Pakistan 16. augusta (TK KBS) Dav moslimov napadol a vyplienil kostoly a domy v kresťanskej osade v meste Džaranwala v okrese Fajsalabád po tom, ako sa rozšírila fáma o znesvätení Koránu. Vyplýva to z výpovedí svedkov, ktorých oslovila nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi ako aj podľa záberov, ktoré kolujú na sociálnych sieťach.
Ani príchod hasičov a polície neodradil útočníkov, ktorí pokračovali v ničení majetku, vyhadzovali nábytok na ulicu a podpaľovali kostoly a domy, pričom vyzývali na zabitie údajných rúhačov. „Prosím, modlite sa za našich ľudí, opustili svoje domy a odišli, ale ich domy a kostoly sú ničené,” povedal miestny kňaz, ktorého kontaktovala ACN. „Dokonca vylomili aj dvere farského domu, dostali sa do miestnosti archívu a všetko podpálili a zničili,” opísal. Napriek rozsiahlej deštrukcii a šoku, ktorý incident spôsobil, v súčasnosti nie sú známe žiadne obete. Kresťania stihli z miesta činu utiecť. Kresťania sú v Pakistane nepatrnou menšinou a často sú vystavení prenasledovaniu davom. V takýchto situáciách sa často vznášajú obvinenia z rúhania, hoci sa zvyčajne ukážu ako falošné a nepodložené.
Ako pre Vatikánsky rozhlas vysvetľuje Paul Bhatti, kresťanský politik a bývalý pakistanský minister pre záležitosti menšín, medzi urážlivými textami v meste boli aj vytrhnuté stránky moslimskej svätej knihy. Hoci páchateľov nebolo vidieť, boli identifikovaní podľa mena a hovorilo sa o nich, že sú kresťania. To viedlo niektorých k horlivým výzvam, a to aj v mešitách, na protest proti nasledovníkom Krista. Na takúto výzvu vyšli do ulíc tisíce ľudí, hovorí Paul Bhatti.
Je to veľmi bolestné: títo úbohí ľudia museli všetko opustiť a utiecť
„Ničili kostoly, pálili Biblie, ničili domy miestnej kresťanskej komunity. Našťastie, aspoň zatiaľ nie je hlásený nikto mŕtvy ani vážne zranený, pretože nasledovníci Krista opustili svoje domovy, keď videli, čo sa deje. Je to však veľmi bolestivé. Títo ľudia tam žijú veľmi biedne, na okraji spoločnosti a museli všetko opustiť a utiecť, aby si zachránili život. Kontaktoval som pandžábskeho guvernéra a políciu. Služby neboli schopné situáciu zvládnuť, pretože ich bolo v porovnaní s davom veľmi málo. Snažili sa však situáciu upokojiť, zdôrazňovali, že s rúhaním sa treba vysporiadať, ale spravodlivosť sa nedá vykonať sama. Dav však požadoval, aby sa páchatelia rúhania našli a potrestali. Policajti zdôraznili, že zodpovednosť je na strane zákona, ale to dav nezastavilo a musel ustúpiť. Opakovane sme chceli zrušiť zákony o rúhaní. V tejto situácii sa ani nedodržiavajú, pretože ak by sa dodržiavali, ľudia by udalosť nahlásili polícii a tá by vec dala na súd. Väčšinou sú kresťania obvinení a uväznení. A ľudia, ktorí sami provokujú a dožadujú sa spravodlivosti, zostávajú vždy nepotrestaní," uviedol Paul Bhatti.
V dôsledku nepokojov bolo zdemolovaných šesť kostolov vrátane jedného katolíckeho. Dav podnecovaný extrémistami celkovo zaútočil na 21 kostolov, ale terčom útokov sa stali aj niektoré domy. Pakistanský premiér incident odsúdil a polícia v noci oznámila, že v súvislosti s útokom na kresťanskú komunitu bolo zatknutých viac ako 100 ľudí. Výkonný riaditeľ pakistanskej Zjednotenej rady cirkví Samson Suhail na tlačovej konferencii v Islamabade uviedol, že v kostoloch boli spálené Biblie a veriaci museli opustiť svoje domovy. „Naliehavo žiadame vládu o nezávislé vyšetrovanie a prísne tresty pre osoby zodpovedné za tieto útoky“, dodal. Polícia, ktorá zasahovala s cieľom upokojiť situáciu, nedokázala zabrániť silným nepokojom. Neboli hlásené žiadne zranenia.
Predseda Konferencie biskupov Pakistanu, arcibiskup Islamabadu-Rawalpindi, Mons. Joseph Arsad, dôrazne odsúdil udalosti v Džaranvále a vyzval vládu Pandžábu, aby okamžite zakročila proti páchateľom útokov. Ako uviedol vo vyhlásení, tieto incidenty zneisťujú bezpečnosť menšín žijúcich v Pakistane.
Zákon o rúhaní, ktorý platí v Pakistane, islamskí extrémisti často využívajú ako zámienku na útoky na náboženské menšiny, povedal v rozhovore pre vatikánske médiá Paul Bhatti, lekár, ktorý bol v rokoch 2011 až 2014 minister pre harmóniu a menšiny v Pakistane a je bratom Šahbaza Bhattiho - pakistanského katolíckeho politika, zabitého v roku 2011.
„Sme naozaj veľmi nahnevaní a je nám veľmi, veľmi ľúto toho, čo sa stalo v Pakistane“, hovorí Paul Bhatti. „V minulosti sme sa pokúšali zrušiť zákon o rúhaní. Pre mňa to však nie je priorita. Prioritou je predovšetkým to, aby (moslimskí) študenti nebrali spravodlivosť do vlastných rúk. Ak to urobia, musia byť potrestaní. Druhou otázkou je podpora medzináboženského dialógu“, dodáva.
Pripomeňme, že 12. augusta štátny sekretár Svätej stolice kardinál Parolin vysvätil v Angole za biskupa nového apoštolského nuncia v Pakistane Mons. Germana Penemoteho. V moslimskom Pakistane žije približne 1,5 milióna katolíkov.
Podľa Správy o stave náboženskej slobody, ktorú vydala nadácia ACN v roku 2023 sa „viac ako 49 % prípadov rúhania týka menšín, ktoré predstavujú len 3,5 % pakistanskej populácie. Menšiny sú tiež nadmerne zastúpené pri vraždách súvisiacich s rúhaním a inými formami násilia.“ Správa zaradila Pakistan medzi kritické krajiny z hľadiska náboženského útlaku. Konštatuje, že situácia v krajine sa od uverejnenia predchádzajúcej správy v roku 2021 zhoršila.
Zdroje: VaticanNews SK / PL / ACN / Maria Lozano, Lucia Froncová
Aktualizované