[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Čas stvorenia 2023: Nech prúdi právo a spravodlivosť
P:3, 25. 08. 2023 16:21, ZAH

St. Gallen 25. augusta (TK KBS) Prinášame spoločné vyhlásenie predsedov Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a Konferencie európskych cirkví (CEC) k tomuto nadchádzajúcemu obdobiu.

Predtým, ako sa Amos stal prorokom, mal pôdu, rodinu a prácu. Neskôr zažil chudobu, stal sa utečencom a čelil vyhnanstvu. Bolestne spomínal na minulosť a so strachom hľadel do budúcnosti.

Amos videl nespravodlivosť, ktorá ubližovala jeho vlastnému ľudu, bolestný kontrast medzi bohatými a chudobnými. Znášal sucho a stratu plodov zeme. Z tejto skúsenosti sa naučil, čo znamená chudoba a neistota. Nečakane počul Boží hlas a našiel vo svojom srdci silu, aby s milosťou kázal chudobným a s neúnavnou ochotou hlásal slová nádeje.

V tejto podmanivej duchovnej skúsenosti proroka Ámosa, ktorého meno znamená „ten, čo nesie bremená“, nachádzame inšpiráciu pre tohtoročné ekumenické slávenie Času stvorenia, v ktorom zaznievajú slová z knihy Ámos: „Nech prúdi právo ako voda a spravodlivosť ako stály potok.“ (porov. Am 5, 24)

Duchovným symbolom pre tento rok je mohutná rieka; je to voda, jednoduchá a potrebná. Prvok prítomný v našom živote, znak života a očisty v našich náboženských tradíciách. Voda nám pripomína náš krst a náš záväzok k obráteniu a novému životu. Voda však nie je bezpečne dostupná pre každého, hoci je taká dôležitá pre prežitie. Mnohí ľudia stále nemajú prístup k pitnej vode, iní museli kvôli suchu opustiť svoje dediny. Toľko našich bratov a sestier na celom svete opakuje Ježišove slová „Žíznim“ (porov. Jn 19, 28). Iní museli utiecť kvôli povodniam.

V tomto čase modlitby a obrátenia počúvame prosby našich bratov a sestier, ktorí znášajú rôzne podoby environmentálnej nespravodlivosti. Preto sa s pokorným srdcom obraciame k Bohu s prosbou: „Pane, daj, aby v našom svete zavládla spravodlivosť a pokoj.“

Vždy, keď sa s ľútosťou pozeráme na ľudí, ktorí sú smädní alebo zápasia so suchom, modlíme sa: „Nech prúdi spravodlivosť a pokoj.“ Vždy, keď vidíme neľudské ničenie spôsobené vojnou, ako je to na Ukrajine, v Somálsku, Jemene, Eritrei, Mjanmarsku a na mnohých ďalších miestach sveta, kde sa bráni naplneniu základných potrieb alebo kde sa voda používa ako zbraň proti nevinným civilistom, znovu opakujme: „Nech prúdi spravodlivosť a pokoj.“
V tomto čase modlitby a obrátenia si pripomeňme, že Boh chce, aby sa každý z nás správal spravodlivo a mierumilovne v každej životnej situácii.
Ak budeme živiť dôverný vzťah s Bohom, s našimi bratmi a sestrami a s prírodou, potom bude medzi nami hojne prúdiť spravodlivosť a pokoj.

Ako kresťanské cirkvi, so srdcom naplneným modlitbou, ponúkame svoj príspevok a úvahy k nadchádzajúcej Konferencii OSN o zmene klímy (COP28), ktorú organizuje OSN v Dubaji v Spojených arabských emirátoch od 30. novembra do 12. decembra 2023, a zároveň pozývame všetkých svetových lídrov a každého človeka dobrej vôle, aby načúvali vedeckým poznatkom a zaviazali sa k spravodlivej implementácii Parížskej dohody.
Možnosť vytvoriť spravodlivejší a udržateľnejší spôsob života pre celé ľudstvo závisí od nášho záväzku chrániť náš spoločný domov, zmeniť spôsob života, podporovať striedmosť a šetrnosť pri využívaní zdrojov, ktoré sú pre nás Božím darom. Osobitným spôsobom to však závisí od angažovanosti a reflexie tých, ktorí sa najbezprostrednejšie podieľajú na politike a spoločenskom živote.

Pozývame všetkých kresťanov v cirkvách, farnostiach, spoločenstvách a každého človeka dobrej vôle v celej Európe, aby od 1. septembra do 4. októbra v ekumenickom duchu, zjednotení v modlitbe a činnosti, sledovali a slávili Čas stvorenia 2023.

V tomto čase stvorenia chceme svedčiť o Kristovi, prameni živej vody. Chceme pracovať a modliť sa za to, aby sa naše kostoly stali prívetivým priestorom, kde jasne zaznieva hlas: „Nech prúdi právo ako voda a spravodlivosť ako stály potok.“

25. augusta 2023

arcibiskup Nikitas z Thyateiry a Veľkej Británie, predseda CEC
arcibiskup Gintaras Grušas, arcibiskup Vilniusu, predseda CCEE

Zdroj: CCEE Media( TK KBS, CCEE kj; pz ) 20230825019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]