[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Ten, kto miluje, nezostáva strnulý
P:3, 21. 08. 2023 07:22, ZAH

Vatikán 21. augusta (VaticanNews) Nech v našich srdciach nie je strnulosť, ale ochota, poddajnosť k zmene – k tomuto pozval pápež František veriacich pri modlitbe Anjel Pána v nedeľu 20. augusta. Ako zdôraznil, viera nie je „náboženským bontónom“, ale osobným vzťahom s Pánom. Svätý Otec zároveň upozornil na napätú situáciu v Nigeri a vyzval k modlitbe za jeho obyvateľov.

Pápež vyslovil nasledovný apel:

„So znepokojením sledujem dianie v Nigeri. Pripájam sa k výzve biskupov za pokoj v krajine a stabilitu v regióne Sahel. Sprevádzam modlitbou úsilie medzinárodného spoločenstva o čo najskoršie nájdenie mierového riešenia pre dobro všetkých. Modlime sa za drahý nigerský ľud.

A vzývajme pokoj aj pre všetky národy zraňované vojnou a násilím, osobitne sa modlime za Ukrajinu, ktorá už tak dlho trpí.“

Plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka pred modlitbou Anjel Pána:

Drahí bratia a sestry, dobré ráno!

Dnes nám evanjelium hovorí o Ježišovom stretnutí s kanaánskou ženou mimo územia Izraela (porov. Mt 15, 21-28). Prosí ho, aby oslobodil jej dcéru, ktorú trápi zlý duch, ale Pán jej neodpovedá. Ona nalieha a učeníci mu radia, aby jej vyhovel, aby prestala, no Ježiš vysvetľuje, že jeho poslanie je adresované deťom Izraela, a používa tento obraz: «Nie je dobré vziať chlieb deťom a hodiť ho šteňatám». A odvážna žena odpovedá: «To je pravda, Pane, ale aj šteňatá jedia odrobinky, čo padajú zo stola ich pánov». Vtedy jej Ježiš hovorí: «„Žena, veľká je tvoja viera! Nech sa ti stane, ako chceš.“ A od tej hodiny bola jej dcéra uzdravená» (v. 26-28). Aký pekný príbeh. Toto sa prihodilo Ježišovi.

Vidíme, že Ježiš mení svoj postoj, a to, čo ho k tomu podnecuje, je sila viery tej ženy. Pristavme sa teda krátko pri týchto dvoch aspektoch: zmena u Ježiša a viera ženy.

Zmena u Ježiša. On svoje kázanie adresoval vyvolenému ľudu; neskôr Duch Svätý hnal Cirkev až na kraj sveta. Tu však, mohli by sme povedať, dochádza k anticipácii, preto v epizóde s kanaánskou ženou sa už prejavuje univerzálnosť Božieho diela. Táto Ježišova ochota je zaujímavá: zoči-voči modlitbe ženy „anticipuje plány“, tvárou v tvár jej konkrétnemu prípadu sa stáva ešte blahosklonnejším a súcitnejším. Boh je taký: je láska a ten, kto miluje, nezostáva strnulý. Zostáva pevný, to áno, avšak nie strnulý. Netkvie strnulo na svojich pozíciách, ale necháva sebou pohnúť a dojať sa; vie meniť svoje plány. Láska je kreatívna a my kresťania, ak chceme napodobňovať Krista, sme pozvaní byť  ochotní k zmene. Ako prospieva našim vzťahom, ale aj životu viery, keď sme poddajní, keď naozaj počúvame, keď sa necháme obmäkčiť v mene súcitu a dobra druhých, ako to urobil Ježiš s kanaánskou ženou. Poddajnosť k zmene. Treba mať srdcia poddajné k zmene.

Pozrime sa teda na vieru ženy, ktorú Pán chváli a hovorí, že je «veľká» (v. 28). Učeníkom sa zdá veľká len jej naliehavosť; no Ježiš vidí vieru, chváli ju hovoriac, že je veľká. Učeníci vidia len naliehavosť. Ak sa nad tým zamyslíme, tá cudzinka pravdepodobne vedela len málo alebo vôbec nič o zákonoch a náboženských predpisoch Izraela. V čom teda spočíva jej viera? Žena nie je bohatá na pojmy, ale na fakty: Kanaánčanka pristupuje, klania sa, nalieha, vedie s Ježišom úzky dialóg, prekonáva všetky prekážky, len aby s ním mohla hovoriť. Tu je konkrétnosť viery, ktorá nie je náboženskou etiketou – viera nie je náboženským bontónom -, ale osobným vzťahom s Pánom. Koľkokrát upadáme do pokušenia zamieňať si vieru s etiketou? Viera tejto ženy nepozostáva z teologického bontónu, ale z naliehania: klope na dvere a klope; jej viera nepozostáva zo slov, ale z modlitby. A Boh neodporuje, keď ho prosíme. Preto povedal: «Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám!» (Mt 7, 7).

Bratia a sestry, vzhľadom na to všetko si môžeme položiť niekoľko otázok. Počnúc zmenou u Ježiša, napríklad: - som schopný zmeniť svoj názor? Dokážem byť chápavý, viem byť súcitný, alebo zostávam strnulý vo svojich postojoch? Je v mojom srdci strnulosť? Tá však nie je pevnosťou – strnulosť je zlá, no pevnosť je dobrá.

A počnúc vierou ženy položme si otázku: Aká je moja viera? Zostáva len pri pojmoch a slovách, alebo je skutočne žitá, s modlitbou a skutkami? Viem viesť dialóg s Pánom, viem v ňom naliehať, alebo sa uspokojím s tým, že odrecitujem nejakú peknú formulku?

Nech nás Panna Mária urobí ochotnými k dobru a konkrétnymi v našej viere.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu/Vatican News – Zuzana Klimanová)( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20230821001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]