[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František pripomína dona Puglisiho: Na mafiu odpovedzte spoločenstvom
P:3, 21. 08. 2023 16:05, ZAH

Vatikán 21. augusta (VaticanNews) Pri príležitosti 30. výročia smrti kňaza zavraždeného mafiou pápež v liste adresovanom palermskému arcibiskupovi zdôrazňuje dôležitosť úsilia zachraňovať mladých pred kriminalitou. Kňazov vyzýva, aby boli odvážni vo svojej službe a nezastavovali sa pred mnohým ľudskými a sociálnym problémami.

Uplynulo tridsať rokov od smrti dona Pina Puglisiho, ktorý bol zavraždený organizovaným zločinom večer 15. septembra v palermskej štvrti Brancaccio. Blahorečený bol 25. mája 2013. Pápež František sa chcel duchovne spojiť s arcidiecézou hlavného mesta Sicílie listom adresovaným arcibiskupovi Corradovi Loreficemu, v ktorom vyzýva kňazov, aby nasledovali príklad kňaza a mučeníka viery, aby sa starali o chudobných, najslabších a posledných, aby sa zjednotili proti zásadám mafie o mlčaní a venovali osobitnú pozornosť mladým. Pápež pripomenul, že otec Puglisi zahynul tragicky „práve na tom mieste, kde sa rozhodol byť ‚tvorcom pokoja‘, chcel zasievať semeno Slova, ktoré zachraňuje, ktoré ohlasuje lásku a odpustenie v oblasti, ktorá bola pre mnohých ‚vyprahnutá a kamenistá‘“, ale kde Boh „dal vyrásť ‚dobrej pšenici a burine‘“.
Štvrť Brancaccio, poľná cirkev dona Pina

Keď bol don Pino zabitý na ulici, bol to deň jeho narodenín a práve ulice štvrte Brancaccio „boli poľnou cirkvou, ktorej obetavo slúžil a ktorou prechádzal počas svojej pastoračnej služby, aby sa stretol s ľuďmi,“ zdôrazňuje pápež František, „v kraji, ktorý poznal a o ktorý sa nikdy neunavil starať a polievať ho obnovujúcou vodou evanjelia“. Pretože si želal, aby „každý mohol uhasiť svoj smäd a vychutnať si osvieženie duše, aby mohol čeliť drsnosti života, ktorý nebol vždy jasný“. „Čakal som to“: povedal kňaz svojmu vrahovi s úsmevom. Tento úsmev spomenul pápež počas svätej omše celebrovanej pri príležitosti jeho návštevy v Palerme pred piatimi rokmi a ktorý stále „žiari ako ‚jemné svetlo, ktoré sa vrýva do srdca a osvecuje ho‘“.
Tichý a pokorný pastier po boku mladých ľudí a rodín

Pápež František zdôraznil, že „podľa Ježišovho príkladu don Pino išiel celou cestou v láske“, on, ktorý mal „rovnaké črty tichého a pokorného ‚dobrého pastiera‘“, ktorý poznal všetkých chlapcov, ktorých sa snažil vytrhnúť z ulice a podsvetia. Sú „svedectvom Božieho muža, ktorý uprednostňoval malých a bezbranných, vychovával ich k slobode, láske k životu a úcte k nemu“. Kňaz z Palerma, pokračoval pápež, sa neúnavne venoval „obrane rodiny, mnohých detí, ktoré sa príliš skoro stali dospelými a boli odsúdené na utrpenie“, odovzdával im „hodnoty dôstojnejšej existencie“, „nezastavil sa, obetoval sa z lásky, objal kríž až po vyliatie svojej krvi“.
Ak každý z nás niečo urobí, potom môžeme urobiť veľa

Sicílskych pastierov pápež František žiada, aby sa „nezastavovali tvárou v tvár mnohým ľudským a sociálnym ranám“ dneška, ale aby ich liečili „olejom útechy a balzamom súcitu“. „Prednostná voľba voči chudobným je naliehavá; sú to tváre, ktoré sa nás pýtajú a orientujú nás na proroctvo,“ hovorí pápež, ktorý vyzýva na „synodálne rozlišovanie, aby sa začala obnovená pastorácia, ktorá konkrétne zodpovedá dnešným potrebám“. „Vyzývam vás preto, aby ste vyzdvihli krásu a odlišnosť evanjelia,“ pokračuje pápež František, aby ste „našli správny jazyk a gestá, a tak ukázali Božiu nehu, jeho spravodlivosť a milosrdenstvo“. Všetky potrebné znamenia na budovanie „nového ľudstva“. A pripomenul „praktickú a hlbokú múdrosť“ dona Pina, ktorý „rád hovorieval: ‚Ak každý z nás urobí niečo, potom môžeme spoločne urobiť veľa‘“, pápež vyzýva všetkých, aby „vedeli prekonať mnohé osobné obavy a odpor a spoločne pracovali na budovaní spravodlivej a bratskej spoločnosti“.
Bojujte proti mafii spoločenstvom

Otec Puglisi tiež „bojoval za to, aby sa nikto necítil sám tvárou v tvár degradácii a temných síl zločinnosti“, zdôraznil pápež František a ďalej poukázal na to, „ako izolácia, uzavretosť a zásada mlčanlivosti sú mocnými zbraňami tých, ktorí chcú ostatných ohýbať podľa svojich záujmov“. Na to je „odpoveď spoločenstvo, spoločné kráčanie, vnímanie jeden druhého ako jedno telo, údy zjednotené s Hlavou“, píše pápež, ktorý povzbudzuje kňazov, aby žili „v zhode v Kristovi, predovšetkým v rámci presbytéria, spolu s biskupom“ i medzi sebou.
Odzbrojujúci úsmev dona Pina, podnet k odvahe

Všetkých kňazov, ktorí musia denne čeliť „zodpovednosti kňazskej služby v kontakte s realitou“ územia, pápež František napokon žiada, aby boli „vždy a všade skutočným obrazom prijímajúceho Dobrého pastiera“, aby mali „odvahu bez strachu“ a vzbudzovali nádej najmä v tých najslabších, chorých, trpiacich, migrantoch a tých, ktorí „padli a chcú, aby im niekto pomohol opäť vstať“. „Nech sú teda mladí ľudia stredobodom vášho záujmu: oni sú nádejou budúcnosti,“ uzavrel pápež, ktorý opäť pripomenul „odzbrojujúci úsmev otca Pina Puglisiho“: „Nech vás povzbudí, aby ste boli radostnými a odvážnymi učeníkmi, v úsilí o neustále vnútorné obrátenie, ktoré vás uschopní slúžiť svojim bratom a sestrám, byť vernými svojim kňazským sľubom a poslušnými voči Cirkvi“.

Tiziana Campisi - Vatikán

(Preklad: otec Martin Jarábek)( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230821028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]