[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež španielskemu hnutiu pracujúcich: Pokračujte v tkaní pút bratstva
P:3, 14. 08. 2023 09:37, ZAH

Vatikán 14. augusta (VaticanNews) Pápež František zaslal posolstvo valnému zhromaždeniu organizácie HOAC (Hermandad Obrera de Acción Católica), kresťanskému hnutiu pracujúcich Španielskej katolíckej akcie, ktoré v dňoch 12. - 15. augusta prebieha v Španielsku. V Segovii sa zišlo 700 aktivistov hnutia, aby diskutovali o výzvach na nasledujúce šesťročné obdobie.

Pápež František vo svojom posolstve hnutiu pracujúcich vyjadril radosť z ich stretnutia a témy „Budovanie mostov, búranie múrov. Cirkev vo svete práce utkáva putá bratstva.“ Zároveň im vyjadril hlboké uznanie za ich „cennú obetavosť a odhodlanie zostať Cirkvou, ktorá kráča vo svete práce.“

Svätý Otec vo svojom liste poukázal na encykliku Evangelii gaudium, v ktorej zdôraznil význam práce ako základnej zložky života a ľudskej dôstojnosti. Vyzdvihol v nej prácu nielen ako výrobnú činnosť, ale ako prostriedok, ktorým spolupracujeme s Bohom na diele stvorenia a realizujeme sa ako ľudské bytosti, „pretože v slobodnej, tvorivej, angažovanej a solidárnej práci ľudské bytosti vyjadrujú a zvyšujú dôstojnosť svojho života.“ (EG 192)

Práca nám tiež umožňuje podieľať sa na budovaní spravodlivejšieho a bratskejšieho sveta. „Sme pozvaní byť džbánmi, z ktorých sa druhí môžu napiť. Niekedy sa džbán premieňa na ťažký kríž, ale veď práve na kríži pribitý Pán sa nám daroval ako prameň živej vody. Nenechajme si ukradnúť nádej!“ (EG 86)

Pápež ďalej poukázal na to, že náš záväzok sa nemôže obmedziť len na reči alebo izolované akcie, ale musí byť neustálym svedectvom solidarity a podpory tým, ktorí sa nachádzajú v situáciách pracovnej a sociálnej zraniteľnosti. Ako vysvetľuje Svätý Otec, je potrebné byť Cirkvou, ktorá sprevádza z periférie, a to znamená byť nablízku tým, ktorí trpia neistotou zamestnania a nedostatkom príležitostí. „Musíme byť aktívne prítomní, kráčať s nimi, počúvať ich a spolupracovať pri hľadaní spravodlivých a trvalých riešení. Naša práca ako kresťanov sa neobmedzuje na múry našich kostolov, ale núti nás osloviť tých, ktorí najviac potrebujú našu lásku a bratstvo,“ zdôraznil rímsky biskup.

Pápež ďalej spomenul problém nezamestnanosti a poukázal na nevyhnutnosť „stáť po boku pracujúcich ľudí, ktorí čelia zúfalstvu a vylúčeniu z dôvodu nedostatku práce.“ „Vo svete, kde nezamestnanosť naďalej postihuje mnohé rodiny,“ je podľa neho úlohou Cirkvi „ponúknuť im naše sprevádzanie a nádej, povzbudiť ich, aby nestrácali vieru a hľadali možnosti“ pracovného uplatnenia.

Na záver Svätý Otec členov hnutia Katolíckej akcie povzbudil, aby „pokračovali v tkaní bratských pút, prinášali svetlo evanjelia a budovali spravodlivejšiu spoločnosť.“ Vyzval ich, aby boli aj naďalej „Božím ľudom uprostred pracovného života“ a aby pokračovali „v tkaní príbehov lásky a objatia,“ pretože Cirkev ich potrebuje.

(Pre Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News spracovala sr. Zuzana Škrinárová, SSS)

_
Aktualizované ( TK KBS, VaticanNews zs; ml ) 20230814016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]