokov väzenia na základe obvinení zo sprisahania proti národnej integrite a zo šírenia falošných správ. Odvtedy sa prenasledovanie Katolíckej cirkvi v krajine zintenzívnilo.

Paolo Ondarza, preložil Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230825024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]