[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemecký arcibiskup Schick vyzval z Osvienčimu na mier na Ukrajine
P:3, 14. 08. 2023 13:27, ZAH

Osvienčim 14. augusta (KAP/KNA) Emeritný bamberský arcibiskup Ludwig Schick vyzval na pamätnom mieste bývalého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz na spravodlivý mier vo vojne na Ukrajine. Príklad svätého Maximiliána Kolbeho, ktorý tam 14. augusta 1941 odišiel na smrť v mene spoluväzňa, je pre politicky zodpovedných pripomienkou, aby urobili všetko pre ukončenie utrpenia ľudí na Ukrajine a umožnili návrat tým, ktorí utiekli, povedal Schick na eucharistickej slávnosti v pondelok, v deň 82. výročia Kolbeho smrti. „Svätý Maximilián Kolbe, patrón zmierenia, zmier Rusko a Ukrajinu, vypros mier všetkým ľuďom a národom v Európe a na celom svete," povedal arcibiskup Schick.

Nadácia Maximiliána Kolbeho, ktorej správnu radu vedie Schick, organizuje od piatka až do stredy 14. európsky seminár v Osvienčime. Workshop ponúka 30 účastníkom z jedenástich východoeurópskych a západoeurópskych krajín príležitosť „podeliť sa o svoje rôzne skúsenosti a perspektívy v súvislosti s prekonávaním násilia a zmierením a vymeniť si názory na výzvy s tým spojené,“ uvádza Nemecká biskupská konferencia. Každoročný workshop prispieva k posilneniu európskeho diskurzu zameraného na uzdravenie a zmierenie. Vytvára tiež európsku sieť.

Arcibiskup Schick vzdal hold dobročinnosti františkánskeho brata minoritu Kolbeho, ktorý požiadal esesákov, aby mu dovolili prevziať trest smrti za poľského spoluväzňa v osvienčimskom hladovom bunkri. Otec rodiny koncentračný tábor prežil. „Šokovaný a bez slov ma každý rok dojme otázka: ,Ako mohli ľudia spôsobiť toľko utrpenia a bolesti, krutosti a smrti svojim blížnym',“ povedal Schick. „Každý rok ma však nanovo zasiahne aj úžas nad tým, že v neľudskosti koncentračného tábora v Osvienčime dokázal svätý Maximilián Kolbe zachovať ľudskosť.“ Kolbe ukázal, že v duchu Ježiša Krista je ľudskosť možná aj v najväčšej neľudskosti.

Nadácia Maximiliána Kolbeho bola založená v roku 2007 s podporou Poľskej a Nemeckej biskupskej konferencie. Podľa poskytnutých informácií je cieľom katolíckej nadácie prispieť k posilneniu zmierovacej činnosti cirkvi v Európe a angažovať sa v prospech obetí nespravodlivosti a násilia.( TK KBS, kath; ml ) 20230814027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]