[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dobrovoľníci v Slovinsku: Pomáhajú upratovať, ale sú aj nádejou pre ľudí
P:3, 18. 08. 2023 10:45, ZAH

Slovinsko 18. augusta (TK KBS) V Slovinsku, ktoré začiatkom mesiaca postihli ničivé záplavy, hľadajú pomoc. Pre majiteľov postihnutých domov sú potrebné napríklad odvlhčovače vzduchu. „V najbližších týždňoch budeme veľmi potrebovať sušičky, ktoré v Slovinsku nebudú k dispozícii, pretože ich potreby sú naozaj veľké,“ vysvetľuje Jana Lampe, vedúca oddelenia medzinárodnej rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci v Charite Slovinsko.

Prívalové dažde zasiahli dve tretiny územia Slovinska a spôsobili tak evakuáciu tisícov miestnych obyvateľov a turistov. Voda zničila alebo poškodila domy, ale aj verejnú infraštruktúru, cesty, mosty a železnice, na mnohých miestach nefunguje dodávka vody ani elektriny. Odhadované finančné náklady na škody boli vyčíslené na pol miliardy eur.

Sesterská organizácia Slovenskej katolíckej charity Slovenska karitas poskytuje od prvého momentu veľmi potrebnú pomoc evakuovaným v koordinácii so slovinskou civilnou ochranou. V 25 farnostiach pomáha s ubytovaním, pitnou vodou, čistiacimi prostriedkami a potravinami, ktoré nepotrebujú chladenie, keďže vo väčšine postihnutých oblastí nie je elektrina. Na mieste slovinská charita zhromažďuje materiálnu pomoc a prosí o príspevky, za ktoré nakúpi ďalšie potrebné veci.

Slovinská vláda prisľúbila päť miliónov eur na obnovu postihnutých domácností, rovnaká čiastka ide aj tamojšiemu Červenému krížu. Slovinsku pomáhajú aj charity z okolitých krajín. Okrem Poľska do Slovinska prúdi aj pomoc z Nemecka, ktoré podobné záplavy zažilo v roku 2021 a tak nemecká charita pomáha aj zdieľaním vlastných skúseností. Do slovenského Mariboru priviezli odvlhčovače a ďalšiu techniku, ktorá bežným ľuďom pomôže pri odstraňovaní dôsledkov záplav a pri upratovaní.

Šesťsto mladých dobrovoľníkov

Na výzvu organizácie Young Caritas pomôcť pri upratovaní domov a odstraňovaní blata zareagovalo viac ako šesťsto mladých ľudí. Matej Pirnat z diecéznej charity v Celje hovorí:  „Každý deň vysielame dobrovoľníkov do oblastí, kde je potrebné upratovanie. Miestni ľudia sa radujú, že nie sú sami, že k nim niekto príde, spolu urobia kus práce a odbúrajú únavu. Mnohí ľudia sa stále zdržiavajú v zaplavených oblastiach. Naši dobrovoľníci sa s nimi rozprávajú, pomáhajú im spracovať traumy, pocity strachu, ktoré počas týchto povodní zažili. Aj preto úprimne ďakujeme všetkým, ktorí prichádzajú z celého Slovinska a pomáhajú nám pomáhať ľuďom. Úprimne všetkým ďakujeme za prejavenú dôveru, za vaše otvorené srdce a buďte pri nás aj naďalej.“

Zdroj: charita.sk( TK KBS, skch; ml ) 20230818018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]