[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 04. 07. 2024   Meniny má Prokop      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo francúzskych Alpách sa snažia misionári oživiť malé horské kostolíky
P:3, 18. 08. 2023 12:58, ZAH

Francúzsko 18. augusta (CNA) Prírodná oblasť Trièves vo francúzskych Alpách južne od Grenoblu je rajom duchovných, prírodných a architektonických pokladov. Pre niekoľko misionárskych kňazov na tomto rozsiahlom sekularizovanom území nie je ľahké udržať farnosti pri živote. Páter Guy-Alexandre Kouya, ktorý prišiel do Álp z Pobrežia Slonoviny, odštartoval od 1. do 15. augusta tohto roku, na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, modlitbovú kampaň na oživenie horských kostolov a ich spoločenstiev.

Cordéac, Cornillons, Sinard, Treffort, Mens, Roissard sú dediny pozdĺž cesty, ktorá sa vinie medzi mestami Grenoble a Gap. Napriek kráse týchto miest sú niektoré kostoly otvorené len zriedka a kňazov a veriacich je málo. V tomto vidieckom prostredí má páter Kouya už štyri roky na starosti 27 malých kostolov patriacich do farnosti Notre-Dame d'Esparron. Táto farnosť má rozlohu viac ako 600 km2 a leží v nadmorskej výške od 310 do 1740 km.

„Je to najväčšia a najchudobnejšia farnosť v diecéze Grenoble-Vienne,“ povedal mladý kňaz pre agentúru CNA. Aby oslovil tých, ktorí žijú vo väčšej vzdialenosti, spolu so svojím farským tímom spustil na horských pastvinách iniciatívu. Počas prvých dvoch augustových týždňov viedol každý večer rozjímavý ruženec a svätú omšu pri oltári jedného zo zabudnutých horských kostolov. Vrcholom bol sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Táto dvojtýždňová udalosť bola príležitosťou vpustiť denné svetlo za malebné drevené dvere a odstrániť pavučiny z rustikálnych lavíc. Bola to tiež príležitosť znovu objaviť sochy svätej Terézie z Lisieux, svätého Antona Paduánskeho, svätého Jozefa, Jany z Arku, rôznych apoštolov a archanjela Michala, ktoré sa krčia v obielených bočných kaplnkách.

Kňaz Kouya dúfa, že sa mu podarí zviditeľniť kostoly v alpských horách, kde sa na nedeľnej omši zúčastňujú len asi 2 % obyvateľov. „Nasledujeme neustálu výzvu pápeža Františka, ktorý nás vyzýva, aby sme nezostávali sami v sebe, ale vyšli v ústrety druhým. Rozhodli sme sa ísť na periférie tým, že udržíme pri živote naše kostoly, ktoré boli zatvorené," povedal pre CNA.

Kňaz má v úmysle prejsť celú farnosť, ktorá sa rozprestiera na veľkom území. nS mojím tímom sa pomaly presúvame, chodíme aj do malých kaplniek,“ vysvetlil. „Využívame príležitosť stretnúť sa s tým či oným človekom. V budúcich rokoch by som chcel túto iniciatívu spojiť s návštevou celej dediny, aby sme sa stretli, vymenili si názory, jednoducho strávili čas so všetkými pred našou večernou modlitbou.“

Každý večer si farníci zapojení do tohtoročnej augustovej iniciatívy pripravili meditáciu založenú na slovách, ktoré ľudová tradícia pripisuje Panne Márii na miestach zjavení oficiálne uznaných Cirkvou na všetkých kontinentoch. V minulosti to boli modlitby k Panne Márii Guadalupskej (Mexiko), Panne Márii Lurdskej (Francúzsko), Panne Márii Knock (Írsko) či Panne Márii Fatimskej (Portugalsko).

Kňaz ďalej vysvetľuje, že ide o to, aby sme dali priestor Ježišovej Matke. „Vo Francúzsku máme Máriu za patrónku a v Cirkvi má zásadné miesto," povedal kňaz, ktorý s ľútosťou poznamenal, že sviatok Nanebovzatia Panny Márie sa kedysi slávil s veľkými procesiami, kým dnes prechádza prakticky bez povšimnutia. „Panne Márii pripisujeme menšiu dôležitosť a menej miesta,“ vyjadril ľútosť a dodal: „Ako hovorieval Ján Pavol II., Francúzsko je najstaršou dcérou Cirkvi, preto si nemôžeme dovoliť len tak stáť a nič nerobiť bez pohnutia,“ povedal a vyzval všetkých, aby nasledovali príklad Panny Márie, „ktorá sa ponáhľa, aby ľuďom ponúkla niečo iné.“

P. Kouya je presvedčený, že ak sú vo svete krízy a vojny, je to preto, že kresťania rezignovali. „Nemáme spoločné zbrane, jedinou zbraňou, ktorú máme, je modlitba,“ povedal a povzbudil svojich farníkov, aby sa nevzdávali a vyznávali vieru v silu Kristovho posolstva. „Ľudia, ktorí zvyčajne nechodia do iných dedín, sú radi, že v ich dedine sú bohoslužby, že ich vlastná zvonica je otvorená,“ povedal Kouya. „Mnohí z nich mi ďakujú, pretože tieto iniciatívy pomáhajú podporovať tieto malé, ohrozené kostoly, ktoré niekedy chcú dediny zatvoriť.“

„Niektorí nie sú kresťania, ale sú radi, že vidia aktivitu, ktorá otvára kostoly, že počujú zvonenie zvonov, že cítia prítomnosť,“ podelil sa o svoje dojmy Kouya. „Mysleli sme si, že na niektorých miestach nebude nikto, a bolo nás tam možno dvadsať!“ „Táto príprava na 15. august vytvorila vzájomné prijatie,“ povedala Myriam, veriaca farníčka, ktorá sa k iniciatíve pripojila. „Bol to výnimočný čas, výnimočný moment znovuobjavenia Panny Márie,“ dodala. „Táto púť do všetkých kaplniek a kostolov, ktoré nepoznáme, vytvorila pocit jednoty vo veľmi veľkej farnosti.“ Účastníkov bolo málo, ale páter Kouya má v úmysle podporovať ďalšie evanjelizačné aktivity a je presvedčený o budúcnosti. „Ľudia budú prichádzať aj naďalej. Nie svetskosť alebo rozvoj stavia svet na nohy, ale láska,“ uzavrel. (Zdroje: Catholic News Agency / TS ČBK)



( TK KBS, cna, ts; ml ) 20230818024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]