[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Leopoldove si pripomenuli nespravodlivo väznených komunistickým režimom
P:3, 25. 08. 2023 10:03, DOM

Leopoldov 25. augusta (TK KBS) V Leopoldove sa 24. augusta konala pietna spomienka na nespravodlivo väznených. Začala sa svätou liturgiou vo Farskom kostole sv. Ignáca, ktorú slúžil pomocný biskup Bratislavskej eparchie vladyka Milan Lach SJ spolu s kňazmi Ordinariátu OS a OZ SR, Bratislavskej eparchie a Rádu sv. Bazila Veľkého. Po jej skončení nasledovalo položenie venca k pamätnej tabuli väznených biskupov, kňazov a veriacich pred kostolom.

Oficiálna pietna spomienka pri pamätnej tabuli pred bránou ÚVTOS a ÚVV Leopoldov sa začala kladením vencov a štátnou hymnou SR.

Nasledovali prejavy niektorých prítomných a zazneli aj svedectvá detí politických väzňov. Po položení vencov delegáciami KPVS, PV-ZPKO a TTSK k pamätníku príslušníkov väzenskej stráže, ktorí zahynuli pri výkone služby sa prítomní presunuli na bývalý väzenský cintorín. K pamätníku položili vence zástupcovia TTSK a KPVS.

Pietnu spomienku sprevádzala Hudba Ministerstva vnútra SR a čestná stráž Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Zakončenie programu bolo pri symbolickom hrobe neznámeho politického väzňa. Peter Sandtner v príhovore ozrejmil okolnosti exhumácie biskupa Pavla Petra Gojdiča pred 55 rokmi, k hrobu položili vence zástupcovia KPVS a TTSK a vladyka Milan Lach odslúžil panychídu za zosnulých politických väzňov. Po obede vladyka Milan a otcovia baziliáni navštívili väznicu, kde položili vence k pamätným tabuliam na celách, v ktorých zomreli blahoslavení P. P. Gojdič a M. D. Trčka.

TK KBS informoval Peter Sandtner( TK KBS, san; kj ) 20230825016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]