Vatikán 24. augusta (VaticanNews) Predseda Pápežskej akadémie pre život Mons. Vincenzo Paglia je od stredy 23. augusta na návšteve Latinskej Ameriky. Bude mať niekoľko príhovorov o plytvaní potravín a výživovej bezpečnosti, paliatívnej starostlivosti, či zraniteľnosti na konci života. Svoju cestu arcibiskup ukončí v stredu 30. augusta.
Ako čítame v komuniké Pápežskej akadémie pre život, cesta Mons. Pagliu má dve etapy, navštívi Čile a Argentínu. Vo štvrtok 24. augusta bude mať prejav v sídle FAO pre Latinskú Ameriku v Santiagu de Chile na tému „Predchádzanie a znižovanie potravinových strát a plytvania v kontexte potravinovej a výživovej bezpečnosti. Medziodvetvová výzva“. Arcibiskup sa stretne s čilským ministrom poľnohospodárstva Estebanom Valenzuelom a hlavným ekonómom FAO Máximom Torerom.
V piatok 25. augusta bude pri príležitosti návštevy na Univerzite v Concepción predstavený španielsky preklad „Bielej knihy na podporu paliatívnej starostlivosti vo svete“ (z roku 2019), ktorú pripravila Pápežská akadémia pre život v spolupráci s poprednými medzinárodnými odborníkmi. Mons. Paglia sa v čilskej arcidiecéze stretne i so zdravotníckym personálom.
V Argentínskom Buenos Aires bude predseda Pápežskej akadémie pre život od 26. augusta do 30. augusta. Navštívi zákonodarný zbor Portena, stretne sa s morálnymi teológmi v sídle národnej organizácie Caritas a bude prednášať na Katolíckej univerzite v rámci osláv 60. výročia jej založenia.
Arcibiskup tiež navštívi organizáciu „Familia Grande del Hogar de Cristo“, ktorá pracuje pre zraniteľných ľudí; stretne sa so skupinou senátorov, aby diskutovali o otázkach potrieb starých ľudí a opäť bude prednášať na akademickej pôde, na Univerzite El Salvador (v Buenos Aires). Cez video-pozdrav sa Mons. Paglia spojí i s argentínskou Národnou akadémiou medicíny.
Ako predseda Pápežskej akadémie pre život vysvetlil v tlačovej správe, „táto cesta je zameraná na témy sociálnej zraniteľnosti. Ďalej sa uvádza: „V angažovanosti Pápežskej akadémie pre život nachádza čoraz väčší priestor ochrana zraniteľných: na jednej strane starších ľudí a na druhej strane je potrebné čeliť mentalite ‚skartovania‘, ktorá chce, aby eutanázia vyzerala ako forma milosrdenstva voči chorým. Paliatívnou starostlivosťou chce medicína – a Cirkev – dať ľudskú odpoveď na potreby chorých ľudí. Tento záväzok je tiež súčasťou evanjelia života a mojou úlohou je ho ohlasovať.“.
Argentínska biskupská konferencia víta návštevu Mons. Pagliu aj týmito slovami: „Bude to nepochybne čas vzájomného obohatenia a dialógu s rôznymi skutočnosťami a kultúrami, s ktorými príde do kontaktu“. Podobne sa návšteve arcibiskupa teší aj argentínsky akademický rabín Fishel Szlajen, ktorý uviedol: „Cieľom týchto dní je zvýšiť povedomie o ochrane a podpore starších, izolovaných, zraniteľných a neviditeľných ľudí, ktorí potrebujú rad opatrení na zlepšenie kvality svojho života“.
Miroslava Holubíková - Vatikán