[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Maximilián Mária Kolbe – mučeník lásky uprostred Osvienčimu
P:3, 14. 08. 2023 09:14, DOM

Bratislava 14. augusta (TK KBS) Katolícka cirkev dnes slávi spomienku sv. Maximiliána Máriu Kolbeho, poľského františkánskeho kňaza, ktorý zomrel v roku 1941 v koncentračnom tábore v Osvienčime, keď ponúkol svoj život za život otca istej poľskej rodiny. Ten patril k desiatim väzňom odsúdeným k smrti hladom za to, že predtým z tábora utiekol iný väzeň.

Sv. Maximilián, “tento syn Poľska a syn sv. Františka z Assisi, veľký apoštol Nepoškvrneného počatia Panny Márie”, je svedkom “lásky, ktorá miluje až do krajnosti a nemyslí na utrpené zlo, ale nad ním víťazí dobrom,“ povedal o ňom pápež Benedikt XVI. Je jedným z tých vzorov, od ktorých sa možno naučiť, a to sa osobitne týka kňazov, tomu “evanjeliovému hrdinstvu, ktoré nás pohýna bez akéhokoľvek strachu dávať život pre spásu duší. Láska premáha smrť!“ uviedol. 

Sv. Maximilián, ktorý sa vyznačoval aj osobitnou úctou k Panne Márii, sa narodil v Poľsku v roku 1894. V roku 1917 založil evanjelizačné hnutie s názvom Militia Immaculatae, ktoré je dnes rozšírené po celom svete. V tridsiatych rokoch 19. storočia pôsobil aj ako misionár v Japonsku. Blahorečil ho sv. Pavol VI. v roku 1971, kanonizovaný bol v roku 1982 sv. Jánom Pavlom II.

„Sv. Maximiliána Kolbeho môžeme definovať ako apoštola Nepoškvrnenej Panny Márie“, hovorí pre Vatican news predseda hnutia Militia Immaculatae, teológ a autor viacerých kníh o živote tohto svätca – duchovný otec Rafaele Di Muro. Ako vysvetľuje, Maximilián Kolbe venoval pozornosť aj komunikačným prostriedkom: „Bol apoštolom Nepoškvrnenej Panny Márie, ale aj apoštolom médií. Robil všetko pre to, aby druhým pomohol spoznať materskú lásku Panny Márie k ľudstvu a robil to prostredníctvom tých najsofistikovanejších prostriedkov svojej doby – tlače a rádia – len, aby sa Božie slovo dostalo k ľuďom, ktorí zažívali Prvú a Druhú svetovú vojnu.“

Sv. Pavol VI. Maximiliána Kolbeho definoval ako mučeníka lásky:  „V roku 1971 Pavol VI. blahorečil sv. Maximiliána a zdôrazňuje toto jeho gesto. Okrem toho, Pavol VI. ho definoval ako „svätca radosti“, spolu so sv. Teréziou od Dieťaťa Ježiša. To znamená radostnú lásku, radostné darovanie sa. (...) Hovoriť o ňom fascinuje aj nové generácie, ktoré v ňom vidia príklad neuveriteľnej lásky. Dal zvíťaziť láske aj v situácii nenávisti, bolesti, uprostred všetkých brutálností, ktoré si len môžeme predstaviť a tie nezabránili Maximiliánovi vykonať gesto lásky. Ako hovoria tí, čo prežili Osvienčim, toto bolo jedným veľkým posolstvom pre celý koncentračný tábor, v ktorom Maximilián žil.

Svätý Ján Pavol pri jeho kanonizácii v roku 1982 povedal, že sv. Maximilián mal tri veľké lásky: prvou bol Ježiš Kristus, druhou Nepoškvrnená Panna Mária a treťou sv. František. Tieto slová sú syntézou duchovného života sv. Maximiliána.

Zdroje: VaticanNews SK / CZ( TK KBS, VaticanNews SK / CZ; ml ) 20230814015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]