[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 07. 2024   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Píšem druhú časť Laudato si’
P:3, 22. 08. 2023 15:34, ZAH

Vatikán 22. augusta (VaticanNews) Druhá časť encykliky Laudato si’, o ktorej sa pápež František zmienil v pondelok 21. augusta v príhovore k delegácii advokátov z členských krajín Rady Európy, bude zameraná na súčasnú klimatickú krízu, uviedol v ten deň riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej stolice Matteo Bruni.

Svätý Otec povedal, že druhú časť encykliky píše preto, aby ju „aktualizoval vzhľadom na súčasné problémy“. Riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej stolice vo svojom vyhlásení upresnil, že nová aktualizovaná verzia Laudato si' sa zameria najmä na najnovšie extrémne poveternostné udalosti a katastrofy, ktoré postihli ľudí na piatich kontinentoch.

Pápež vo svojom prejave advokátom, ktorí sú signatármi Viedenskej deklarácie, vyjadril svoje uznanie za ich angažovanosť pri vytváraní právneho rámca zameraného na ochranu životného prostredia. „Nikdy nesmieme zabúdať, že mladé generácie majú právo dostať od nás krásny a obývateľný svet, a to znamená, že máme vážnu zodpovednosť voči stvoreniu, ktoré sme dostali zo štedrých Božích rúk,“ povedal pápež. „Ďakujem vám za váš príspevok.“

Laudato si' je v poradí druhou encyklikou pápeža Františka. Bola uverejnená 18. júna 2015 a nesie dátum 24. mája, na slávnosť Turíc.

Dokument o „starostlivosti o náš spoločný domov“ čerpá svoj názov z úvodu piesne sv. Františka o stvoreniach a začína sa týmito slovami:

«„LAUDATO SI', mi' Signore“ – „BUĎ POCHVÁLENÝ, môj Pane,“ spieval svätý František z Assisi. V tomto krásnom chválospeve nám pripomínal, že náš spoločný domov je ako sestra, s ktorou sa delíme o existenciu, aj ako krásna matka, ktorá nás prijíma vo svojom náručí: „Buď pochválený, môj Pane, za našu sestru, matku zem, ktorá nás živí a stará sa o nás a vydáva rozličné plody s pestrofarebnými kvetmi i trávu.“ » (Laudato si' 1)

Krátko po vydaní encykliky chcel pápež objasniť jej význam počas audiencie dňa 21. júla 2015 pre účastníkov seminára s názvom „Moderné otroctvo a klimatická zmena. Záväzok miest“, na ktorej povedal: „Táto kultúra starostlivosti o životné prostredie nie je len ‚zeleným‘ – hovorím to v pravom zmysle slova – postojom, nie je to len ‚zelený‘ postoj, je to oveľa viac. Starostlivosť o životné prostredie znamená mať postoj ľudskej ekológie. To znamená, že nemôžeme povedať, že ľudstvo je tu a stvorenie, životné prostredie, je tam. Ekológia je celistvá, je to ľudská záležitosť.“

Svätý Otec ďalej vysvetlil, že práve toto sa snažil vyjadriť v encyklike Laudato si': Človeka nemožno oddeliť od všetkého ostatného, pretože „ide o vzťah, ktorý je vzájomne ovplyvniteľný – prostredie vplýva na človeka, ako aj človek ovplyvňuje prostredie.“

Z tohto dôvodu pápež na položenú otázku počas audiencie odpovedal: „Nie, nie je to ‚zelená‘ encyklika, je to sociálna encyklika. V spoločnosti, v spoločenskom živote človeka totiž nemôžeme zabúdať na starostlivosť o životné prostredie. Navyše starostlivosť o životné prostredie je sociálny postoj, ktorý nás v tom či onom zmysle socializuje.“

Pápež v encyklike pripomenul, že meno František si vybral ako smernicu a inšpiráciu pre svoj pontifikát: „Som presvedčený, že František je vynikajúcim príkladom starostlivosti o to, čo je slabé, a tiež integrálnej ekológie, prežívanej radostne a autenticky. Je svätým patrónom všetkých, ktorí študujú a pracujú v oblasti ekológie; obľúbili si ho aj mnohí tí, ktorí nie sú kresťania. Prejavoval osobitnú pozornosť voči Božiemu stvoreniu a voči najchudobnejším a opusteným. Miloval a bol milovaný pre svoju radosť, ušľachtilú obetavosť, srdce pre všetkých. Bol to mystik a pútnik, ktorý žil v jednoduchosti a v obdivuhodnej harmónii s Bohom, s ostatnými, s prírodou a so sebou samým. V ňom možno objaviť, do akej miery je neoddeliteľná starostlivosť o prírodu, spravodlivosť voči chudobným, angažovanosť v spoločnosti a vnútorný pokoj.“ (Laudato si’ 10)

Zuzana Škrinárová - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230822014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]