[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štátny sekretár Svätej stolice ukončil svoju návštevu Južného Sudánu
P:3, 18. 08. 2023 08:05, ZAH

Južný Sudán 18. augusta (VaticanNews) Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin vo štvrtok ukončil svoju návštevu Južného Sudánu, kam pricestoval v pondelok 14. augusta, aby obyvateľom krajiny sužovaným dôsledkami konfliktov a klimatických zmien priniesol útechu a povzbudenie pápeža. Kardinál navštívil hlavné mesto Džuba a dve diecézy: Malakal a Rumbek.

„Je čas obrátiť stránku,“ a vytvoriť priestor pre spravodlivosť a mier, citoval pápeža Františka kardinál pri slávení svätej omše za pokoj a zmierenie v diecéze Rumbek. Zopakoval aj slová „pokoj vám,“ ktoré vzkriesený Ježiš adresoval svojím učeníkom. On môže premeniť každý náš strach - dnes sú tieto jeho slová „adresované nám.“

Keď prevládne strach...

Ako poznamenal štátny sekretár, absencia spravodlivosti a pokoja vyvoláva „strach a pocit bezmocnosti.“ Keď prevládne strach, človek podľahne pokušeniu „vkladať viac dôvery do svojich zbraní než do moci odpustenia,“ pokušeniu dôverovať „viac vlastným prostriedkom ako premene, ktorá prichádza od vzkrieseného Pána,“ stávame sa neschopnými angažovať sa za spravodlivosť a pokoj a budovať bratskejšie spoločenstvo, príčiny nezhôd, ako sú ekonomické nerovnosti, sa zosilňujú a človek podlieha hnevu, nedôvere, pýche a egoizmu, dodal kardinál Parolin.

Vatikánsky štátny sekretár pricestoval do Južného Sudánu z Angoly, ktorú navštívil v dňoch 11. -13. augusta. Južný Sudán navštívil už po tretíkrát. Najskôr to bolo v júli roku 2022 a naposledy vo februári tohto roku, keď sprevádzal pápeža Františka na jeho apoštolskej ceste. V tejto súvislosti kardinál Parolin odhalil na apoštolskej nunciatúre v hlavnom meste Džuba pamätnú tabuľu na pamiatku tohtoročnej návštevy pápeža Františka (3. – 5. februára 2023).

Prijať ducha pokoja a zmierenia

V pondelok sa vatikánsky štátny sekretár v Džube stretol s prezidentom Salvom Kiirom a odovzdal mu posolstvo od pápeža Františka. Kardinál a prezident - podľa miestnych vládnych zdrojov - diskutovali o „širokom spektre otázok týkajúcich sa uplatňovania mieru a prípravy krajiny na budúcoročné parlamentné voľby“.

Štátny sekretár Svätej stolice „pozval obyvateľov Južného Sudánu, aby prijali ducha pokoja a zmierenia s cieľom budovať v krajine harmonickú spoločnosť.“ Rovnako v pondelok v Katedrále sv. Terézie v Džube kardinál Parolin spolu s Radou cirkví Južného Sudánu, ktorá združuje zástupcov katolíckej, presbyteriánskej, pentekostálnej a episkopálnej cirkvi, a potom s mládežou a deťmi krajiny zasadili stromy ako gesto mieru, ktoré má byť silným symbolom nádeje a jednoty pre budúce generácie.

Malakal – dejisko prírodných i ľudských tragédií

V utorok slávil kardinál Parolin svätú omšu v diecéze Malakal, absolvoval rozhovory s viacerými vládnymi predstaviteľmi a navštívil prijímacie centrum pre utečencov, ktorí sa vracajú zo Sudánu. Vatikánsky štátny sekretár navštívil v Malakale aj školu a menší seminár svätého Karola Lwangu a stretol sa so spoločenstvami tradičných náčelníkov Horného Nílu. Ďalšie stretnutia boli s predstaviteľmi a pracovníkmi mierovej misie OSN v Južnom Sudáne (UNMISS) a napokon s miestnymi kňazmi, rehoľnými sestrami a seminaristami.

Diecéza Malakal je dejiskom prírodných katastrof, záplav a mnohého iného, ako aj katastrof spôsobených ľuďmi, je však aj oknom a príležitosťou k mieru, povedal Mons. Martin Mulla, arcibiskup Džuby, ktorý bude onedlho kreovaný za kardinála. V Malakale prijíma miestna Cirkev početných ľudí unikajúcich pred konfliktmi v Sudáne.

Kardinál Parolin navštívil centrum pre týchto utečencov, aby im odovzdal prejavy blízkosti a požehnanie pápeža a pripomenul im jeho slová z februárovej apoštolskej cesty. Ako povedal, Rímsky biskup si ich nesie v srdci, spolu s ich ranami i nádejami.

Utečenecká kríza v Južnom Sudáne zostáva najväčšou v Afrike: 2,3 milióna ľudí je rozptýlených v susedných krajinách a ďalších 2,2 milióna je vnútorne vysídlených. Krajina naďalej trpí dôsledkami občianskej vojny, pretrvávajúcich etnických konfliktov a v poslednom čase aj ničivými dôsledkami zmeny klímy, ktoré zanechávajú milióny ľudí obratých o všetko.

Pliaga pomsty

Na Slávnosť Nanebovzatia Panny Márie 15. augusta slávil kardinál Parolin svätú omšu v katedrále v Malakale. Vo svojej homílii povedal: „Tu ste trpeli a na vlastnej koži zažili konflikty, napätie, hlad, neistotu, záplavy, etnické boje, boje o moc a politické hry.  Dokedy, Pane, budeme musieť trpieť všetky tieto zlá?  Kedy sa do našich spoločenstiev vráti pokoj a mier?  Volanie matiek, starých mám a nevinných ľudí lámu nebesá. Ako dlho, Pane?“ 

Kardinál myslel na tisíce vysídlených ľudí a spomenul „veľkú pliagu pomsty,“ ktorá ničí komunity. Práve v Malakale zahynulo začiatkom júna 13 ľudí počas násilnej zrážky medzi komunitami v tábore pre vysídlencov, ktorý spravuje misia OSN v Južnom Sudáne UNIMISS. Ide o tábor určený na ochranu civilistov, ktorý bol zriadený pred 10 rokmi s cieľom ubytovať približne 12 000 ľudí a ktorý mal v decembri minulého roka viac než 37 000 obyvateľov.

Zlo nemá posledné slovo

Ako v homílii ďalej uviedol kardinál Parolin, zlo nemá posledné slovo, nie vždy víťazí. Nanebovzatá Panna Mária je „znamením útechy a nádeje a dnes osvetľuje temnoty života.“ Kardinál Parolin pripomenul pápežovu výzvu adresovanú vysídleným v Džube, aby boli semienkami nádeje – „semienkami nového Južného Sudánu“ a aby „neodpovedali na zlo ďalším zlom,“ ale zvolili si bratstvo a odpustenie, „pestovali lepší zajtrajšok,“ spolupracovali a štartovali procesy zmierenia s kýmkoľvek, ba aj s ľuďmi iných etník.

Zuzana Klimanová, Francesca Sabatinelli, Paolo Ondarza - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk, fs, po; ml ) 20230818011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]