[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita vyzýva verejnosť: Pomôžme Slovinsku po zničujúcich povodniach
P:3, 23. 08. 2023 15:40, DOM

Bratislava 23. augusta (TK KBS) „V posledných dňoch som stretol mnoho ľudí, ktorí sa smrti pozreli do očí,“ opisuje situáciu jeden z množstva dobrovoľníkov slovinskej charity, ktorá v nedávnych týždňoch zasahuje v oblastiach postihnutých augustovými povodňami. Tisícky ľudí vtedy prišli o svoj domy, ktoré boli v dôsledku katastrofy čiastočne alebo úplne zničené. Krajine stále hrozia aj zosuvy pôdy, materiálne škody vyčíslené doposiaľ na pol miliardy eur tak môžu byť ešte väčšie. 

„V posledných dňoch som stretol mnoho ľudí, ktorí sa smrti pozreli do očí,“ opisuje situáciu jeden z množstva dobrovoľníkov slovinskej charity, ktorá v nedávnych týždňoch zasahuje v oblastiach postihnutých augustovými povodňami. Tisícky ľudí vtedy prišli o svoj domy, ktoré boli v dôsledku katastrofy čiastočne alebo úplne zničené. Krajine stále hrozia aj zosuvy pôdy, materiálne škody vyčíslené doposiaľ na pol miliardy eur tak môžu byť ešte väčšie.

Pomoc slovinskej charity je zameraná na upratovanie a čistenie domov, ďalšia pomoc zahŕňa distribúciu potravinových balíkov, liekov či hygieny pre ľudí, ktorí ostali bez bývania. Slovinská charita  pomáha aj s opätovným zariaďovaním domácností a obnovou domov. Rozbehla aj psychologickú podporu pre ľudí, ktorí sa potrebujú vyrovnať s dôsledkami nešťastia. V tomto smere sú nápomocní dobrovoľníci, denne vypomáha 900 až tisíc mladých, ktorí zareagovali na výzvu Young Caritas.

Slovinsko povoden charita

„Každý deň vysielame dobrovoľníkov do oblastí, kde je potrebné upratovanie. Miestni ľudia sa radujú, že nie sú sami, že k nim niekto príde, spolu urobia kus práce a odbúrajú únavu. Mnohí ľudia sa stále zdržiavajú v zaplavených oblastiach. Naši dobrovoľníci sa s nimi rozprávajú, pomáhajú im spracovať traumy, pocity strachu, ktoré počas týchto povodní zažili,“ vysvetľuje Matej Pirnat, z diecéznej charity v Celje. 

Slovinskej charite sa od dobrých ľudí i súkromných firiem podarilo vyzbierať 1,5 milióna eur.  Zbierku na pomoc povodňami zničenej krajiny vyhlásili však i charitné organizácie v okolitých krajinách ako napríklad v Poľsku, v Rakúsku, v Bosne a Hercegovine a v Českej republike. „Slovinská charita je vďačná za všetku konkrétnu podporu a posolstvá solidarity a súcitu, ale i modlitby, ktoré prichádzajú aj z charít mimo Európy, ako sú Caritas Južný Sudán a Rwanda,“ uviedla za Caritas Slovenia Jana Lampe.

Okrem finančnej pomoci Slovinská charita ďakuje sesterským charitám aj za materiálnu pomoc v podobe  vysúšačov, ktoré sú nevyhnutné pre obnovu obydlí. „Ľudia ich teraz veľmi potrebujú, keďže mnohé domy už boli vyčistené od blata a teraz ich treba vysušiť.“

Slovenská katolícka charita sa cez verejnú zbierku Človek v núdzi 2023 rozhodla pridať ku krajinám, ktoré Slovinsku prejavili solidaritu a vyzýva verejnosť s prosbou o finančnú pomoc. Obnova krajiny totiž bude náročná a môže trvať roky.

Príspevok v ľubovoľnej výške možno poslať na číslo účtu: IBAN SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol  23008.

ĎAKUJEME!( TK KBS, SKCH mm, kj; pz ) 20230823015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]