[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Výzvy Svetových dní mládeže v Južnej Kórei: jazyk, doprava a akceptácia
P:3, 16. 08. 2023 08:23, ZAH

Južná Kórea 16. augusta (TK KBS) Nasledujúce Svetové dni mládeže budú v roku 2027 v Južnej Kórei. Agentúra ACI Prensa opisuje očakávania a ťažkosti spojené s organizáciou z pohľadu kórejskej rehoľníčky, kňaza zo Soulu a mexického misionára, ktorý pôsobí v Kórei.

V Južnej Kórei je Cirkev mladá a živá, nechýbajú v nej povolania a darí sa jej z organizačného a ekonomického hľadiska. Na druhej strane, podľa mexického misionára v Kórei sa pre mnohých ľudí ekonomické zabezpečenie a „dobrý život“ stávajú dostatočnou istotou, pri ktorej už Boha nepotrebujú.

Kňaz zo Soulu Yoo Sanghyuk vysvetľuje, že v Kórei sa ku Katolíckej cirkvi hlási približne desať percent obyvateľov. Hoci miestne komunity počas ťažkých období v 80. a 90. rokoch minulého storočia rýchlo rástli, v súčasnosti dochádza k výraznému poklesu, podobne ako v Európe. Dodáva, že Katolícka cirkev má v krajine stále dobrý vplyv.

Len málo ľudí v Kórei vie o Svetových dňoch mládeže a málokto ich zažil na vlastnej koži. Podujatie však považuje za príležitosť šíriť vieru v Krista a povzbudiť katolícke komunity v Ázii. Takéto veľké podujatie bude zároveň príležitosťou pre vládu a pre národnú hrdosť.

Sestra Helen z Južnej Kórey dúfa, že Svetové dni mládeže poslúžia na poukázanie na jednotu a prítomnosť Katolíckej cirkvi a tiež na povzbudenie Kórejčanov, aby sa radovali zo svojej viery. Opisuje, že zdieľanie viery s ostatnými a vzájomné učenie sa od seba umožňuje rast, takže viera je živšia, silnejšia a otvorenejšia.

Výzvy: jazyk, doprava a spoločenská akceptácia

Organizovanie takého veľkého podujatia, akým sú Svetové dni mládeže, so sebou prináša výzvy rôzneho druhu. Sestra Helena upozorňuje, že Južná Kórea je veľmi ľudnatá, ale malá krajina.

V Soule je veľká premávka a mnoho miestnych obyvateľov sa bude musieť počas Svetových dní mládeže pohybovať po meste. Bude teda ťažké zorganizovať dopravu pre pútnikov. Ďalej uvádza, že problematická bude aj jazyková bariéra. Hoci sa miestni obyvatelia učia anglicky, konverzácia v angličtine pre nich nie je jednoduchá.

Okrem organizačných problémov a logistiky existujú obavy z určitého nepochopenia miestnych obyvateľov.

Pokiaľ ide o skúsenosti z Národných dní mládeže, ktoré sa pred niekoľkými rokmi konali v Južnej Kórei, mexický misionár poznamenáva, že najväčším problémom bolo hosťovanie chlapcov a dievčat z iných častí krajiny. Kórejčania nie sú zvyknutí hostiť pútnikov vo svojich domovoch. (Zdroje: CNA, ACI Prensa, TS ČBK)( TK KBS, cna; ml ) 20230816011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]