[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi v Peru: Neotvárajme dvere kultúre smrti, život je absolútnym právom
P:3, 16. 08. 2023 14:35, ZAH

Peru 16. augusta (VaticanNews) Cirkev v Peru potvrdzuje, že život je absolútnym a neodňateľným právom, pretože je Božím darom, biskupi sa vyjadrili k poľutovaniahodnému prípadu 11-ročného dievčaťa.

„Tvárou v tvár tomuto aktu nespravodlivosti a porušenia práva na život nenarodených detí pozdvihujeme svoj hlas a odmietame tento nespravodlivý a ľahostajný čin,“ vyhlásili biskupi Peru v komuniké k prípadu schválenia potratu 11-ročnému dievčaťu.

Biskupi napísali, že „stálym učením Cirkvi je v týchto prípadoch vždy chrániť právo na život oboch“.

Lekárska komisia v Lorete už rozhodla, že terapeutický potrat sa nedá uplatniť, pretože nespĺňa potrebné podmienky, ako je nebezpečenstvo smrti alebo trvalého poškodenia tehotnej matky. Iná lekárska komisia v Lime však túto diagnózu zrušila a terapeutický potrat bezbranného dievčaťa schválila.

„Neotvárajme dvere kultúre smrti,“ uvádzajú biskupi vo svojom komuniké. Trvajú na tom, že „život je absolútnym a neodňateľným právom, pretože je Božím darom, ktorý Boh žiada, aby sme chránili, ako hovorí piate prikázanie Desatora: Nezabiješ (Ex 20, 13)“. A že sa o ňom uvažuje aj v ústave a peruánskom zákone o deťoch a mládeži, v ktorom sa uvádza: „Každá ľudská bytosť sa považuje za dieťa od počatia do dvanástich rokov... Štát chráni počaté dieťa a všetko, čo mu prospieva“.

„Povinnosťou spoločnosti a ministerstva zdravotníctva (štátu) je chrániť aj v tomto prípade“ - hovoria biskupi – „život tehotného dievčaťa aj nenarodeného dieťaťa s využitím všetkých prostriedkov moderného pôrodníctva“.

Biskupi tiež upozorňujú, „že už niekoľko rokov existuje trvalý a rastúci tlak na dekriminalizáciu potratov“. A preto vyzývajú úrady a zdravotníckych pracovníkov, „aby Peru neotváralo dvere kultúre smrti; aby sa malej ‚Mile‘ dostalo náležitej starostlivosti, aby jej pomohli zahojiť rany po znásilnení, aby nebola vystavená potratu a aby bol násilník stíhaný v plnom rozsahu zákona a aby sa zabránilo ďalšiemu zneužívaniu“.( TK KBS, VaticanNews; ml ) 20230816023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]