[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajinská mládež sa vrátila z SDM, chce vydať svedectvo o tejto skúsenosti
P:3, 14. 08. 2023 12:35, ZAH

Ukrajina 14. augusta (VaticanNews) Ukrajinci, ktorí sa zúčastnili na Svetových dňoch mládeže, sa už vrátili do svojej vlasti. „Teraz chceme svedčiť a povedať iným o tom, čo sme zažili," hovorí Waldemar Pawelec SAC, jeden z koordinátorov cesty. Ako zdôrazňuje, pre mladých ľudí to bola dôležitá udalosť. Ich trasa do Lisabonu zahŕňala Lurdy a Fatimu a pri ceste späť navštívili Taizé. A hoci táto posledná zastávka nebola vopred plánovaná, urobila veľký dojem, hovorí páter Pawelec.

„Pre mňa je Taizé úžasné miesto a veľmi rád sa tam vraciam. Preto som chcel, aby aj mladí ľudia, s ktorými som na púti, mali možnosť navštíviť túto komunitu. A musím povedať, že väčšinou mladí ľudia boli veľmi ohromení atmosférou tohto miesta, atmosférou modlitby. Boli sme tam veľmi krátko, neúplný deň, ale mladí už teraz chcú ísť na budúci rok na celý týždeň, aby si naozaj užili pobyt na tomto výnimočnom mieste. Takže dúfame, že sa tam opäť vrátime. Čas, ktorý sme strávili na púti do Lisabonu, potom na Svetových dňoch mládeže a teraz na ceste späť, bol veľmi výnimočný. Sprevádza nás aj únava, pretože tieto dni boli veľmi nasýtené rôznymi zážitkami, aj duchovnými.

Mladí ľudia sú však napriek únave nesmierne spokojní. O to dôležitejšie je, aby sme sa vrátili domov nielen preto, aby sme si oddýchli, ale aj preto, aby sme mladým v našich farnostiach a spoločenstvách svedčili a rozprávali o zážitkoch, ktoré sme v Lisabone zažili. Pretože niekedy mám po rôznych správach v médiách dojem, že som bol na úplne inom stretnutí. Chceme teda hovoriť o tom dobrom, pozitívnom, čo sme zažili. Chceme o tom vydať svedectvo. Myslím si, že to je taká úloha pre mladých ľudí na najbližšie obdobie, najbližšie týždne, aby medzi svojimi priateľmi, mladými ľuďmi, nielen veriacimi, katolíkmi, ale aj ľuďmi iných vierovyznaní, vydali svedectvo o tom, čo práve zažili v Lisabone počas Svetových dní mládeže."

V skupine pútnikov bola aj Diana, ktorá pochádza zo Sumskej oblasti. Už rok žije v Lodži a pripravuje sa na štúdium žurnalistiky. Zdôrazňuje, že ju mimoriadne dojala medzinárodnosť Svetových dní mládeže. „Ohromilo ma množstvo ľudí z rôznych krajín, z Talianska, Španielska... Veľmi sa mi páčili všetky tieto nové stretnutia a bolo veľmi príjemné stráviť čas na Svetových dňoch mládeže. Najviac sa mi páčila nočná vigília: ako sa mladí ľudia z celého sveta modlili spolu s pápežom. Veľmi príjemná atmosféra, cítil som pokoj v srdci. Nie je mi smutno, že sa vraciam na Ukrajinu, pretože som už veľmi dlho nebol doma a teraz žijem v Poľsku. Chýba mi môj domov, moja krajina. Nie som však zvyknutý na to, že máme veľmi často alarmy."

Krzysztof Dudek SJ, Svitlana Dukhovych - Vatikan( TK KBS, VaticanNews, kd; ml ) 20230814024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]